مواد غذایی سالم برای افراد شاغل

مراقب تغذیه و خورد و خوراک خود در محل کارتان باشید. سعی کنید از مصرف هله هوله ها و فست فود در حین کار خودداری کنید. بهترین و سالم ترین خوردنی هایی که می توانید در محل کار میل کنید را در این بخش به شما معرفی خواهیم کرد. از جمله این خوراکی های سالم می توانیم به بادام، تخم‌مرغ آب‌پز، آووکادو، روغن زیتون و محصولات لبنی کم‌چرب اشاره کنیم.

اگر صبح‌ها تقریبا یک مشت بادام (معادل حدودی ۲۳ عدد بادام) بخورید، قند خون را در محدوده مناسبی کنترل می‌کنید. درواقع، یکی از مطالعات منتشرشده در Nutrition and Metabolism نشان می‌دهد که مصرف بادام به پایدار نگه داشتن سطح قند خون در باقی روز کمک می‌کند. به‌علاوه، اگر دفعه بعدی هوس کردید که سراغ خوراکی‌ها و هله‌هوله‌های ناسالم بروید، حتما یک مشت گردو (معادل تقریبی ۱۲ تا ۱۴ گردوی نیمه‌شده) بخورید، چون این خوراکی سالم به ارتقای خلق‌وخو و تقویت قوای مغزی کمک می‌کند.

مواد غذایی سالم برای افراد شاغل

طبق گزارش محققان دانشگاه پیتسبورگ، اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در گردو می‌تواند قسمت‌هایی از مغز را تقویت کند که نقش موثری در برقراری تعادل خلق‌وخویی ایفا می‌سازند.

محصولات لبنی کم‌چرب

قند موجود در شیر یا همان لاکتوز که در محصولات لبنی کم‌چرب نیز وجود دارد، انرژی فوری و مطلوبی را به شما می‌دهد. به‌علاوه، پروتئین سرشار این محصولات لبنی به دفع گرسنگی در ادامه روز کمک می‌رساند. برای این‌که صبح خودتان را با قدرت لازم شروع کنید، می‌توانید مقداری ماست را همراه با یک کاسه غلات صبحانه بخورید. ترکیب کردن پری‌بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها با همدیگر دارای چند فایده مهم است: بهبود وضعیت گوارشی، تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از نفخ. اضافه کردن شیر به قهوه، یا استفاده همیشگی از ماست کم‌چرب یا پنیر به‌عنوان بخشی از صبحانه، ترفند دیگری است که به شما کمک می‌کند. از طرفی قهوه باعث ارتقای قوای ذهنی شما در صبح می‌شود و از طرف دیگر هم استفاده از محصولات لبنی به‌طور منظم با تقویت سلامت استخوان‌ها همراه است.

مواد غذایی سالم برای افراد شاغل

 

آووکادو و روغن زیتون

مصرف یک آووکادو در هروز، گرسنگی کاذب را در طول روز دفع می‌کند. به‌علاوه، چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای موجود در آووکادو و روغن زیتون در کنار هم، روند تخلیه‌سازی معده را آهسته می‌سازند و درنتیجه احساس سیری مطلوب‌تری را در درازمدت ایجاد می‌کنند. طبق مطالعه منتشرشده در Cell Metabolism، اسید اولئیک موجود در روغن زیتون به سرکوب گرسنگی احتمالی در بین وعده‌های غذایی اصلی کمک می‌رساند. درواقع، اسید اولئیک، واکنشی را در بدن برانگیخته می‌کند که گرسنگی را برطرف می‌سازد و قسمت خاصی را در مغز فعال می‌کند که پیام سیر بودن را می‌فرستد. آووکادو حاوی مقدار زیادی پتاسیم نیز هست که دو فایده مهم دارد:‌ تنظیم عملکرد کلیه‌ها و فشار خون. به‌علاوه، فولات موجود در آووکادو نیز در شکل‌گیری سلول‌ها و نگهداری از آن‌ها به بدن کمک می‌کند.

مواد غذایی سالم برای افراد شاغل

تخم‌مرغ آب‌پز

یک عدد تخم‌مرغ آب‌پز حدودا ۸۰ کالری دارد و می‌تواند اشتها را تا چندین ساعت از بین ببرد. یکی از مطالعات مهم مجله Appetite در سال ۲۰۱۰ میلادی نشان داده است که خوراکی‌هایی مانند تخم‌مرغ آب‌پز، احساس سیری و رضایت‌مندی را تا چندین ساعت پس از خوردن‌شان افزایش می‌دهند. توجه داشته باشید که پروتئین‌ها نسبت به کربوهیدرات‌ها اساسا به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند. بنابراین، مصرف پروتئین هم سیری بیشتر و هم انرژی بیشتری را تولید می‌کند. به این نکته هم توجه داشته باشید که آماده‌سازی و خوردن تخم‌مرغ حدودا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. این مدت‌زمان واقعا برای شروع صبح بسیار کم است و اجازه می‌دهد که شما هرچه سریع‌تر به امور کاری‌تان برسید. در ضمن این‌که استفاده از پاپریکا، فلفل و لیمو در کنار تخم‌مرغ، طعم آن را برای خوردن بهتر می‌کند.

سلامتیسم