تماشای والدین، فرزندان، خواهر و برادر و یا هر شخص دیگری که از یک بیماری جدی رنج می برد یا تحت عمل جراحی قرار دارد، می تواند ترسناک باشد. شاید قبل از اینکه آنها را برای عمل جراحی به بیمارستان برسانید یا یک دوره شیمی درمانی دیگر را شروع کنید، یک دعای زیر لبی برای آنها داشته اید. در واقع، بسیاری از بیمارستان ها محلی برای دعا و مدیتیشن دارند. اما آیا واقعا ارتباطی بین دعا و سلامت وجود دارد؟

1- دعا و سلامت: راه های مقابله

شما ممکن است به دعا، به عنوان یک مدل از پزشکی جایگزین فکر نکنید. اما بسیاری از آمریکایی ها به دعا به عنوان یک روش برای مقابله با مسائل مرتبط با سلامت متکی هستند. یک مطالعه در سال 2004 نشان داد که 43 درصد از آمریکایی ها برای سلامت خود دعا می کنند و حدود 25 درصد از آنها از دعاهای دیگران در مورد خود، بهره مند شده اند. تا کنون، هیچ تحقیقات علمی از این ایده حمایت نمی کند که دعا بتواند سلامتی فردی را بهبود بخشد. در سال 2007، محققان، نتایج پژوهش های قبلی در مورد دعا را جمع آوری کردند؛ آنها متوجه شدند که در اصل، زمانی که مردم بدون اینکه بدانند، برای شما دعا می کنند، این دعا، اثری که قابل اندازه گیری باشد، نداشت و احتمالا مطالعات بیشتری نیز آن را تایید نمی کرد.

در حقیقت محققان ممکن است با چالش های دیگری روبرو شوند، چرا که هر شخص معنویت و دعا را به صورتی متفاوت تعریف می کند. کوین مارش، PhD، استاد روانشناسی دانشگاه سیراکیوز در سیارکوز، N.Y می گوید: با این حال، این بدان معنا نیست که سایر انواع دعا، هنگامی که شما با مشکلات بهداشتی مواجه می شوید، نمی تواند کمک کننده باشد. مرکز ملی طب مکمل و جایگزین، مطالعات متعددی را درمورد چگونگی ارتباط دعا با سلامت و احساس خوب، تائید می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه در نیویورک توضیح می دهد که چگونه معنویت بر سیستم ایمنی بدن و احساس خوب در بیماران مبتلا به سرطان اثر می گذارد.

2- دعا و سلامت خوب: کمکی اضافه در زمان های ناراحت کننده

در دهه 1990، دانشمندان علوم اجتماعی فرض را بر این گذاشتند که افرادی که به دلایل بهداشتی و سلامت دعا می کنند، سرنوشت خود را به طور کامل به دست خداوند می سپارند و گام های مفیدی برای خودشان بر نمی دارند. این فرضیه ای نیست که شما امروزه پیدا کنید، و مقداری اطلاعات وجود دارد که نشان می دهد اگر مردم به اندازه کافی دعا کنند، ممکن است برای بازرسی عمومی خود بیشتر به پزشک بروند. به عبارت دیگر، اگر شما در تلاش برای تمرکز افکار خود برای بهبود سلامت خود باشید، ممکن است اقدامات شما نیز به دنبال آن بیاید.

علاوه بر این، اگر از افراد مذهبی در کلیسا ها یا مساجد و کنیسه ها بخواهید تا شما را دعا کنند، “شما اعلام کرده اید که نیازی دارید و احتیاج به کمک دارید.” و به طور کلی، مردم به آن پاسخ خواهند داد. علاوه بر دعا کردن برای شما، این افراد مذهبی همچنین ممکن است شما را به دکتر یا به کمک های دیگری سوق دهند که باعث می شود تا شما احساس بهتری داشته باشید.

3- ذکر یک دعا برای سلامتی خوب: سیستم پشتیبانی

براونلین، پس از اولین جراحی مارتا، شروع به ارائه خدمات در کلیسای متحد مسیح در ایندیاناپولیس کرد. هنگامی که مارتا تحت عمل جراحی بعدی خود در 18 ماهگی قرار گرفت، کشیش Braunlin برای شش ساعت در بیمارستان حضور داشت. آنطور که Braunlin به یاد می آورد، تجربه بسیار بهتری داشت.

با گذشت زمان Marta سومین عمل جراحی را در سن 5 سالگی انجام داد، مادرش متوجه شد که او نیازی دارد و حق دارد بگوید چه چیزی نیاز دارد. Braunlin می گوید که حتی با وجود تمام برکت های موجود در زندگی او، دعا کردن در مورد چیزهای مضر به او احساس رهایی می دهد. وی افزود: “این برای من آسان تر بود که از دوستان و خانواده ام برای کمکی که نیاز داشتم درخواست کنم، و درحقیقت این بار سوم بود که به من قدرت لازم را بخشید .”


در این باره بیشتر بخوانید: چطوری برای بهبود سلامتی خود در دو هفته بکوشیم


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.