(دانش اگر در ثریا هم باشد بی گمان مردمانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت) این سخن از پیامبر گرامی اسلام است نشان از هوش و نبوغ سرشار ایرانی ها می باشد. بی گمان اگر امکانات کافی در اختیار جوانان ایرانی قرار بگیرد هیچ غیر ممکنی برای آنها وجود نخواهد داشت. فناوری نانو از جمله مواردی است که دانشمندان ایرانی پیشرفت های گسترده ای را در این زمینه داشته اند. با دکتر سلام همراه باشید.

محققان شرکت‌های دانش بنیان موفق به تولید جوراب و محصولات ضدعفونی کننده نانویی شدند.

جوراب هایی که کثیف نمی‌شوند؛ شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت بسیار زیادی در کشور برخوردار هستند و با اختراعات روزمره جوانان نخبه در این شرکت‌ها و همچنین به واسطه طرح‌های مبتنی بر دانش باعث رشد و پیشرفت کشور می‌شوند.

در نظر دارد به معرفی محصولات دانش‌بنیان بپردازد که توسط محققان این شرکت‌ها تولید شده است.

یکی از محصولاتی که شرکت‌های دانش بنیان همراه با فناوری نانو موفق به تولید آن شده اند محصولات ضد عفونی کننده است. این شرکت دانش بنیان ایرانی محصولاتی با گواهینامه نانو مقیاس دارد. این محصولات شامل پانسمان ترمیم کننده زخم‌های بستر دیابت و بند آورنده خون ریزی که در اتاق عمل و دیالیز استفاده می‌شود، این شرکت دانش بنیان موفق شده با استفاده از فناوری نانو این محصولات را تولید کند.

شاید یکی از بهترین محصولاتی که توسط فناوری نانو تولید شده است و بسیار کارآمد عمل می‌کند جوراب نانو است. این جوراب با خواصی که دارد ضد حساسیت، ضد بو، ضد قارچ و حساسیت است. خاصیت مثبتی که این جوراب دارد این است که نانو در الیاف جوراب به کار رفته است نه اینکه جوراب را پس از تولید به نانو آغشته کنند، زیرا آغشته کردن الیاف به نانو سرطان زاست.این جوراب به گونه ای طراحی شده است که اگر صدها بار هم شسته شود خاصیت خود را از دست نمی‌دهد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران