زوال عقل

متخصصان بر این باور هستند که استفاده از داروهای رقیق کننده خون خطر مبتلا شدن به زوال عقل را به طور چشمگیری تا 40 درصد کاهش می دهد. در این مقاله از دکتر سلام به تاثیرات داروهای ضد انعقاد خون بر کاهش ابتلا به زوال عقل پرداخته ایم. توصیه ما این است که این مقاله را حتما مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

در این بررسی آمده است افرادی که به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی (AF) تحت درمان بوده‌اند در صورت مصرف داروهای ضد انعقاد خون کمتر احتمال دارد دچار زوال عقل شوند.

متخصصان معتقدند مصرف داروهای ضد انعقاد خون در این بیماران در مقایسه با افرادی از این دارو مصرف نمی‌کنند باعث می‌شود احتمال ابتلا به زوال عقل تا ۴۸ درصد کاهش پیدا کند.

پزشکان سوئدی اظهار داشتند: در حالی که این یافته رابطه علت معلولی را تایید نمی‌کند اما قرص‌های ضد انعقاد خون خطر زوال عقل را در بیماران مبتلا به AF کاهش می‌دهد.

فیبریلاسیون دهلیزی خطر سکته مغزی و لخته شدن خون را افزایش می‌دهد و برخی کارشناسان تصور می‌کنند ظاهر شدن این لخته‌ها در مغز به خطر ابتلا به زوال عقل کمک می‌کند.

پزشکان سوئدی به مطالعه روی افرادی پرداختند که در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ دچار بیماری AF شده بودند. در طول انجام مطالعه، اختلال زوال عقل در ۲۶ هزار و ۲۱۰ بیمار تشخیص داده شد.

متخصصان همچنین اظهار داشتند: مصرف هرچه سریع قرص‌های ضد انعقاد خون پس از تشخیص AF خاصیت درمانی بهتری دارد.

به علاوه سکته مغزی ناشی از لختگی خون در مغز علت اصلی زوال عقل است و AF فاکتور خطرزای مهمی است، زیرا احتمال شکل‌گیری این لخته‌ها را افزایش می‌دهد.

این متخصصان معتقدند که با درمان بیماران مبتلا به AF از طریق تجویز داروهای رقیق کننده خون می‌توان خطر سکته و زوال عقل را کاهش داد.

منبع: ایسنا