در یک مطالعه جدید، نشان داده شده است که عمل جراحی قلب باز، اگر به جای صبح، بعد از ظهر انجام گیرد، موفق تر است. حالا قبل از اینکه عمل جراحی صبحگاهی و برنامه ریزی شده خود را لغو کنید، این مقاله را بخوانید. این تحقیق که در The Lancet چاپ شده است، نشان می دهد که خطر مشکلات جدی قلب پس از عمل جراحی، چنانچه صبح انجام شود، در مقایسه با عمل جراحی قلب در بعد از ظهر تقریبا دو برابر می شود؛ این به دلیل ریتم شبانه روزی شما می باشد که به نام ساعت بیولوژیکی بدن شما نیز شناخته می شود.

دیوید مونتین نویسنده این تحقیق و متخصص کاردیوگرافی دانشگاه لیل به خبرگزاری فرانسه گفت: مطالعه ما نشان داد که آسیب های قلبی پس از عمل جراحی در بیمارانی که عمل جراحی صبح داشتند، شایع تر است. زمان روز، یعنی ساعت زیستی یا ریتم شبانه روزی، بر واکنش بیمار به این نوع عمل جراحی تاثیر می گذارد.

ریتم شبانه روزی، ریتم 24 ساعته داخل بدن است که در طی چرخه های مختلف بر رفتار هایی نظیر الگو های خواب و بیداری، درجه حرارت بدن و حتی توانایی های بدنی فرد در طول چرخه شب و روز تاثیر می گذارد. محققین فکر می کنند که یافته های خود را می توان به وسیله این عبارت بهتر توضیح داد که: ” قلب در زمان بعد از ظهر قوی تر است، و قادر به مقاومت در برابر استرس ناشی از جراحی در بعد از ظهر است. “ما ازقبل می دانستیم که سلامت قلب در طول روز تغییر می کند؛ چرا که خطر حملات قلبی و یا سکته مغزی در هنگام صبح بالاتر است؛ اما قلب و ریه ها در بعد از ظهر، در اوج عملکرد خود بوده و قویتر کار می کنند.

برای آزمایش این موضوع، محققان به بررسی تاریخچه پزشکی تقریبا 600 بیمار که عمل جراحی تعویض دریچه های قلب انجام داده بودند، پرداختند. نیمی از آنها عمل جراحی صبح داشته، و نیمی دیگر عمل جراحی را در بعد از ظهر انجام داده بودند. محققین دریافتند که 500 روز پس از عمل جراحی در 298 بیمار که عمل جراحی در بعد از ظهر داشتند، درمقایسه با تنها 28 نفر از 298 بیماری که گیرنده عمل جراحی در صبح بودند، یک نوع رویداد مهم قلبی رخ داده است.

پس از آن، پزشکان یک کار آزمایی بالینی سالانه با 88 بیمار انجام دادند که برای جراحی تعویض دریچه قلب، به طور تصادفی صبح یا بعد از ظهر عمل جراحی قلب باز انجام داده بودند. یافته های آنها نشان داد که در افرادی که عمل جراحی قلب باز آنها در بعد از ظهر انجام شده بود، نه تنها بافت قلب کمتر آسیب دیده و به سرعت بهبود یافته بود، بلکه ژن های متعددی که با ساعت زیستی مرتبط بودند، در این گروه فعال تر بود.؛ این نشان دهنده تاثیر بیشتر قلب به وسیله ساعت بیولوژیکی بدن ما می باشد.

یکی از واضح ترین سوالاتی که محققین داشتند این بود که: “اگر ساعت بیولوژیکی بدن برقلب اثر می گذارد، شاید جراح نیز تحت تاثیر این ساعت بوده و بهتر عمل کرده است؟”؛ اما محققان معتقدند که آنها بشدت برای این مسئله کنترل شده بودند و میزان بقای آنها تحت تاثیر قرار نگرفته بود. بنابراین نتیجه چیست؟ اگر برای شما عمل جراحی در صبح برنامه ریزی شده است، آیا باید بلا فاصله آن را لغو کنید؟ جواب شما مطمئنا «نه» است.

اگر به هرحال برای شما عمل جراحی قلب باز پیشنهاد شده باشد، پس به طور قطع به آن نیاز دارید. نویسندگان این تحقیق یادآوری می کنند که این آشکار سازی، ممکن است به برنامه ریزی بهتر و بیشتر برای جراحی های پرخطر و پر فشار کمک کند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که افرادی که از چاقی یا دیابت نوع 2 رنج می برند، دارای افزایش خطر عوارض پس از عمل جراحی بیشتری هستند؛ چنانچه عمل جراحی آنها بر اساس ساعت بیولوژیکی بدن آنها انجام گیرد، این یافته ها می تواند به آنها کمک کرده و در واقع باعث افزایش موفقیت پس از عمل جراحی آنها باشد.


در این باره بیشتر بخوانید: کند شدن بهبودی بعد از جراحی قلب با چاقی


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.