انگور یکی از میوه های لذیذ و پرخاصیتی است که خواص بسیاری برای آن شمرده شده است. این میوه ی لذیذ کاربردهای بسیاری دارد. یکی از استفاده‌ هایی که از انگور در مرند می‌‌شود، گرفتن شیره‌ی آن است. این کار واقعاً پرزحمت است، اما ارزشش را دارد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

بعد از برداشت انگور، آن‌ها را مي شوييم، البته نه خيلي زياد، درحدي که گِل‌ها پاک شود. بعد انگورها را توي ديگ‌هاي بزرگ مي‌ريزيم و له مي‌کنيم و سپس آن‌ها را توي کيسه‌ي توري مي‌ريزيم و توي مليل مي‌گذاريم. مليل تشت بزرگي است که لوله‌اي به آن وصل است تا آب انگور از آن بيرون بيايد. حالا دوباره لهشان مي‌كنيم تا آب انگور دربيايد.

آب انگور را روي حرارت مي‌‌گذاريم و توي آن آهک يا خاک سفيد (خاکي با ترکيب بالايي از املاح معدني) مي‌ريزيم تا طعم ترش انگور از بين برود و آب انگور شفاف شود. مادربزرگم براي شفاف‌تر شدنش يك تخم‌مرغ، توي آب انگور مي‌ريزد.

آب انگور را از روي حرارت برمي‌داريم و اجازه مي‌دهيم تا خاک ته‌نشين شود. بعد خاك را جدا مي‌کنيم و دوباره آب انگور را روي حرارت مي‌گذاريم تا به شيره‌ي انگور يا اصطلاحاً دوشاب تبديل شود.

دوشاب بافت چسبناک و شيره‌مانندي دارد و خيلي شيرين است و در غذاها به جاي شکر از آن استفاده مي‌كنند. تلخي خاصي هم دارد، اما اين تلخي ناشي از شيريني زياد است.

با دوشاب خاگينه درست مي‌کنند و مثل مربا مي‌خورند.

منبع: همشهری آنلاین