مطالعات دانشمندان بر روی نوعی داروی سرطانی نشان می دهد این نوع دارو علاوه بر تاثیر بر سلول‌های سرطانی با کاهش التهاب و شبیه‌ سازی فعالیت ورزشی به مبارزه با عروق چرب می پردازد. داروهایی که در ابتدا برای درمان سرطان پستان و دیابت ایجاد شده بود، اثر جانبی غیرمنتظره و مفیدی دارد.

دانشمندان کشف کردند یک مقدار مشخص یک بار از داروی “ترودوسکوماین”(Trodusquemine) می‌تواند به طور کامل اثرات تصلب شرایین را معکوس کند.

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس(atherosclerosis) یا سختی سرخرگ‌ها، نام یک بیماری در رگ‌ها و نوعی گرفتگی عروق است که با رسوب لیپید و کلسترول کم‌چگال بر روی دیواره داخلی سرخرگ‌های با قطر متوسط و بزرگ، مشخص می‌گردد.

نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته زیاد می‌شود و موجب تنگی رگ یا دیگر عواقب می‌گردد.

تصلب شرایین یکی از دلایل عمده مرگ و میر در بزرگسالان در جوامع پیشرفته و نیز کشورهای با میزان بالای استرس است، به طوری که برای ایران، به تنهایی سالانه حدود سیصدهزار مرگ قلبی مرتبط در بردارد.

آترواسکلروز انباشت پلاک کلسترول در دیواره‌های شریانی و رسوبات چربی است که در طول زمان سخت شده و رگ‌های خونی را تضعیف می‌کنند.

این عارضه جریان خون غنی از اکسیژن را از طریق بدن محدود می‌کند و می‌تواند به مشکلات بسیار جدی سلامتی منجر شود.

تغییر شیوه زندگی تنها راه پیشگیری و درمان اصلی برای آترواسکلروز است، اما دانشمندان به دنبال تعدادی از تکنیک‌های تجربی به عنوان راهی برای درمان التهاب در یک دوره کوتاه‌تر هستند که شامل ترکیبات آووکادو و نانوربات‌های زیست تخریب پذیر هستند که داروهای ضدالتهابی را حمل و در بدن حل می‌کنند.

داروی “ترودوسکوماین” که در حال حاضر به عنوان یک درمان برای سرطان پستان و دیابت تجویز می‌شود، دارای خاصیتی است که دانشمندان آن را نمی‌دانستند.

محققان دانشگاه آبردین(Aberdeen)، این دارو را روی موش‌های مبتلا به آترواسکلروز برای شبیه‌سازی شرایط در انسان آزمایش کردند و متوجه شدند که کاهش پلاک چربی در داخل شریان‌ها را به همراه دارد.

به گفته محققان، این دارو با مسدود کردن آنزیمی به نام PTP1B کار می‌کند که در افرادی که دارای چاقی، دیابت و شرایطی هستند که شامل التهاب طولانی مدت هستند، افزایش می‌یابد.

در عین حال آنها دریافتند که این دارو یک پروتئین دیگر به نام AMPK را تحریک می‌کند که فعالیت ورزشی را شبیه‌سازی می‌کند و به طور فعال باعث کاهش التهاب مزمن می‌شود.

پروفسور “میرلا دلیبگوویچ”، پژوهشگر ارشد گفت: “ترودوسکوماین” برای درمان دیابت و سرطان سینه مورد آزمایش قرار گرفته است اما این اولین بار است که در مدل‌های آترواسکلروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این‌ها تاکنون در سطح پیش‌بالینی در موش آزمایش شده بود، اما نتایج بسیار چشمگیر بوده و نشان داد که فقط یک دوز مشخص از این دارو به طور کامل اثرات آرترواسکلروز را معکوس می‌کند.

وی افزود: گام بعدی آزمایش توانایی این دارو برای بهبود نتایج در بیماران مبتلا به آترواسکلروز حاد و بیماری‌های قلبی عروقی است.

این تحقیق در مجله Clinical Science منتشر شده است.

منبع: الف