کودک

از آنجایی که اغلب کودکان بر این بارو هستند که همه چیز را می دانند وارد فضاهای اینترنتی و مجازی می شوند و فکر می کنند که هیچ خطری آن ها را تهدید نمی کند و به سادگی وارد جریانات مجرمانه می شوند.

مرضیه نوروزی : یک فوق‌تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان هشدار داد کودکان در تخمین خطر مشکل دارند و از آنجا که فکر می‌کنند فضاهای اینترنتی و مجازی بی‌خطر بوده، به راحتی وارد جریانات مجرمانه می‌شوند.

دکتر محمدرضا کاظمی، اظهار کرد: «اغلب کودکان به دلیل ناآگاهی از خطرات این موضوع و نوجوانان به دلیل نبود تجربه برای روبرویی با این پدیده و احساساتی عمل کردن، در دام مجرمان اینترنتی می‌افتند.»

وی در ادامه توضیح داد: «در این دوره سنی بیشتر نوجوان‌ها، به دلیل اینکه خود را عقل‌کل و رویین‌تن می‌دانند، فکر می‌کنند از همه مسائل سر درمی‌آورند، خودشان می‌توانند مشکلات‌شان را حل کنند و اگر خطری هم تهدیدشان کند، آسیبی نمی‌بینند و همین تصور آنها را آسیب‌پذیرتر می‌کند و باعث می‌شود بیشتر وارد چنین فضاهای خطرناکی شوند. از این‌رو، کودکان و نوجوانان در مقایسه با دیگر اقشار جامعه ممکن است بیشتر در دام‌های فضای مجازی و مجرمان اینترنتی قرار گیرند.»

وی همچنین یادآور شد: «کودکان با هوش پایین نیز طبیعتا در مقایسه با کودکانی که هوش بالاتری دارند و منطقی‌تر با قضایا برخورد می‌کنند، بیشتر در معرض آسیب‌پذیری به واسطه مجرمان اینترنتی هستند. و از دیگر کودکان در معرض خطر، می‌توان به کودکان کنجکاو، احساساتی و کودکان تکانش‌گر اشاره کرد. معمولا کودکان احساساتی، در موقعیت‌های مختلف و در مواجهه با مسائل و مشکلات، بر پایه هیجانات درونی خود و کودکان تکانشگر، عجولانه و به دور از اندیشه و فکر تصمیم می‌گیرند که این ویژگی‌های رفتاری می‌تواند آنها در برابر این نوع خطرات آسیب‌پذیر کند.»

عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه کودکانی هم که ارتباط خوبی با والدین ندارند بیشتر در این فضاها در دسترس مجرمان اینترنتی قرار می‌گیرند و نسبت به باقی افراد، خطر بیشتری تهدیدشان می‌کند، عنوان کرد: «هنگامی که کودک یا نوجوان درگیر چنین مسائلی می‌شود، به گونه‌ای که مجرم اینترنتی به واسطه تهدید او را وادار به سکوت می‌کند، در این شرایط مهم‌ترین مساله‌ای که می‌تواند از این تهدید جلوگیری به عمل آورد، ارتباط سالم نوجوان با والدین است. بنابراین اگر پدر و مادر روابط صمیمانه و دوستانه‌ای با فرزند خود برقرار کنند، در صورت برخورد با این افراد، می‌تواند خیلی راحت مشکلش را در میان بگذارد و با صحبت از خانواده مشورت بگیرد.»

دکتر کاظمی با هشدار اینکه معمولا کودکان در تخمین خطر مشکل دارند و فکر می‌کنند از نظر آنها این نوع فضاهای اینترنتی بی‌خطر بوده، به راحتی وارد جریانات مجرمانه می‌شوند، خاطرنشان کرد: «اگر در سنین مختلف، آموزش‌های لازم درخصوص خطرات فضای مجازی و اینترنتی و همچنین نحوه استفاده از آن به درستی به کودکان داده شود، مهارت لازم را کسب می‌کنند تا در برخورد با اینگونه مشکلات عاقلانه‌تر رفتار کنند و در دام اینگونه افراد قرار نگیرند. ضمن اینکه اگر والدین می‌خواهند در تربیت فرزندان خود موفق باشند باید در نحوه استفاده از تکنولوژی همگام با فرزندان خود حرکت کنند.»

منبع: سلامانه