634985016190809081

نقش ورزش در کاهش خطر ابتلا به روده بزرگ به خوبی اثبات شده است . یبوست، سوء هاضمه، دل پیچه، درد معده و بواسیر، اختلالات عصبی مثل سردرد، سنگینی سر، بی خوابی تمام اینها علائم سرطان روده هستند که با ورزش قابل  درمان اند.

یک فوق تخصص گوارش عنوان کرد: ورزش می‌تواند خطر سرطان روده را کاهش و جریان خون را افزایش ‌دهد بدین ترتیب روده‌ها کارایی بهتری خواهند داشت.

دکتر نادیه بنی اسدی گفت: زندگی مدرن و پرمشغله به افراد این امکان را نمی دهد تا هفته ای پنج روز ورزش کنند با این حال بالا بردن آمادگی جسمانی تا حدودی می تواند سلامت روده ها را تامین کند.

وی افزود: همیشه می توان جایی برای ورزش در برنامه روزانه پیدا کرد بعنوان مثال پیاده روی و دویدن که این نوع ورزش ها نیاز به تجهیزات خاصی ندارند ضمن اینکه انجام این فعالیت ها جریان خون را به روده ها بیشتر می کند و کارایی سیستم گوارش را افزایش می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه پیاده روی ورزشی ملایم و بدون خطر است، گفت: پیاده روی سریع یا دویدن ممکن است به زانوها و مفاصل فشار بیاورد که برای جلوگیری از این مشکل باید بر سطح صاف تری تمرین کرد.

بنی اسدی افزود: کسانی که مشغله فکری دارند نمی توانند ادعای سلامتی داشته باشد زیرا این افراد بیشتر دچار یبوست، سوء هاضمه، دل پیچه، درد معده و بواسیر، اختلالات عصبی مثل سردرد، سنگینی سر، بی خوابی می شوند البته عدم تعادل مزاج در افرادی که مشغله فکری دارند، معمولاً با اختلال هضم شروع می شود.

این فوق تخصص گوارش گفت: غذاهای پرانرژی مثل مواد چرب و شیرینی برای افرادی که فعالیت فکری دارند، کمتر باید مصرف شود چرا که فعالیت بدنی آنان کمتر است و سوخت و ساز بدنشان نیز کاهش پیدا می کند و در نهایت موجب چاقی می شود ضمن اینکه این افراد نباید به مدت طولانی گرسنه بمانند.

پرهیز از فعالیت فکری زیاد در شب

وی افزود: فعالیت فکری زیاد در شب توصیه نمی شود به خصوص اگر مداوم باشد؛ زیرا سکون ذهنی در شب بسیار حائز اهمیت است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پایان خاطرنشان کرد: افراد باید هنگام مطالعه، استراحت کوتاهی داشته و قدم بزنند و یا فعالیت های دیگری مثل نقاشی انجام دهند زیرا این کار باعث استراحت ذهنی آنان می شود.