عفونت معده یکی از بیماری های دردناکی است که در بسیاری از موارد می تواند خواب راحت شبانه را از بیمار بگیرد و باعث از خواب پریدن های گاه و بیگاه بیمار شود. یکی از عارضه های این بیماری بوی بد دهان است که می توان با رعایت نظافت و بهداشت دهانی از آن پیشگیری کرد.

گاهی پس از درد عمیقی که معده را درگیر کرده است و خواب و خوراک بیمار را نیز مختل کرده است، سوزش معده ایجاد می شود و حالت تهوع و نفخ شدید نیز شرایط بیماری را تشدید می کند.

عفونت معده بیماری دردناکی است و گاهی میزان عفونت به قدری زیاد می شود که حتی خواب شبانه را هم از بیمار سلب می کند

عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری در برخی موجب ابتلا به سرطان معده می شود. و عفونت معده بیشتر از طریق میکروب معده موجود در معده شایع است که حدود دو سوم مردم دنیا با آن درگیر هستند. برای از بین بردن این میکروب نیز داروهایی وجود دارد که درد و زخم ناشی از آن را التیام می بخشند.و علت عمده وجود این میکروب نیز غذا یا آب و ظرف آلوده و یا تماس با بزاق یا مایعات بدن فرد مبتلا نیز منتقل می شود.

هر چند ابتلا به این میکروب در بین کودکان شایع تر است اما به بزرگسالان نیز سرایت می کند.

علائم عفونت معده

اسهال و استفراغ بین چند ساعت تا چند روز پس از ابتلا به عفونت معده یا علت و علائم عفونت روده ادامه دارد. اسهال مکرر که گاهی با رگه های خون یا مخاط دیده می شود از علائم اصلی این بیماری است.

سایر علائم ابتلا به این بیماری نیز موارد زیر می باشند:

– حالت تهوع

– استفراغ

– دل پیچه

– کم شدن اشتها

– درد اعضای بدن

– سر درد

عفونت معده و روده موجب از دست دادن مقدار زیادی از آب بدن در افراد می شود که گاهی بسیار خطرناک تر از خود عفونت هستند. سالمندان بیشتر از دیگران در معرض این بیماری قرار دارند که در صورت درمان نشدن شان، ممکن است موجب مرگ آن ها شود.

عفونت معده و روده موجب از دست دادن مقدار زیادی از آب بدن در افراد می شود

از نشانه های کاهش آب بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– عطش و تشنگی یا خشکی دهان

– کدر شدن و کم شدن مقدار ادرار

– گیجی و سرگیجه

– سر درد

– احساس خستگی

– ضعف و بی‌حوصلگی

– گرفتگی عضلانی

– خستگی صورت

– گود رفتن چشم

– تپش تند قلب

تشخیص عفونت معده

آزمایش تنفسی اوره، آندوسکوپی و آزمایش معده و روده و سی تی اسکن از روش های تشخیصی ابتلا به میکروب معده محسوب می شوند.

درمان عفونت معده

به علت مقاومت زیاد میکروب هلیکوباکتر پیلری به دارو، برای درمان عفونت معده بیش از 20 نوع ترکیبی از داروها وجود دارد. ، اما روش متداول برای درمان این بیماری روش های سه یا چهار دارویی است که داروهایی چون کپسول امپرازول، آموکسی سیلین، مترونیدازول، قرص بیسموت، فورازولیدون و کلاریترومایسین را شامل می شود.

درمان به موقع عفونت معده از ابتلای به سرطان معده جلوگیری می کند. درمان صحیح و به موقع عفونت ناشی از میکروب هلیکوباکترپیلوری می‌تواند آسیب‌های وارد به معده که در برخی موارد به سرطان منجر می‌شود را بهبود بخشد.

بوی بد دهان

بستگی به بروز یکی از علائم بوی بد دهان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سرفه، خلط، درد معده، سردرد، زکام و کاهش وزن می‌تواند از نشانه‎های وجود بیماری در خود و علت بوی بد دهان باشد که در این مواقع، باید به پزشک عمومی مراجعه کرده و با راهنمایی پزشک و در صورت نیاز به متخصص مراجعه کرد.

برای رفع بوی بد دهان باید مصرف روزانه مایعات به مقدار کافی باشد و حداقل یک بار در روز از مسواک و نخ دندان استفاده شود.

بوی بد دهان با مصرف خوراکی خاص و یا آدامس رفع نمی شود و بستگی به علائم بیماری فرد مبتلا، باید به پزشک مربوطه نیز مراجعه شود.

عفونت معده و بوی بد دهان

از آنجا که بوی نامطبوع دهان، اختلالی شایع است و تنفس نامطبوع نیز بیشتر به خاطر التهاب لثه ای، رسوبات زبانی، عدم رعایت نظافت و بهداشت دهانی رخ می‌دهد.

باکتری ای به نام هلیکوباکتر پیلوری که در دهان افرادی زندگی می‌کند که علائم بیماری معده ای را از خود نشان نمی‌دهن. تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که باکتری هلیکوباک‌تر پیلوری می‌تواند منجر به زخم های معده شده و از طرفی عامل انواع سرطان های معده محسوب شود.

این باکتری، ترکیبات متغیر و ناپایداری تولید می‌کند که بوی نامساعد و نامطلوبی دارند. پزشکان اغلب برای تشخیص این بیماری، سطح و میزان این مواد را می‌سنجند. بیماریه ای معدی روده ای هم می‌تواند منجر به تنفس نامطبوع شود.

منبع: ستاره