سویا گیاهی است که در شرق آسیا رشد می کند و پروتئین های موجود در دانه سویا برای سلامت قلب بسیار مفید می باشند.دکتر سلام در این مقاله شما را با خواص درمانی و شگفت انگیز روغن سویا بیشتر آشنا می نماید.

برای کند‌کردن پیری راه‌هایی وجود دارد از‌جمله اضافه کردن مقدار زیادی ویتامین E به برنامه غذایی‌تان؛ و روغن سویا همان چیزی است که به راحتی این کار را برای‌تان انجام می‌دهد. سلامتیسم روغن سویا پر‌طرفدار‌ترین روغن نباتی است و شاید دلیلش به خاطر محبوبیتی باشد که خود سویا دارد. معمولا این روغن در بازار به صورت ترکیبی، تصفیه‌شده و اغلب هیدروژنه تولید می‌شود و چون اسیدهای چرب مهمی دارد جزو سالم‌ترین روغن‌ها‌ست.

روغن سویا همچنین مواد معدنی و ویتامین‌های فراوانی دارد. و اما فواید این روغن: بی‌نظیر برای آشپزی همیشه انتخاب یک روغن سالم برای آشپزی کار مشکلی به نظر می‌رسد. هرکس پیشنهادی می‌دهد، اما ظاهرا روغن سویا مورد تایید بیشتر افراد است چون کم‌غلظت است، رنگ روشنی دارد و بنابراین چندان تغییر رنگی در غذا ایجاد نمی‌کند و برای افرادی که تحمل لاکتوز را ندارند نیز ایده‌ال است. فقط پیش از مصرف این روغن مطمئن شوید که به سویا حساسیت ندارید. کُند کردن روند پیری همه ما دوست داریم که برای همیشه جوان بمانیم. درست است؟! با وجود اینکه هنوز راه‌حلی برای جلوگیری از پیری پیدا نشده، ولی برای کند‌کردن پیری راه‌هایی وجود دارد از‌جمله اضافه کردن مقدار زیادی ویتامین E به برنامه غذایی‌تان؛ و روغن سویا همان چیزی است که به راحتی این کار را برای‌تان انجام می‌دهد. کنترل سطح کلسترول هرقدر کلسترول خون‌تان بالا‌تر باشد خطر ابتلای شما به مشکلات قلبی بیشتر خواهد بود. وجود اسیدهای چرب در روغن سویا قدرت بدن را در جذب چربی‌های مفید بیشتر می‌کند، مثل چربی‌های کنترل سطح کلسترول از جمله امگا ۳، اسید اولئیک، اسید پالمیتیک و اسید استریک.

بهبود وضعیت استخوان‌ها بیماری پوکی استخوان متاسفانه همه‌گیر شده است و رژیم غذایی مناسب بهترین راهکار برای مبارزه با این پدیده و بهبود سریع وضعیت استخوان‌ها‌ست. روغن سویا که حاوی ویتامین K است نقشی حیاتی دارد چون روند بهبود استخوان‌ها را تسریع می‌کند. با اینکه ما معمولا پوکی استخوان را به پیری ربط می‌دهیم، ولی این کیفیتِ امروز تغذیه شماست که سلامت آینده‌تان را رقم می‌زند. پس با روغن‌سویا دوست باشید!

استحکام بخشیدن به پوست آیا پوست‌تان به قدر کافی کشیده و محکم نیست؟ با مالیدن روغن سویا روی پوست‌تان، به آزاد شدن هرچه بیشتر کلاژن‌ها و ترمیم آسیب‌های آن کمک می‌کنید و نتیجه این کار استحکام پوست شماست. کمک به سلامت قلب قلب‌تان نیازمند محبت، توجه و مراقبت شماست. پس آگاهانه و هشیارانه به سلامت قلب خود اهمیت بدهید. خبر خوب این است که با تغذیه سالم و مناسب (و سرشار از ویتامین) خطر ابتلا به مشکلات قلبی را از خود دور می‌کنید. مطمئنا روغن سویا یکی از این مواد مغذی سودمند است، چون با کم‌کردن مقدار چربی خون که بر دیواره رگ‌های قلب رسوب کرده، سلامت آن را تضمین می‌کند. در کامل بودن این ماده غذایی شک نکنید!

مراقبت از سلامت چشم واقعیت این است که ضعف چشم با پدیده پیری مرتبط است. اما برای پیشگیری از آن راه‌های زیادی وجود دارد از‌جمله مصرف فراوان روغن‌سویا. امگا ۳ و آنتی‌اکسیدان موجود در این روغن، قادر به خنثی کردن رادیکال های مزاحمی است که در اطراف چشم پرسه می‌زنند و مانع از دید خوب می‌شوند. دشمن خشکی موی‌سر اگر از موی خشک رنج می‌برید، بدانید که روغن سویا ضمن تغذیه موی سر، خشکی آن را هم برطرف می‌کند. پیش از استفاده از شامپو و یا حالت‌دهنده‌ها، این روغن را روی ساقه‌های مو بمالید و پس از۳۰ دقیقه با آب گرم بشویید.

تقویت سیستم ایمنی بدن متاسفانه همیشه بعد از مریض شدن است که یاد سیستم دفاعی بدن‌مان می‌افتیم. درحالی که این سیستم برای کار بهتر، نیازمند توجه و حمایت همیشگی شماست که آن‌هم از راه مصرف موادمغذی سالم فراهم می‌شود. یکی از مواد غذایی سالم روغن سویاست که سرشار از ویتامین E است؛ آنتی اکسیدانی که با تقویت سیستم دفاعی بدن امکان ادامه دفاع از بدن در برابر بیماری‌ها را فراهم می‌کند. مانعی در برابر آفتاب‌سوختگی از دیگر فواید بی‌نظیر این روغن، این است که می‌تواند به سرعت اثر آفتاب‌سوختگی را ترمیم کند و لطافت پوست‌تان را برگرداند.

منبع/تی نیوز