سرطان بیماری است که می تواند در هر قسمتی از بدن به وجود آید. کافی است کمی به سبک زندگی خود فکر کنید! به سادگی متوجه خواهید شد که خودتان چه گام های بزرگی را در راه ابتلا به سرطان بر می دارید. سرطان روده را می توان یکی از کشنده ترین انواع سرطان ها به شمار آورد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

محققان دانشگاه وارویک در انگلیس دریافتند یک فرآیند طبیعی بدن باعث التهاب می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و بیماری کرون را افزایش می‌دهد.این مطالعه نشان می‌دهد که التهاب و یک فرآیند سلولی طبیعی به نام اتوفاژی (autophagy) مرتبط هستند. در این فرآیند، سلول‌ها تجزیه می‌شوند و عناصر آسیب‌دیده را بازیافت می‌کنند تاسلامت بدن حفظ شود.

مطالعات نشان می‌دهد فرآیند اتوفاژی می‌تواند منجر به التهاب شود و التهاب احتمال ابتلا به بیماری های روده از جمله سرطان روده و بیماری کرون (بیماری التهابی روده) را افزایش می‌دهد. محققان در حین این مطالعه موفق به شناسایی یک پروتئین به نام Kenny شدند که توسط فرآیند اتوفاژی تنظیم می‌شود.
این پروتئین شامل اسیدهای آمینه‌ای است که باعث می‌شوند پروتئین توسط اتوفاژی تجزیه شود. مطالعه روی مگس میوه نشان می‌دهد پروتئین Kenny در سلول زمانی حاضر می‌شود که اتوفاژی رخ داده است.
ادامه این مطالعات نشان می‌دهد میوه و سبزیجاتی مانند انار، انگور، گلابی، قارچ، عدس، سویا و نخود سبز حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند باعث جلوگیری از التهاب و بیماری‌های روده شوند.
محققان معتقدند درک مکانیسم مولکولی اتوفاژی انتخابی و التهاب می‌تواند منجر به مداخله در مسیرهای اتوفاژی شود و از بروز التهاب جلوگیری کند.
سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکاست. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، در سال 2015 میلادی حدود 132 هزار نفر در آمریکا به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

 

منبع: ایرنا