چاقی و اضافه وزن از جمله اختلالاتی هستند که به راحتی می توانند سلامت انسان را تحت تاثیر قرار دهند. یکی از کارآمد ترین روش ها برای مقابله با چاقی استفاده از رژیم غذایی است. با استفاده از این مطلب شما قادر خواهید بود تا یک رژیم غذایی چربی سوز را برای خود تهیه کنید. با دکتر سلام همراه باشید.

خوراکی های چربی سوز و لاغر کننده :

چربی سوزها این موجودات دوست داشتنی و عزیز در حالیکه آنها را میخوری امیدوار هستی که چربی های بد بدن را نیز با خود ببرند . اینکه بدانیم چه مواد غذایی بخوریم که علاوه بر اینکه مواد مورد نیاز بدنمان را تامین کند ضمن ان به لاغری و چربی سوزی بدن هم کمک نماید بسیار مهم است .

بسیاری از مواد غذایی خوش طعم وخوش مزه هستند که با خوردن حتی مقدار زیادی از آنها نه تنها چاق نمیشوید بلکه به روند سوخت و ساز بدنتان و کاهش وزن خود کمک خواهید کرد .

برخی مواد غذایی کالری منفی دارند یعنی کالری مورد نیاز برای هضم انها از کالری که انها وارد بدن می کنند بیشتر است پس باعث چربی سوزی و لاغری میشوند . ما برای اینکه شما بتوانیم رژیم غذایی مناسبتری را برای خود داشته باشید مواد غذایی چربی سوز را به دو دسته میوه های چربی سوز و غذاهای چربی سوز تقسیم می کنیم .

میوه های چربی سوز و لاغر کننده :

سیب خوشمزه و لاغر کننده

سیب سرشار از فیبر بوده و کالری بسیار کمی دارد و برای پوست و مو بسیار مفید است .سیب انرژی مورد نیاز بدن را تامین کرده و سوخت و ساز بدن را بالا میبرد و باعث چربی سوزی و کاهش وزن میشود .

نارگیل این میوه همه چیز تمام

نارگیل میتواند به جای مواد غذایی شیرین و شکلات ها را در رژیم غذایی شما قرار بگیرد . نارگیل باعث کاهش اشتها شده و میل به غذا خوردن را کاهش می دهد و باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و کالری اندکی دارد.

انار دانه دانه و لاغر کننده

انار اشتها را کم کرده و آنتی اکسیدان زیادی دارد و سوخت و ساز بدن را بالا برده و کالری اندکی هم دارد و باعث لاغری و تناسب اندارم میشود و چربی های بدن را میسوزاند .

هلو چربی سوز خوشمزه

هلو باعث کاهش وزن میشود و سوخت و ساز بدن را بالا میبرد . هلو فیبر زیادی دارد و برای مدت طولانی شما را سیر نگه میدارد و باعث می شود سلول ها چربی را جذب نکرده و به جای آن آب جذب کنند در نتیجه از چاقی جلوگیری کرده و باعث تناسب اندام و چربی سوزی می شود.

موز

موز خاصیت چربی سوزی دارد اما به شیوه متفاوت خودش . موز فیبرهای غیر قابل هضمی دارد که از جذب کربوهیدارتها جلوگیری می کند . کربوهیدراتها به این طریق دفع میشوند و بدن انرژی مورد نیاز خود را به جای سوزاندن کربوهیدرات ها از سوزاند چربی های ذخیره شده بدست می آورد و به این طریق چربیها از بین رفته و شما لاغر میشوید .

زغال اخته ، طالب و گرمک

این میوه های خوشمزه هم مانند سایر میوه های دیگر با افزایش سوخت و ساز بدن باعث چربی و سوزی و لاغری میشوند . زغال اخته برای گردش خون هم بسیار مفید است .

لیمو ترش ، انبه ، توت فرنگی

این میوه ها به مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارند و این آنتی اکسیدان ها باعث سوختن چربی ها و لاغری میشود و اشتها را برای خوردن غذا کاهش میدهند در واقع اگر بتوانید روزانه از میوه های نام برده شده یک سالاد مغزی برای خود درست کنید ضمن آنکه انرژی مورد نیاز بدن خود را تامین میکنید در یک فاصله زمانی کوتاه هم می توانید به کاهش ورن و تناسب اندام برسید .

غذاهایی که سبب چربی سوزی و لاغری می شوند :

ماهی

ماهی حاوی مقادیر زیادی چربیهای خوب و امگا ۳ است که چربی های بد بدن را کاهش داده و باعث افزایش سوخت و ساز بدن و چربی سوزی و کاهش وزن میشود . ماهی ها دارای مقدار زیادی پرتیین هستند که علاوه بر تامین نیازهای بدن تمایل به خوردن غذا را در فرد کاهش داده و اشتها را کم می کنند.

سبزیجات مثل کلم بروکلی و گوجه فرنگی و کرفس

این مواد غذایی کالری بسیار کمی دارند و کرفس کالری منفی دارد و خوردن انها حتی به مقدار زیاد باعث افزایش وزن نشده و حس سیری به فرد می دهد و باعث افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن میشوند .

سالاد های چربی سوز خوراکی های چربی سوز : چای سبز و ادویه جات چربی میسوزانند و هضم را اسان می کنند

چای سبز و انواع مختلفی از ادویه باعث میشوند به میزان ۴۰ تا ۱۰۰ درصد میزان سوخت ساز بدن شما در طول روز افزایش پیدا کند و به هضم غذا نیز کمک می کنند .

فلفل نبین چه ریزه چربی ها را می سوزونه

فلفل ها به خصوص فلفل های تند قرمز و سبز باعث افزایش دمای بدن میشوند . افزایش دمای بدن باعث میشود متابولیسم بدن به شدت بالا رفته و کالری سوزی شدت یابد و در زمان کمتری کالری بیشتری در بدن سوخته شود در نتیجه مصرف فلفل های تند در کاهش وزن و چربی سوزی بسیار موثر است .

تخم مرغ کم کالری و سیر کننده

تخم مرغ کالری کمی دارد و باعث چربی سوزی هم میشود و پروتیین موجود در آن باعث چربی های شکم و پهلو را از بین میبرد و حس سیری به شما داده و اشتها را کم میکند .

لبنیات

لبنیات سرشار از کلسیم است . وقتی کلسیم بدن شما کاهش پیدا کند بدن هورمون هایی ترشح می کند تا کلسیم ذخیره را استفاده کند در همین حین هم به چربی های پیغام میدهد که دست نخورده باقی بمانند . کلسیم کافی در بدن چربی ها را سوزاننده و آنها را خرد می کند و آنها را میسوزاند . پس در وعده های غذایی خود حتما لبنیات به اندازه کافی بگنجانید .

حبوبات و لوبیا

حبوبات و لوبیا بسیار کم کالری هستند . اگر بتوانید به جای گوشتهای قرمز، لوبیا و حبوبات مصرف کنید علاوه بر اینکه پروتیین بدنتان به طور کامل تامین میشود چربی های بد هم در بدن شما ذخیره نشده و چربی های خوب جایگزین ان میشود و سوخت و ساز بدن شما بالا رفته و باعث کاهش وزن میگردد .

سرکه ترش و چربی سوز

مصرف سرکه به میزان یک قاشق در روز باعث سوختن چربی های زاید به خصوص چربی شکم و پهلو میشود به نظر می رسد اسید موجود در سرکه باعث سوختن چربی ها میشود .

لوبیای سفید مقاوم در برابر هضم

لوبیای سفید چون در مقابل هضم شدن مقاومت می کند انرژی بیشتری برای هضم شدن لازم دارد و این امر باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه چربی سوزی و لاغری و کاهش وزن می گردد .

منبع: فرتاک