آب کرفس

کرفس یکی از گیاهانی است که دارای فواید درمانی بسیاری می باشد. همچنین آب کرفس هم دارای خواص بی نظیری است، با مصرف آب کرفس می توانید استرس را کاهش دهید. همچنین مصرف آب کرفس موجب پیشگیری از سرطان و زخم ها می شود. در این مقاله از دکتر سلام به فواید درمانی آب کرفس پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

وقتی فشار خون افراد بالا میرود، با وارد کردن فشار به رگ‌ها خطر حمله قلبی را افزایش می‎دهد. در این مواقع باید فشارخون را بسرعت پایین آورد و اینجاست که رژیم غذایی و بخصوص نوشیدن آب‎کرفس معجزه می‎کند.

مشاورین سلامت، متخصصین تغذیه و رژیم غذایی، دائم درپی پیدا کردن مطالب جدید برای سلامتی ‎هستند تا درباره چای سبز، جلبک دریایی و… (که هرکسی جرات نوشیدن و یا استفاده از ماسک‎شان را ندارد) به ما خبرهای تازه بدهند. این‎بار آب کرفس است که این زیبایی‎پسندها را به حیرت انداخته است. آب این گیاه مغذی (سرشار از فیبر، پتاسیم، و ویتامین‎ B، ویتامین A و ویتامین K) به آسانی تهیه می‌شود و با انجام ترفندهایی، بسیار هم دوست‎داشتنی خواهد شد. بهتر است این نوشیدنی را به صورت ناشتا خورد و البته حواس‎تان باشد این گیاه آلرژی‎زا‎ست‌.

و اما خواص ده‌گانه این گیاه:

پایین آوردن کلسترول

کلسترول بالا، خطر بیماری‌های قلبی، حملات قلبی و سکته را افزایش می‌دهد و بهترین راه برای کنترل آن، برنامه غذایی درست است. در حالی که هله‎هوله‎ها با چربی بالایی که دارند باعث میشوند کلسترول به شدت بالا برود آب کرفس برعکس رفتار میکند. این نوشیدنی حاوی ترکیب نایابی است که ‎ چربی خون را کاهش می‎دهد.

کم کردن خطر سرطان

سرطان چیز وحشتناکی است، و گرچه برای پیشگیری از آن راهی وجود ندارد ولی با انجام کارهایی میتوان خطر ابتلا به آن را کاهش داد. یکی از این راهها نوشیدن روزانه آب کرفس است. این نوشیدنی سرشار از هشت ماده ضدسرطان است که علاوه بر پیشگیری از رشد سرطان، به درمان آن نیز کمک می‎کند.

کم‎کردن التهاب

التهاب هم میتواند در درازمدت شما را در معرض خطر جدی گسترش بیماری‎های قلبی، سرطان و دیگر امراض دردناک مثل آرتروز قرار دهد. در این مورد هم آب کرفس کارساز است و با آنتی‎اکسیدان‎های ضد‎التهاب فراوانی که دارد رادیکال‎های مضر را آزاد و عوامل التهاب را نابود میکند و با کم شدن التهاب خطر ابتلا به سرطان و امراض قلبی پایین می‎آید.

استرس

پایین آوردن سطح استرس

آب کرفس میتواند مشکل‎ کم‎خوابی را رفع کند، چون با کم کردن هورمون استرس سطح تنش را پایین می‎آورد و بدن را برای یک خواب خوش آماده می‎کند. خوب است بدانید این نوشیدنی سرشار از منگنز است که به آن آرامبخش معدنی می‎گویند.

بهبود بخشیدن به وضعیت پوست

همه ما دوست داریم پوستی جوان‎تر و لطیف‎تر داشته باشیم و آب کرفس جوابگوی این آرزوی ماست. آنتی‎اکسیدان‎ها و ویتامین کا نیز به مقدار زیادی در این نوشیدنی وجود دارند که به استحکام و انعطاف هرچه بیشتر پوست کمک می‎کنند.

تنظیم‎کننده فشار خون

وقتی فشار خون افراد بالا میرود، با وارد کردن فشار به رگها خطر حمله قلبی را افزایش می‎دهد. در این مواقع باید فشارخون را بسرعت پایین آورد و اینجاست که رژیم غذایی و بخصوص نوشیدن آب‎کرفس معجزه می‎کند. آب‎کرفس با ترکیب باتیل‎فتالیدی که دارد ماهیچه‎های اطراف رگها را آرام کرده، به خون اجازه می‎دهد بدون وارد‎کردن فشار به دیواره رگ‎ها به‎آرامی در آنها جاری شوند.

پیشگیری از زخم‌ها

هرقدر هم که زخم‎ها بطور شانسی ایجاد شوند، می‎توان به کمک غذاها و نوشیدنی‎های مناسب از خطر گسترش آن ‎ها پیشگیری کرد. آب کرفس یکی از آنهاست که می تواند میزان سطوح مخاطی معده شما را که از بین رفته، افزایش دهد. این چه فایده‎ای دارد؟ زیرا وقتی مقدار مخاط‎ها کافی نباشد فضاهای کوچک و یا سوراخ‎های کوچک در معده دهان باز می‎کنند که البته با درد همراه هستند.

سم‎زدای طبیعی بدن

هر از گاهی به یک ماده سم‎زدا احتیاج پیدا می‎کند مثلا در مواقع سردرد، خستگی، و بروز مشکلات پوستی. در این مواقع مقدار زیادی سم در بدن جمع شده که باید شسته و پاکسازی شود. آلکالین موجود درآب کرفس با هدف قرار دادن کلیه‎ها به دفع سموم سرعت میدهد.

کمک به بهبود بدن

این نوشیدنی را باید بعد از کار و ورزش خورد، چون به بازگشت بدن به شرایط طبیعی کمک می‎کند. حتی بعد از یک روز پر‎استرس هم که بار منفی‎اش به بدن تحمیل شده به این نوشیدنی پناه ببرید. چون پتاسیم و سدیم فراوان آن، به تقویت سلول‎ها کمک کرده و نیروی از دست رفته را به آن‎ها برمی‎گرداند.

منبع: سلامتیسم