زخم

محققان در جدیدترین پژوهش های که داشتند به این نتیجه رسیده اند که زخم هایی که در طول روز ایجاد می شوند، به علت عملکرد درونی بدن در ساعات روز، بهتر از زخم های شب بهبود پیدا می کنند. در این مقاله از دکتر سلام علت بهبود زودتر زخم های که در طول روز ایجاد می شوند را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

محققان در آزمایش های خود روی سلول‌های پوست و سایر سلول‌های موش‌ها دریافتند سرعت بهبود زخم‌هایی که در طول روز ایجاد شده‌اند، حدود دو برابر زخم‌هایی است که در شب ایجاد می‌شوند.

آنها سپس برای اطمینان از این نتایج فرآیند بهبود 118 داوطلب مبتلا به جراحات ناشی از سوختگی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند مدت زمان لازم برای بهبود زخم‌هایی که در طول شب ایجاد شده‌اند، حدود 60 درصد طولانی‌تر از زخم‌هایی است که در طول روز ایجاد می‌شوند.

در جریان این تحقیقات محققان دریافتند ساعت درونی بدن، از طریق اثرگذاری بر نوعی پروتئین ضروری برای بهبود بافت‌ها که اکتین نام دارد، فرآیند بهبود زخم‌ها را کنترل کرده است و این فرآیند را در طول روز تسریع می‌کند.

ترمیم مناسب پوست برای جلوگیری از عفونت زخم‌ها ضروری است و در صورتی که فرآیند بهبود زخم به درستی انجام نشود، علاوه بر عفونت، ممکن است زخم‌ها مزمن شده یا جراحت‌ها تشدید شوند.

محققان امیدوارند با انجام تحقیقات بیشتر در زمینه ارتباط ساعت درونی بدن با فرآیند بهبود زخم‌ها بتوانند داروهای جدید و موثری را برای درمان کامل زخم‌ها و بهبود نتیجه عمل‌های جراحی تولید کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

منبع: ایرنا