index
این قرص حالت نشاط آور و سرخوشی و ضد درد را به فرد می دهد،و عوارض جبران ناپذیری مانند صرع و اسیب های مغزی در پی دارد تنگي نفس , ضعف تنفسي , تنفس سطحي ,افزايش ضربان قلب و تشنج از دیگرعوارض جانبی مصرف آن هستند

این دارو در کبد متابولیزه شده و نسبت به ماده اولیه خاصیت چسبندگی بیشتری به گیرنده های مورفینی در بدن دارد و به همین دلیل مصرف آن در برخی افراد علائم مشابه استفاده از مواد مخدر ایجاد می کند.

 ترامادول به عنوان داروی مسکن دردهای شدید و متوسط با انحصار تجویز پزشک و فقط در شرایط ضروری، تجویز می شود و مصرف خودسرانه بدون نظارت درمانی سبب اعتیاد مانند وابستگی سخت به مواد مخدر می شود و حتی مصرف خارج از حد آن مرگبار می شود.

دکتر محمدرضا قدیرزاده کارشناس و درمانگر حوزه اعتیاد در این زمینه به ایرنا گفت: ترامادول یک داروی مسکن شبه مورفینی با دستور تجویز برای دردهای متوسط و شدید است.

وی ادامه داد: خاصیت تسکین درد ترامادول 10 برابر ضعیف تر از مورفین است.

این دارو در کبد متابولیزه شده و نسبت به ماده اولیه خاصیت چسبندگی بیشتری به گیرنده های مورفینی در بدن دارد و به همین دلیل مصرف آن در برخی افراد علائم مشابه استفاده از مواد مخدر ایجاد می کند.

قدیرزاده افزوده است: مصرف ترامادول موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می شود و مصرف طولانی مدت و بدون وقفه این دارو، باعث مقاومت بدنی شده و فرد باید برای ایجاد علایم سرخوشی، مصرف آن را افزایش دهد.

به همین دلیل قطع ناگهانی ترامادول علایم اضطراب، تعریق، بی خوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد عضلانی، ترس و بی قراری، گرگرفتگی و … را ایجاد می کند.

متأسفانه در چند سال اخیر شاهد مصرف خودسرانه این دارو در جوانان به ویژه دانشجویان هستیم و از طرف دیگر برخی افراد با تصور تقویت خود از آن استفاده می کنند، بدون آنکه به اثرات اعتیادآور آن توجهی کنند.

دکتر قدیر زاده کارشناس و درمانگر حوزه اعتیاد ادامه داد: عوارض جانبی دیگر مصرف ترامادول مانند داروهای شبه تریاکی است که می توان از جمله آن به حالت تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، یبوست، افت فشار خون، تعریق و خارش اشاره کرد.

حتی علائم جسمی ترک ترامادول به علت خاصیت جلوگیری از بازجذب سروتونین و نورآدرنالین، شدیدتر از علائم ترک مخدرهایی مانند تریاک است و حتی بعد از قطع مصرف کوتاه مدت نیز علائمی مانند بی خوابی، سندرم پای بی قرار و افسردگی بروز می کند.

تشنج یکی از عوارض خطرناک سوء مصرف ترامادول می باشد که در افراد دارای بیماری صرع، مشکلات مغزی و معتادان به الکل بیشتر دیده می شود.

مصرف بالای 400 میلی گرم (4 قرص 100 میلی گرمی) این دارو در افراد عادی می تواند منجر به بروز تشنج شود و مصرف بالاتر آن خطر مرگ را به دنبال دارد.

برخی افراد معتاد به مواد مخدر مانند تریاک و شیره به اشتباه برای ترک ماده مخدر خود به صورت خودسرانه از این دارو استفاده می کنند که در طولانی مدت نه تنها به ترک ماده مخدر نمی انجامد بلکه فرد به ترامادول نیز معتاد می شود.

قدیر زاده گفت: نکته مهم اینکه قطع یک باره ترامادول می تواند منجر به بروز تشنج در فرد مصرف کننده شود لذا درمان سوءمصرف ترامادول باید زیر نظر پزشک و در مراکز درمان سوء مصرف مواد صورت گیرد.

وی همچنین با هشدار درباره استفاده از داروهای ترک اعتیاد ماهواره ای گفت: بررسی و آزمایش داروهای ترک اعتیاد ماهواره ای و گیاهی عرضه شده در عطاری ها نشان می دهد که ماده اصلی موجود داروهای به اصطلاح گیاهی، ترامادول می باشد که فرد پس از مصرف چند روز به این داروها اعتیاد پیدا می کند.