برای مبارزه بهتر با چاقی و بیماری های مرتبط با آن، چندین محقق در یک سرمقاله جدید اعلام کرده اند: “مردم باید شمارش کالری را متوقف کرده و به جای آن، بر خوردن غذاها و مواد غذایی کامل تر تمرکز کنند.”دراین مقاله نوشته شده است که درست مشابه ترک سیگار، افرادی که رژیم غذایی خود را تغییر می دهند، می توانند پیشرفت های سریعی را در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی خود ببینند.

برای مثال در یک مطالعه از 2000 بیماری که به تازگی از حمله قلبی نجات پیدا کرده بودند، به برخی از آنها توصیه شده بود که در رژیم غذایی خود از ماهی استفاده کنند، و به برخی دیگر چنین توصیه ای نشده بود. افرادی که در رژیم غذایی خود از ماهی استفاده کرده بودند، نسبت به گروهی که در رژیم غذایی خود، ماهی مصرف نکرده بودند، احتمال کمتری را برای مرگ در اثر حمله قلبی یا بیماری های مرتبط با آن نشان دادند؛ این گروه فقط چند ماه از شروع تغییر در رژیم غذایی شان گذشته بود.

در مقابل، بنا به گفته دکتر عاصم مالهوترا متخصص قلب بیمارستان فرایملی پارک انگلستان و همکارانش، خوردن چربی های ترانس، که یک ماده ناسالم است و در اکثر فست فودها مورد استفاده قرار می گیرد، میتواند سطوح نشانگر های التهابی را در طی یک هفته، در خون فرد افزایش دهد. بیشتر تحقیقات نشان می دهد که همه کالری ها یکسان نیستند. این سرمقاله، خاطرنشان می کند که نوشیدن یک سودا یا یک نوشابه که 150 کالری دارد، اگر هر روزه نوشیده شود، با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. از سوی دیگر، خوردن یک مشت آجیل به طور روزانه یا مصرف 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون خالص که 500 کالری دارد، با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی در ارتباط است.

تغییر دادن تمرکز و دور کردن آن از شمارش کالری، و تاکید بر داشتن یک الگوی غذایی که به جای تمرکز بر کاهش چاقی، بر کیفیت غذا متمرکز باشد، باعث کاهش بیماری های مرتبط با چاقی و کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی می شود. محققان به مطالعه ای که در سال 2013 انجام شده بود اشاره کردند که در آن نشان داده شده بود که تغییرات غذایی با تمرکز بر کیفیت غذاها، بدون درنظر گرفتن تغییراتی در وزن فرد، با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارد. محققان این مطالعه می گویند: تمرکز بر کاهش وزن، باعث می شود تا افراد چاق در این مرحله ناکام مانده و از ادامه مسیر دلسرد شوند.

اگرچه برخی از کارشناسان با توصیه به «توقف کامل شمارش کالری» مخالفت کرده اند. به طور مثال کاترین تال میج یک متخصص تغذیه شناخته شده می گوید: این کمی اغراق آمیز است؛ فکر می کنم شما باید هر دو کار را انجام دهید؛ بر کیفیت آنچه می خورید متمرکز شده و مطمئن شوید که کالری بیش از حد نیز دریافت نمی کنید. این متخصص تغذیه افزود: کاهش وزن اغلب برای سلامت مردم و بهبود وضعیت سلامتی آنها مهم است. چون چاقی، خود عامل خطر برای چندین اختلال است. این که مردم به وزن قابل قبول خود برسند، برای برخی از آنها حیاتی است.

وی افزود: چربی بدن به تنهایی سمی است، و داشتن بیش ازحد چربی بدن با بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، پاسخ ایمنی ضعیف و سایر شرایط مرتبط است. این مقاله خاطرنشان می سازد که تصمیم گیری برای انتخاب غذای سالم، باید آسانتر شود؛ آن هم با در پیش گرفتن سیاست هایی مانند مالیات بیشتر برای نوشیدنی های شیرین و آسیب رسان مانند انواع نوشابه ها، و نیز یارانه هایی که سبب افزایش قیمت مواد غذایی سالم می شوند،یعنی غذا هایی مانند میوه ها سبزیجات و آجیل ها.

اعمال این سیاست های جمعیتی در سراسر جهان، ممکن است به کاهش سریع بیماری ها و پذیرش افراد در بیمارستان ها کمک کند. این وعده ای است که حتی در دوران انتخاباتی نیز از طرف بسیاری از سیاست مداران به مردم داده می شود. این سر مقاله در روز پنجشنبه 27 اوت 2017 در مجله «قلب باز» منتشر شد.


در این باره بیشتر بخوانید: خوراکی های کم کالری ولی چاق کننده!


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.