زیکا

دانشمندان در تحقیقات جدیدی که در خصوص ویروس زیکا داشته اند، به این موضوع پی برده اند که احتمال انتقال ویروس زیکا از طریق بوسیدن یا استفاده مشترک از ظروف بسیار کم است. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص منتقل شدن ویروس زیکا از طریق بزاق را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

مطالعه جدیدی که روی میمون‌ها انجام شد بیان می‌کند که به نظر نمی‌رسد زیکا از طریق بزاق انتقال یابد.

تام فرایدریش، محقق راهببر این مطالعه از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، گفت: «اگر انتقال ویروس با تماس ساده آسان بود، فکر می‌کنم امروز شاهد انتقال بیشتری در جایی مثل ایالات متحده می‌بودیم. اما ما انتشار بالینی واضح زیکا را بدون وجود پشه‌های ناقل آن، مشاهده نمی‌کنیم. این مطالعه به تعیین ریسک انتقال کمک می‌کند.»

پشه عامل اصلی عفونت زیکا در افراد است. پس از دچار شدن به عفونت، این ویروس به مدت چند هفته در خون و بزاق باقی می‌ماند. به گفته محققان این ویروس در مایعات بدن مثل شیر مادر تا چند هفته و در مایع منی تا ماه‌ها باقی می‌ماند.

زیکا می‌تواند از طریق رابطه جنسی به صورت فرد به فرد انتقال یابد اما تاکنون معلوم نبود که آیا بزاق فرد مبتلا برای دیگران خطرآفرین است یا نه.

محققان پس از انجام آزمایش روی میمون‌ها به این نتیجه رسیدند که بوسیدن یا استفاده از ظروف مشترک باعث انتقال فرد به فرد زیکا نمی‌شود.

منبع: سلامانه