شما چه اخلاقی دارید؟ آیا اخلاق شما ارتباطی به بیماری شما دارد؟ افرادی که انرژی منفی بیشتری به اطراف خود میفرستند، بیشتر به بیماری دچار می شوند. زیرا کائنات هم انرژی منفی برای شما میفرستند. در این مقاله از دکتر سلام به بررسی رابطه اخلاق و بیماری هایی که میتواند در کمین شما باشد می پردازیم.

بیشتر به سرطان مبتلا می‌شوند یا آن‌هایی که به‌طور دائم دنبال هیجان هستند؟ چه خطراتی افراد ریسک‌پذیر یا اهل معاشرت را تهدید می‌کند؟ این مطلب به شما می‌گوید هر نوع شخصیت و کاراکتری در خطر ابتلا به کدام بیماری‌هاست.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از مجله ایده آل: یعنی ممکن است شخصیت آدم باعث مرگش شود؟ یا باعث شود شما بیشتر ا ز بقیه عمر کنید؟ ممکن است بخری از بیماری‌ها، ناشی از شخصیت و کاراکتر شما باشد. خیلی از روانشناس‌ها می‌گویند: «هر چیزی به هر چیزی ربط دارد…، اگر عصبانی باشید و به جهان پیرامون خود انرژی منفی بدهید، جهان هم انرژی منفی به شما می‌دهد و شما را بیمار می‌کند.» دکتر میشلمیر، فوق تخصص روانشناسی شخصیت از دانشگاه هاروارد و عضو تیم تحقیق این دانشگاه می‌گوید: «می‌توان از روی برخی خصوصیات اخلاقی روحی که به آن‌ها کاراکتر و شخصیت می‌گوییم تا حدودی حدس زد که فرد مستعد ابتلا به برخی بیماری‌هاست.»

ریسک‌پذیرها بیشتر ایدز می‌گیرند

شخصیت‌های غریزی

افراد دارای شخصیت A با ویژگی‌های رفتاری مثل حس رقابت، جاه‌طلبی و احساس شور و هیجان و اضطرار شناخته می‌شوند. آن‌ها بیشتر ریسک می‌کنند و خیلی اوقات بدون تفکر لازم کاری را انجام می‌دهند. البته برخی افرادی که شخصیت آن‌ها A نیست هم ممکن است رفتارهای غریزی و افراطی داشته باشند. به هر حال این خصوصیت باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر در معرض خطرات ناشی از سوانح یا ابتلا به بیماری‌هایی مثل ایدز باشند. رابین بلاماریک، متخصص روانپزشکی در بادا می‌گوید: «این گروه افرادی هستند که هر اتفاقی بیفتد، فکر می‌کنند، آهان، این اتفاق باحالی است. در حالی که یک فرد منطقی می‌گوید، باید در این مورد بیشتر فکر کنم، به همین دلیل است که مثلا میزان اعتیاد به مواد مخدر در این گروه بیشتر است.»

چه آدم‌هایی قلب و معده بهتری دارند؟

شخصیت‌های آرام

افرادی که می‌توان آن‌ها را گروه شخصیتی B دانست، می‌توانند استرس‌ها را مهار کنند و آرامش خود را حتی در زمان‌های سخت حفظ کنند. این ویژگی شخصیتی باعث می‌شود، کیفیت زندگی این افراد بهتر از بقیه باشد و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در آن‌ها کاهش یابد. در ضمن یادتان باشد که استرس کمتر به معنای قدرت بیشتر سیستم ایمنی فرد هم هست. دکتر میلر می‌گوید: «دانستن آرامش و توانایی کنترل استرس می‌تواند باعث افزایش طول عمر و بهبود عملکرد قلب و دستگاه گوارش شما شود… اگر آدم آرامی باشید در یک کلام زندگی بهتری خواهید داشت.» ناامیدی بیماری می‌آورد.

شخصیت‌های مشتاق به خوشحال کردن دیگران

«خوشحال‌کننده همه» عنوانی است که به افرادی با تیپ شخصیت C گفته می‌شود. این افراد قانونگرا، منضبط، خنثی و همراه هستند و دلشان می‌خواهد دیگران همیشه از آن‌ها راضی باشند. خب، این خاصیت به آن معناست که این افراد بیماران خوبی هستند. یعنی تمام دستورات پزشک معالج خود را اجرا می‌کنند و قرص‌های خود را با دوز کافی راس ساعت مقرر می‌خورند. اما مسئله این است که آن‌ها به شدت تقدیرگرا هستند و برای همین ممکن است با هر بیماری احساس ناامیدی و پوچی کنند و به سلامت و بهداشت خود بی‌توجه شوند. دکتر بلاماریچ در این مورد می‌گوید: «این گروه ممکن است با هر مشکل کوچکی امید خود را از دست بدهد و فقط به دیگران متکی شوند…، حتی برخی از آن‌ها ممکن است، کاملا خود را رها کنند و بگویند دیگر هیچ‌کاری از دست من برنمی‌آید و من به زودی می‌میرم و این‌گونه خودشان باعث شوند که سیستم ایمنی‌شان و کلا وضعیت بدن‌شان ضعیف‌تر شود.»

ایمنی بیشتر با دوستان بیشتر

شخصیت‌های اهل معاشرت

تحقیقات نشان داده، افرادی که سهل‌گیر هستند و به شدت تحت تاثیر ارتباطات قرار می‌گیرند و ارتباطات اجتماعی گسترده‌ای دارند. از فوائد این نوع شخصیت این است که خود سود می‌برند. یک تحقیق 25 ساله روی 148 نفر که توسط مجله پزشکی پلاس مدیسین انجام شد، نشان داد، میزان رسیدن به سن بالای 65 سال در افرادی که دوستان نزدیک زیادی داشتند، 50 درصد بیشتر از کسانی بود که دوستان نزدیک متعددی نداشتند و به اصطلاح منزوی بودند. نتایج یک تحقیق 9 ساله که در مجله «دورنمای روانشناسی» به چاپ رسیده نشان می‌دهد، داشتن ارتباط اجتماعی و حمایت اجتماعی باعث می‌شود افراد بتوانند مهارت‌های کنار آمدن با مشکلات را بهتر بیاموزند و رفتار و زندگی سالم‌تری داشته باشند، در نتیجه از لحاظ روحی و جسمی سالم‌تر هستند. ارتباط داشتن با دیگران باعث می‌شود استرس کمتر و سیستم ایمنی فرد قوی‌تر شود. برای همین اگر می‌خواهید سالم‌تر باشید، دوستان زیادی پیدا کنید. دکتر میسون، از مرکز طب اورژانس بالتیمور می‌گوید: «حداقل فایده داشتن دوستان متعدد این است که آن‌ها مراقبت سلامتی شما هستند. در ضمن وقتی که دوست شما برای معاینه می‌رود، به شما یادآوری می‌کند که باید مراقب مسئله مشابه باشید.»

نیمه خالی لیوان از عمرت می‌کاهد

افراد مضطرب و بدبین

تیپ D شخصیتی را می‌توان شخصیت‌های مضطرب و بدبین دانست که از صحبت کردن در مورد خود و مشکلات خود در اجتماع می‌ترسند. مطالعات نشان می‌دهد، افراد تیپ D برابر بیشتر از افراد خوش‌بین و آرام در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند. جالب است که تحقیقات 10 ساله محققان مرکز روانشناسی ملی کانادا هم نشان داده است که افراد با شخصیت D بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به خوردن (پرخوری عصبی و بی‌اشتهایی عصبی) و گرایش به سمت سوءاستفاده از مواد مخدر هستند. دکتر میلر می‌گوید: «این افراد بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی و بیماری‌های اضطرابی هستند؛ برای همین بیشتر هم ممکن است به سمت رفتارهایی که فکر کنند حال‌شان را بهتر می‌کند، حرکت کنند. همه این‌ها باعث می‌شود که این گروه وضعیت سلامت نامناسبی داشته باشند.»

فرار از سرطان با یک نیمه لیوان

خوش‌بین‌ها

مطالعاتی که در نشریه تحقیقات اپیدمولوژی بهداشت روان آمریکا به چاپ رسیده، مدعی است که خوش‌بینی به شدت روی وضعیت سلامت روح و روان تاثیر می‌گذارد. نتایج مطالعات 2 دهه‌ای روی بیش از 500 مرد میانسال نشان داد که میزان مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی- عروقی در افراد خوش‌بین 40 درصد کمتر از افراد بدبین است. دکتر وین استوکا، از مرکز تحقیقات پزشکی تورنتو می‌گوید: «مشخص است که آدم‌های خوش‌بین، کیفیت زندگی بهتری دارند و طبیعی است که کمتر دچار استرس شده و در نتیجه کمتر به مشکلات قلبی دچار شوند و بیشتر عمر کنند، اما مسئله عجیب این است که برخی مطالعات محدود نشان داده، افراد خوش‌بین کمتر دچار سرطان می‌شوند و مشکلات و بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های مفصلی و استخوانی هم در آن‌ها شیوع کمتری دارند. این مسئله‌ای است که باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود.» دکتر میلر هم می‌گوید: «افراد خوش‌بین به‌طور معمول توانایی کنار آمدن با وضعیت‌های سخت را دارند. در حقیقت اگر مشکلی برای 2 نفر پیش بیاید، آن‌که خوش‌بین‌تر است، راحت‌تر با استرس و اضطراب ناشی از آن کنار می‌آید و یک بیماری کمتر وضعیت بدنی و روحی او را تضعیف می‌کند.» اما از سوی دیگر خوش‌بینی مفرط هم می‌تواند خطرناک باشد. در واقع انتهای مرز خوش‌بینی، قرار گرفتن در دنیای فانتزی ذهنی و خیالی است. چنین افرادی فکر می‌کنند، هیچ‌گاه هیچ خطری تهدیدشان نمی‌کند و از هر مشکلی مصون هستند. این‌گونه افراد که می‌توان آن‌ها را خوش‌بین‌های افراطی دانست، به‌طور معمول از واقعیت دور هستند. مهم‌ترین مثال در مورد این گروه، کسانی هستند که با خوش‌بینی سیگار می‌کشند. آن‌ها احساس می‌کنند، سیگار کشیدن خطری برای‌شان ندارد و هیچ‌وقت سرطان ریه نخواهند گرفت برای همین سیگار را ترک نمی‌کنند «وقتی خطری متوجه ما نیست چرا باید سیگار کشیدن را کنار بگذاریم؟»

اگر همیشه حمله می‌کنید: زودتر خواهید مرد

شخصیت تهاجمی

یکی از زیرشاخه‌های گروه شخصیت A (افراد بی‌صبر و تحمل) افرادی هستند که شخصیت متخاصم دارند. این گروه افراد بیشتر از سایرین غذا می‌خورند و سیگار می‌کشند و کمتر ورزش می‌کنند، در نتیجه بیشتر در خطر ابتلا به مشکلات قلبی- عروقی هستند. دکتر ردفورد ویلیامز، مدیر مرکز رفتار درمانی دانشگاه پزشکی یورک و نویسنده کتاب «عصبانیت شما را می‌کشد»، می‌گوید: «افرادی که شخصیت تهاجمی و تخاصمی دارند به‌طور متوسط چاق‌تر از سایر افراد هستند و میزان فشار خون و چربی خون آن‌ها هم بیشتر از دیگران است…، مطالعات ما نشان داده است، میزان اختلالات ریتم قلب آریتمی در این گروه بیشتر از سایرین است و میزان مرگ و میر آن‌ها قبل از رسیدن به 50 سالگی هم بیشتر از بقیه است.» پزشکان معتقدند که بسیاری از این مسائل و مشکلات به خاطر افزایش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) و نیز افزایش روند التهاب در دیواره عروق قلب است. در نهایت همه این اتفاق‌ها به این می‌انجامد که احتمال بروز سکته قلبی و مشکلات قلبی در این گروه بیشتر از بقیه است، البته این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ نوع کاراکتر شخصیتی در انسان‌ها ثابت نیست و انسان‌ها می‌توانند با اراده شخصی یا تحت آموزش قرار گرفتن، از خطراتی که در کمین آن‌هاست دور بمانند. دکتر ویلیامز می‌گوید: «افراد دارای شخصیت A که در کلاس‌های گروه درمانی و مشاوره حضور پیدا کرده‌اند نسبت به افرادی با همین شخصیت که در این کلاس‌ها حضور پیدا کرده‌اند نسبت به افرادی با همین شخصیت که در این کلاس‌ها شرکت نکرده‌اند، کمتر در معرض خطر بوده‌اند.» مهم‌ترین نکته این است که این گروه یاد بگیرند چگونه ارتباط مناسب با دیگران برقرار کنند و چگونه خشم و عصبانیت و سایر احساسات منفی خود را کنترل کنند…، من پیشنهاد می‌دهم هر وقت عصبانی شدید از خودتان این 4 سوال را بپرسید: آیا واقعا این موضوع مهم است؟ آیا میزان خشم من متناسب با موضوع است؟ آیا می‌توانیم این اتفاق را به اتفاقی مثبت تبدیل کنم؟ آیا رفتار من ارزشش را دارد؟» روانشناسان به افراد دارای این نوع خصوصیات رفتاری می‌گویند از مدیتیشن، تکنیک‌های تنفس عمیق و یوگا هم استفاده کنند.

آن‌هایی که بیشتر از همه عمر می‌کنند

افراد خوددرمانگر

این گروه از افراد را نمی‌توان یک تیپ شخصیتی دانست، در واقع این اصطلاح، واژه‌ای است که دکتر هاوارد فریدمن، پروفسور مشهور روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا به گروهی از افراد که صفات شاخص آن‌ها «آرام، قابل اعتماد، مشتاق دانستن، مفید، همراه و آگاه» بود، اطلاق کرد. دکتر فریدمن می‌گوید: «این افراد همیشه از لحاظ احساسی و عاطفی وضعیت متعادلی دارند. روابط اجتماعی آن‌ها گسترده است و عموما سطح تحصیلات بالایی داشته و نسبت به مسائل آگاه‌تر هستند.» دکتر فریدمن می‌افزاید: «واکنش‌های مثبت و آگاهانه باعث می‌شود که در مقابل استرس‌ها بالانس هورمونی وجود داشته باشد و بدن در وضعیت ناشی از ترشح یک‌باره و شدید هورمون‌های استرس قرار نگیرد…، در ضمن افرادی که خوددرمانگر هستند، رفتار و شیوه زندگی سالم‌تری دارند. آن‌ها معمولا از رژیم‌های غذایی مناسب استفاده می‌کنند، به‌طور منظم ورزش می‌کنند و فعالیت مناسبی دارند، کمتر احتمال دارد به سبب سیگار کشیدن یا سوءاستفاده از مواد مخدر بروند… در ضمن این افراد اطلاعات خوبی در مورد بیماری‌ها دارند و به محض دیدن علائم یک بیماری یا داشتن نشانه‌های بیماری به پزشک مناسب مراجعه می‌کنند و در نتیجه بیماری‌های آن‌ها زودتر کشف می‌شود و آن‌ها طول عمر بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.»

بولتن نیوز