کلینیک ارتوپدی سپید مفتخر است در راستای ارتقاء کیفیت خدمت رسانی، با همکاری شرکت سپید رایان سلامت فعالیت با شکل نوین PCSP را به اطلاع شما عزیزان برساند.

یکی از مشکلات افراد مبتلا به درد زانو این است که هر جا مراجعه می کنند به آنها گفته می شود تنها راه درمان عمل جراحی و تعویض مفصل است و از طرفی در اطراف خود کسانی رو می بینند که عمل کردند و بهتر که نشدند بدتر هم شدند و به همین علت درمان رو رها می کنند و هر از چند گاهی مقداری دارو مصرف می کنند. چند نکته راجع به این موضوع اهمیت دارد:

– در افرادی تعویض مفصل زانو انجام می دهند به همان میزان که جراحی اهمیت دارد اقدامات بیمار هم مهم می باشد. به عبارتی در صورتی که نیاز به تعویض مفصل زانو دارید قبل از عمل بایستی میزان توانایی شما اندازه گرفته شود سپس بر اساس آن آموزش های لازم به شما داده شود و شما نیز آن را دقیق انجام دهید در این صورت عمل جراحی خوب و سودمندی را خواهید داشت.

– در صورتی که شما نیاز به تعویض مفصل داشته باشید و به هر علتی نخواهید تعویض مفصل انجام دهید باز می توانید با اقداماتی ناراحتی خود را کمتر نمایید و در این صورت شما نیاز به یک برنامه دقیق درمانی هستید تا هم از زندگی لذت ببرید و هم عوارض درد مزمن زانو گریبان گیر شما نشود در هر صورت تحمل درد بدترین کاری است که می توانید انجام دهید.

کارگاه کنترل غیر دارویی درد مفاصل و استخوان ها گامی در جهت مصرف هر چه کمتر دارو می باشد که توسط شرکت سپید رایان سلامت و در کلینیک ارتوپدی سپید در حال اجرا است.

روش کنترل غیر دارویی درد های استخوان ها و مفاصل در حقیقت یک جایگزین برای دارو نیست فقط مقدار مصرف داروی مسکن را کمتر کرده و تاثیر آنها را بیشتر می کند. درد های خفیف تا متوسط ممکن است توسط این روش ها به تنهایی کنترل گردد ولی معمولا دردهای شدید همزمان نیاز به مصرف دارو نیز دارند.

این نوع روش معمولا شامل فعالیت ها و مهارت هایی است که منجر به کاهش درد می شوند و دو دسته کلی هستند:

۱) اقدامات فیزیکی شامل:

– استفاده از سرما و گرما

–  ماساژ و تغییر وضعیت اندام

۲) اقدامات روحی و ذهنی شامل:

– ریلاکسیشن

– موسیقی

– تنفس عمیق

– پرت کردن حواس

مزایای این روش

– عوارض کم

– هزینه کمتر

– کم شدن واکنش های عصبی مرتبط با درد

– بهتر شدن حس کنترل بر خود توسط بیمار

– خواب بهتر

– بهتر شدن ارتباط با دیگران

– احساس توانمندی و استقلال بیمار در کنترل درد خود در یک کلام نتیجه کلی این روش”بهبود کیفیت زندگی” است.

عوارض احتمالی و مشکلات این روش

– تکنیک انجام آن نیاز به آموزش دارد.

– برخی بیماران بخصوص بیماران مسن در شروع هنگام یادگیری و انجام استرس دارند.

– برخی از افراد در مورد نحوه انجام روش ها و میزان تاثیر دچار سو برداشت شده اند که مانع تاثیر پذیری این روشها می شود.

نکات مهم

– این روش در بسیاری از بیماران تاثیر میکذارد، از طرفی باعث کم شدن مصرف دارو میشود نه قطع آن

– این اقدامات جانشین مصرف دارو نمی شوند و تنها کمک کننده به دارو هستند.

– این اقدامات حتما باید در اطراف محل درد انجام شود تا تاثیر گذار باشد.

 

برای افرادی که مبتلا به درد زانو هستند انتخاب یک کفش مناسب تنها معطوف به رنگ کفش و سایز کفش نمی‌شود، بلکه این افراد باید در انتخاب کفش خود عوامل دیگری را در نظر بگیرند. انتخاب یک کفش مناسب برای سلامتی زانو مهم است، چون کفش می‌تواند سلامتی زانو را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر به نحو درستی با پاهای خود رفتار کنید، زانوی شما نیز از این رفتار بهره می‌برد و سلامتی‌اش به خطر نمی‌افتد. انتخاب یک کفش مناسب باعث می‌شود که در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه خود از احتمال مشکلات سلامتی مربوط به پا و همچنین آسیب به‌زانوی خود بکاهید. درنتیجه باید بیان داشت که برای افراد مبتلا به درد زانو انتخاب کفش مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید نوع کفش را در تسکین درد زانو بی‌فایده دانست. انتخاب یک کفش مناسب و استفاده از آن نه‌ تنها باعث می‌شود که پای فرد ایمن بماند بلکه باعث می‌شود که فرد به‌راحتی و بدون احساس خستگی زودرس به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.

توصیه می‌شود که در صورت ابتلا به درد زانو برای کاهش درد زانوی خود در انتخاب کفش توصیه‌های زیر را به کار ببندید:

– به دنبال کفش‌هایی باشید که بالشتک خوب و مناسبی دارند. کفش‌هایی که دارای بالشتک خوب و مناسب هستند از ضربه یا شوک ناگهانی به زانو جلوگیری می‌کنند.

– کف کفش‌ها را بررسی کنید. کفش‌هایی که کف سفتی دارند، می‌توانند به کاهش انحراف خارجی بیش‌ از حد مچ پا کمک کند.

– پوشیدن کفش‌های ورزشی را لحاظ کنید. کفش‌های ورزشی، یعنی کفش‌هایی که مخصوص دویدن و فیتنس هستند علاوه بر این‌که بالشتک‌های مناسبی دارند معمولا ویژگی‌هایی همچون کنترل حرکت‌ دارند که می‌توانند چرخش به داخل پا، قسمت تحتانی پا و زانو را کنترل کنند.

– از کفش‌های پاشنه‌ بلند خودداری کنید. کفش‌های پاشنه‌ بلند شاید مد باشند و باعث درخشش شما در مجالس شوند، اما چنین کفش‌هایی برای سلامتی زانو مناسب نیستند.

– به‌ اعتدال از کفش‌های کتانی استفاده کنید. حتی کفش‌هایی که پاشنه‌های در حد متوسط دارند (همچون کفش‌های کتانی) می‌توانند باعث فشار به زانوها شوند.

– از کفی‌های مناسب استفاده کنید. استفاده از کفی‌های مناسب باعث می‌شود که درد زانو تسکین یابد، چون کفی به‌ عنوان یک بالشتک اضافی عمل می‌کند.

– در پایان باید بیان داشت که در انتخاب کفش تنها به رنگ و زیبایی آن دقت نکنید بلکه اولویت خود در انتخاب کفش را مناسب بودن آن برای سلامتی پای خود قرار دهید.

 


آدرس

تهران، میدان هروی، خیابان وفامنش، مکران شمالی، ساختمان نگین هروی طبقه سوم واحد 12

شماره های تماس

02126753173

02126753175

آدرس سایت کلینیک ارتوپدی سپید

sepidortho.ir

از طریق تلگرام با ما در ارتباط باشید

09903560837