پائیز فرا رسیده است و خارج از زیبایی های این فصل، آیا با ماسک فیلتر دار نفس می کشید؟ هنگام گرده پراکنی گل ها در بهار، داخل خانه می مانید؟ داروهایتان را مطابق دستور پزشک مصرف می کنید؟ آیا واقعا علائم خود را تحت کنترل دارید؟ از کدام یک از علائم آلرژی بیشترین رنج را می برید؟

1- چشم هایی مانند راکون

دایره های سیاه و نشانه های دیگری از آلرژی. چشم هایی که همیشه حالت خارش داشته و مجبورید برای کاهش خارش، آنها را مالش بدهید. برای جلوگیری از علائمی مانند خارش، اشک ریزش از چشم، عطسه و آبریزش از بینی، آنتی هیستامین مصرف کنید. اگر قبلا از آنها استفاده کرده اید و دیگر جواب نمی دهد، با پزشک درباره تغییر طرح درمانی خود صحبت کنید.

2- احتقان مزمن

اگر دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باشید، احتقان بینی شما باید در عرض یک یا دوهفته ازبین برود. اگر چنانچه احتقان ادامه پیدا کرد، به احتمال زیاد مقصر اصلی آلرژی است. در طی یک واکنش آلرژیک، پوشش های بینی شما متورم می شود و باعث ایجاد مخاط بیشتر می شود. شما ممکن است دچار فشار سینوسی و سردرد شوید. ضد انعقاد ها می توانند برای درمان کوتاه مدت شما مناسب باشند، اما اگر به یک برنامه طولانی مدت فکر می کنید، با متخصص آلرژی صحبت کنید.

3- تنفس صدا دار

تنفس صدا دار، اغلب با آسم مرتبط است؛ اما همچنین می تواند نشانه یک واکنش شدید آلرژیک باشد. صدای سوت، زمانی شنیده می شود که شما باید از طریق راه های تنفسی، نفس بکشید. در موارد شدید، ممکن است به مراقبت های اضطراری نیاز داشته باشید. اگر به علت آلرژی، حالت خفگی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

4- پوست خارش دار

شما ممکن است فقط دچار خشکی پوست شده باشید. اما اگر خارش متوقف نشده و یا اگر این خارش به بثورات پوستی تبدیل شود، ممکن است دچار اگزما شده باشید. این واکنش پوستی در میان افراد مبتلا به آلرژی شایع است. عوامل محرک آن عبارتند از: صابون یا مواد شوینده، حیوانات خانگی و پارچه های خشن. شما می توانید از پماد های آنتی هیستامین، مرطوب کننده ها و کرم هیدروکورتیزون استفاده و آن را درمان کنید. برای موارد شدید، پزشک ممکن است دارو تجویز کند.

5- کهیر

این تکه های خارش دار قرمز و صورتی، می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. آنها یک واکنش آلرژیک به چیزهایی مانند غذا، دارو یا حشرات هستند. آنتی هیستامین ها معمولا یک راه درمان فوری برای کاهش خارش آن است. اگر به شما کمک نکرد، ممکن است نیاز به استروئید داشته باشید. بهترین راهکار، پیدا کردن محرک و دوری از آن است.

6- بی خوابی

پوست و چشم خارش دار، درد سینوس، آب ریزش از عقب بینی و سری پر از سرو صدا و سایر نشانه های آلرژی می تواند از خواب جلوگیری کند. سرفه یا خس خس نیز ممکن است دشوار باشد. برخی از دارو های آلرژیک می توانند یک خواب شبانه خوب را مختل کنند. اگر اکثر اوقات شب را به دلیل این مشکلات ذکر شده، بیدار هستید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که از پزشک خود درباره تغییر برنامه درمانی خود سوال کنید.

7- مشکل در تمرکز

زمانی که چشم های شما از فرط خارش در حال پاره شدن است و بینی شما مرتب چکه می کند و تمام  شب را بیدار بوده اید، تمرکز کردن مشکل است. به علاوه، برخی از آنتی هیستامین های بدون نسخه خریداری شده، ممکن است باعث شوند تا شما احساس عدم وضوح داشته باشید. اگر آلرژی شما بر روی زندگی، کار، خانه و به طور کلی در روابط شما مداخله می کند، با پزشک تماس گرفته و از او درباره کارهایی که برای کنترل آن لازم است، کمک بگیرید.

8- خستگی

آلرژی می تواند میزان انرژی شما را کاهش دهد، خوابیدن را برای شما سخت بگرداند و به سیستم ایمنی شما پیامی بفرستد که به معنی “کار زیاده از حد” است و شما را ضعیف می گرداند، داروهایی نیز که برای کاهش علائم آن دریافت می کنید، باعث می شود تا خواب آلود شوید. با پزشک یا داروساز صحبت کنید. برخی از دارو های جدید، چنین عوارضی ندارند.

9- افسردگی

زمانی که آلرژی شما زیاد و خارج از کنترل می شود، آیا احساس غمگینی می کنید؟ دانشمندان به دنبال ارتباط بین آلرژی، تغییرات خلقی و افسردگی هستند. اگرچه ما نمی توانیم اثبات کنیم که برای افسردگی شما، آلرژی ها مقصر اصلی هستند، اما درمان هایی برای حالت افسردگی وجود دارد. اگر احساس خلق پایین دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.


در این باره بیشتر بخوانید: در صورت داشتن آلرژی های فصلی این مطلب را از دست ندهید


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.