فواید حمام با آب سرد

در فصول سرد سال غالبا ابتلا به بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار شایع و رایج است. پزشکان استحمام با آب سرد را بهترین راه برای پیشگیری از این عارضه ها میدانند. آن ها معتقدند آب سرد در افزایش مقاومت بدن در برابر این بیماری ها بسیار مفید خواهد بود.

یکی از بیماری‌های شایع در فصل‌های سرد سال آنفلوآنزا است که با رعایت راهکار‌هایی ساده می‌توان از ابتلا به این بیماری خطرناک ایمن ماند.

کارشناسان با مطالعه برروی بیش از سه هزار نفر دریافتند استحمام با آب ولرم و خنک می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی، افزایش سطح تمرکز، زیبایی پوست و مو و نیز لاغری در فصل‌های سرد سال شود.

فواید حمام با آب سرد
محققان اثر استحمام با آب سرد به ویژه در صبح و قبل از خروج از خانه را برای سلامت بدن مفید معرفی کرده اند اما افراد مبتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا نباید ازاین شیوه درمانی استفاده کنند، زیرا آب سرد می‌تواند سبب تشدید علامت‌های بیماری درآن‌ها شود.

استحمام با آب سرد سبب تحریک سیستم ایمنی بدن و بروز پدیده هورمسیس دربدن می‌شود و درنتیجه آن سلول‌های سرطانی از بین رفته، فشارخون و ضربان قلب تنظیم می‌شود همچنین استحمام با آب سرد برای خون رسانی به فولیکول‌های مو و شادابی پوست بدن بسیار مفید است.
استحمام با آب سرد از دوران روم باستان رواج داشته است و این کار در بسیاری از کشور‌های جهان رواج دارد. به ویژه در استخر‌های شنا و درکنار اتاقک‌های سونا استخری از آب سرد وجود دارداما در زمان ابتلا به سرما خوردگی و بیماری و یا اگر فرد سابقه بیماری‌های قلبی عروقی را داشته باشد استحمام با آب سرد می‌تواند بیماری را دراو شدت بخشد.

فواید حمام با آب سرد

بهترین دمای آب برای استحمام، ولرم و میانه است که افزون بر از بین بردن باکتری و آلودگی‌ها ازسطح پوست سبب شادابی، از بین بردن خستگی بدن و درد‌های عضلانی نیز می‌شود.

برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی تنظیم رژیم غذایی سالم شامل میوه وسبزی های تازه، تزریق واکسن آنفلوآنزا درصورت نداشتن حساسیت، شستن دست ها به طور منظم، ورزش، پوشیدن لباس های مناسب، قرارگرفتن در زیر نور خورشید درساعت هایی از روز و خودداری از تماس محافظت نشده با افراد بیمار می تواند بسیار مفید باشد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان