ریزش مو

آیا انسان نیز همانند تغییر فصل ها، فصل خزان و برگریزانی برای خود دارد؟ براساس یک تحلیل از موتور جستجوی گوگل درمورد کلمه ریزش مو، اوج جستجو در مورد ریزش مو از طرف جستجو گران در تابستان و پائیز اتفاق می افتد. بر اساس همین تحلیل، در تابستان و در هر دو نیمکره جهان، تعداد افرادی که در جستجوی گوگل به دنبال کلمه ریزش مو بودند، بیشتر از سایر فصل ها بود.

براساس همین مطالعه که در روز 24 اکتبر 2017 در مجله انگلیسی Dermatology بریتانیا چاپ شده است، درفصل بهار، تعداد افراد کمتری به دنبال دلیل ریزش موی خود هستند. اگرچه باید گفت که جستجوی زیاد در گوگل برای علل ریزش مو، لزوما به این معنی نیست که هر فردی که این کلمه را جستجو کرده است، پس ریزش مو دارد؛ نویسنده ارشد این تحقیق، دکتر شون کواترا استادیار پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می گوید: یافته ها نتایج مطالعات کوچکتر مربوط به بیماران را دربر می گیرد و نشان می دهد که درماه های تابستان، ریزش مو بیشتر است.

دکتر کواترا به Live Science گفت: در نهایت، یافته ها نشان می دهد که مردم باید انتظار داشته باشند ریزش مو در پاییز و تابستان  بیشتر باشد. محققان اطلاعات سالهای 2004 الی 2016 را که از هشت کشور جهان گرفته شده بود، بررسی کردند. این اطلاعات هر دو نمیکره شمالی و جنوبی جهان را تحت پوشش قرار میداد و از کشور های: ایالات متحده امریکا، انگلستان، هند، کانادا، استرالیا، آفریقای جنوبی، نیوزیلند و موریس (جزیره ای در اقیانوس هند) بود.

برای جلوگیری از هرگونه ابهام در تجزیه و تحلیل در جستجو، محققان کشور هایی را انتخاب کرده بودند که فقط شامل کشورهای انگلیسی زبان بود. برای کشور های نیمکره شمالی محققان ماه های بهار را چنین معرفی کرده اند: مارچ، آپریل و می برای تابستان ماه های جون، جولای و آگوست برای پاییز ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر و بالاخره برای زمستان ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه.

در نیمکره جنوبی درست برعکس بود؛ بطوری که بهار نیمکره شمالی، در نیمکره جنوبی پاییز بود و تابستان نیمکره شمالی، زمستانی در نمیکره جنوبی بود. محققان نوشته بودند که مطالعات قبلی نشان داده اند که ممکن است بین ریزش مو در فصل ها رابطه وجود داشته باشد. برای مثال: تحقیقات پیشین نشان داده است که مردم در تابستان بیشترین میزان ازمرحله تلوژن “Telogen” را دارا هستند و در زمستان این میزان به پایین ترین حد خود می رسد. مرحله تلوژن برمی گردد به آخرین مراحل از رشد مو. همانطور که می دانید، موهای انسان دارای سه دوره رشد – استراحت است.

ریزش مو

این سیکل سه مرحله دارد: مرحله اول «آناژن» نام دارد که به معنی مرحله رشد می باشد؛ مرحله دوم «کاتاژن» نام دارد که به معنی مرحله پس رفت می باشد و بالاخره مرحله سوم یا «تلوژن» که مرحله استراحت است. مو ها احتمالا در مرحله تلوژن از بین می روند. اطلاعات ماهیانه دما و درجه حرارت در این هشت کشور از اداره ملی اقیانوسی و جوی گرفته شده بود. دکتر کواترا می گوید: اگرچه دما با ریزش مو مرتبط بود، اما عوامل دیگری از جمله شاخص UV نیز وجود دارد که ممکن است به توضیح رابطه بین فصل ها و ریزش مو کمک کنند.

شاخص UV یا اشعه ماوراءبنفش، نشان دهنده قدرت اشعه ماوراء بنفش خورشید در فضای باز است. برطبق این مطالعه، ممکن است اشعه ماوراء بنفش خورشید یا UV بر ریزش مو اثر داشته باشد.


در این باره بیشتر بخوانید: ریزش مو و طاسی در مردان


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.