نوزاد

گاهی اوقات والدین کارهایی را برای فرزندان خود انجام می دهند که بسیار خطرناک است و باید از انجام آن ها خودداری کنند. در این مقاله کارهایی که انجام شان برای نوزادان خطرناک است را آماده کرده ایم. یکی از این کارها استفاده کردن از گوش پاک کن برای نوزاد است که باید جدا از انجام این کار پرهیز کنید.

کافیست که اطرافیان متوجه شوند شما چند ماه دیگر صاحب فرزند می شوید. در اینصورت است که با انبوهی از توصیه ها و دستورات ریز و درشت مواجه می شوید که گاهی گیج کننده می شوند. به طوری که حتی برخی از این توصیه ها ضد و نقیض به نظر می رسند و شما نمی دانید کدام درست است و کدام نادرست. بدون شک در بین این توصیه ها، موارد مفید و کارآمد نیز وجود دارد، اما بهتر است از برخی کارها بپرهیزید، چون امکان دارد سلامت نورسیده تان را با مشکل مواجه کند.

از گوش پاک کن برای نوزاد استفاده نکنید

استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش نوزادان به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چون برخی افراد گوش پاک کن را در عمق گوش فرو می برند و این کار باعث آسیب پرده ی گوش نوزاد می شود.

همچنین امکان دارد که با این کار سرومن یا واکس (موم) گوش به کانال شنوایی گوش فرو برده شده و آن را مسدود کند.

برای تمیز کردن گوش بچه ها از لیف حمام استفاده کنید و سپس گوش وی را با ملایمت و دقت، خشک کنید.

از شلوغ کردن تخت نوزاد خودداری کنید

امروزه برخی والدین تخت کودک را پر می کنند از عروسک، بالشت های کوچک، تور بالای تخت و غیره.

اما برای مقابله با هر نوع احتمال خفگی نوزاد، بهتر است چیزی در تخت کودک قرار ندهید، چون امکان دارد این اشیای اضافی به هر دلیلی در طول خواب روی صورت نوزاد بیافتند و خدای نکرده باعث خفگی او شوند.

نوزادان تازه متولد شده هیچ قدرت و عکس العملی برای خلاص کردن خود از اشیای دور و برشان ندارند. بنابراین تخت او را خلوت نگه دارید.

به نوزاد عسل ندهید

قبل از یک سالگی هرگز به کودک خود عسل نخورانید، چون عسل حاوی هاگ هایی از یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم می باشد.

این هاگ ها برای افراد بزرگسال و سالم خطری ایجاد نمی کنند، اما در روده ی بچه ها رشد کرده و باعث ایجاد یک بیماری نادر و کشنده به نام بوتولیسم نوزادان می شوند.

نوزاد خوابیده را تنها در صندلی ماشین رها نکنید

محققان کانادایی اکیدا توصیه می کنند که از قرار دادن بچه های خوابیده در صندلی ماشین مخصوص کودک خودداری کنید.

نوزادان قادر به نگه داشتن سر خود نیستند و هر لحظه امکان دارد که سر آنها افتاده و راه ورود اکسیژن را مسدود کند. به این ترتیب نیز نوزاد دچار خفگی می شود.

اگر مجبور هستید که مسافت طولانی رانندگی کنید، بهتر است هر یک ساعت یکبار توقف کرده و کودک را از صندلی خارج کنید و بدنش را به آرامی ماساژ دهید.

روروئک باعث تقویت بدن کودکان نمی شود

از سال 2004 میلادی استفاده از روروئک در کشور کانادا ممنوع شد. به عقیده ی متخصصان روروئک نه تنها به دلیل احتمال افتادن بچه خطرناک است، بلکه باعث تقویت نیروی بدنی بچه ها نمی شود.

در واقع پاها و کمر نوزاد به اندازه ی کافی برای حفظ وزن خود قوی نشده است و استفاده ی زیاد و طولانی مدت از اینگونه اشیا باعث ایجاد مشکل در وضعیت بدنی وی می شود.

قبل از شش ماهگی از کرم ضدآفتاب برای نوزاد استفاده نکنید

بر خلاف برخی والدین که هیچ اعتقادی به استفاده از کرم ضدآفتاب برای نوزاد خود ندارند، برخی دیگر خیلی زودهنگام اقدام به استفاده از کرم ضدآفتاب می کنند.

محققان کانادایی استفاده از کرم ضدآفتاب برای کودکان زیر شش ماه را ممنوع می دانند. به خاطر اینکه در این سنین، اپیدرم پوست هنوز به طور کامل شکل نگرفته است و احتمال دارد ترکیبات ضد اشعه ماورای بنفش موجود در کرم ضدآفتاب باعث بروز آلرژی در نوزاد شود.

برای مراقبت کودکان از مضرات نور آفتاب کافیست آنها را برای مدت طولانی در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید و لباس مناسبی تن آنها کنید.

از محصولات بهداشتی و شوینده های معطر و حاوی الکل برای نوزادان استفاده نکنید

از محصولات بهداشتی بدون بو و بدون الکل استفاده کنید

پوست نوزادان بسیار حساس است، به همین استفاده از محصولات بهداشتی و شوینده های معطر و حاوی الکل توصیه نمی شود.

محصولات معطر حاوی ترکیبات شیمیایی و مواد افزودنی هستند که احتمال حساسیت و خارش پوست نوزاد را بالا می برند. بهتر است از محصولات بدون بو و طبیعی برای شستشو و بهداشت پوست بچه ها استفاده کنید.

در حال خوردن شیشه شیر، بچه را نخوابانید

خواباندن بچه با شیشه شیر باعث تخریب مینای دندان و تسریع روند پوسیدگی دندان های او می شود. در حالت عادی، ترشح بزاق دهان به خنثی کردن حالت اسیدیته دهان کمک می کند، اما در زمان خواب ترشح بزاق کاهش پیدا کرده و به خوبی به وظیفه خود عمل نمی کند. در این شرایط نیز روند پوسیدگی دندان تسریع پیدا می کند.

بنابراین توصیه می شود قبل از خواب با مسواک مخصوص بسیار نرم و آب، دندان های کودکتان را تمیز کنید. بعد از یک سالگی می توانید از خمیر دندان مخصوص کودکان نیز استفاده کنید.

به نوزادان زیر شش ماه شربت سینه ندهید

محققان کانادایی دادن شربت ضدسرفه به کودکان زیر شش ماه را توصیه نمی کنند، چون علاوه بر اینکه کارایی این شربت ها در سنین کودکی به اثبات نرسیده است، این امکان نیز وجود دارد که عوارض جانبی آنها مانند افزایش ضربان قلب باعث آزار کودک شود.

برای بهبود سرماخوردگی نوزاد حتما به پزشک متخصص اطفال (نه پزشک عمومی) مراجعه کنید. نوزاد سرماخورده بیش از هر چیز به استراحت و مصرف مایعات کافی نیاز دارد.

منبع: افق تازه