آیا تا به حال خودتان را گرفتار و بیچاره درد، در حین کار پیدا کرده اید؟ شما متوجه شده اید که ظاهرا هیچ جائی وجود ندارد که شما بتوانید کششی به بدن خود بدهید، آن هم فقط با راست نگه داشتن پشت خود؛ و فکر می کنید، “هوم، به همین دلیل است که گردنم خیلی زشت است”. سفتی و تنگی عضلات یک واقعیت زندگی است؛ ما سعی می کنیم تا در حالی که بعد از یک روز طولانی، در حال تماشای تلویزیون هستیم، گره شانه هایمان را به وسیله ماساژ برطرف کنیم؛ اما درد از بین نمی رود.

درد بر زندگی روزانه شما از صبح تا شب، تاثیر می گذارد. بیشتر ما دارای میز کاری هستیم که نیاز به زمان زیادی برای نشستن پشت آن و استفاده از صفحه نمایش داریم. تمام کار های کامپیوتری می تواند منجر به ناراحتی واقعی با درد های شانه و گردن شود. مهم نیست که چقدر صندلی خود را عوض می کنید، شما هیچگاه نمی توانید یک راه حل بلندمدت پیدا کنید، شما دیگر نمی توانید از آن بهره کافی ببرید و آن طور که باید از میز یا از کامپیوتر خود استفاده کنید، چون درد امان شما را بریده و شما بیشتر به درد عضلانی خود توجه می کنید.

گاهی درد در سایر حالت ها، می تواند بسیار شدید باشد، بنابراین ممکن است سعی کنید از دارو های ضد درد برای کاهش درد خود استفاده کنید. اما این فقط یک راه حل کوتاه مدت است و قطعا یک راه حل سالم نیست. بعد از همه این ناراحتی های دردناک جسمانی در طول روز، به سختی می توان با آرامش خاطر در شب استراحت کامل کرد، زیرا شما هنوز نمی توانید یک موقعیت مناسب برای کاهش درد خود را پیدا کنید. صبح روز بعد احساس خستگی و حتی درد بیشتر خواهید داشت … این یک چرخه ای است که می توان آن را “چرخه بدبختی پشت بدبختی” نامید.

1- چند حرکت ورزشی برای کاهش درد گردن و شانه

خوشبختانه، دکتر مارشال برونشتاین، DC، یک ارائه دهنده خدمات کایروپراکتیک، یک تمرین سه دقیقه ای را برای کاهش درد گردن و شانه توصیه می کند. جای تعجب نیست؛ این تمرین برای حرفه ای ها بسیار مناسب است؛ افرادی که برای روز های طولانی با استفاده از رایانه ها و صفحه کلید به یکدیگر متصل می شوند. قرار گرفتن در یک حالت مشابه برای ساعت های طولانی می تواند به راستی باعث قفل شدن و سفتی گروه های خاصی از عضلات شود. این تمرینات می تواند به کاهش آن کمک کند:

تمرین اول: عقب و جلو انداختن شانه ها تا ده بار

با شانه های خود یک حلقه درست کنید، 10 بار به عقب و ده بار به جلو شانه های خود را بکشید.

تمرین دوم: کف دست ها را بالا و پایین ببرید

شانه خود را در حالتی که کف دست هایتان رو به بالا و سپس رو به پایین حرکت می کند، 10 مرتبه رول کنید.

تمرین سوم: حالت مترسک

این حالت شبیه به قرار داشتن دست های مترسک در مزرعه می باشد. توجه کنید که آرنج در همان موقعیت قرار دارند و بازو ها 10 بار چرخش دارند.

تمرین چهارم: کشش برای گردن

یک پیشروی پایدار. چانه به قفسه سینه می رسد، دست کمک می کند تا سر شما جلو بچرخد و زمانی که شما به مناطق حساس و دردناک رسیدید، دست نگه داشته و با آن قسمت بیشتر کار کنید.

تمرین پنجم: کشش از عقب رو به جلو

در یک موقعیت نشسته، دستان خود را پشت سرتان بگذارید، انگار که در حال شکستن و خرد کردن چیزی هستید. دست ها را از جلو به طرف هم بچرخانید، و به طرف پشت از هم دور کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: درمان درد گردن و شانه در منزل


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.