هشدارهای پزشکی در مورد سرطان روده بزرگ

برای مقابله با سرطان روده می توانید از روش های مختلفی کمک بگیرید. برای پیشگیری از این سرطان خطرناک راهنمایی های ویژه ای داریم. برخی غربالگری های ویژه برای تشخیص زودرس این بیماری گورشی وجود دارد که در این بخش به شما معرفی خواهد شد. بهتر است با سرطان روده بزرگ بیشتر آشنا شوید.


سرطان روده با انجام غربالگری منظم و تشخیص به موقع تا 90٪ قابل درمان است

به گفته انجمن سرطان آمریکا، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولورکتال) در طول عمر حدود 1 در 20 است. اما طبق گزارش اخیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در ایالات متحده بیش از 20 میلیون بزرگسال وجود دارد که هرگز غربالگری توصیه شده برای این بیماری را انجام نداده اند، که این مساله آن ها را از یک شایط قابل پیشگیری ،در معرض خطر بالای مرگ قرار می دهد.

آیا شما از علائم مرتبط با سرطان کولورکتال آگاه هستید؟ آیا می دانید چه کاری می توانید انجام دهید تا خطر ابتلا به این بیماری کاهش یابد؟ آیا شما از دستورالعمل های غربالگری سرطان کولورکتال آگاه هستید؟ متاسفانه، بسیاری از ما به این سوالات با “نه” پاسخ می دهیم.

هشدارهای پزشکی در مورد سرطان روده بزرگ

سرطان روده.
سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان کولورکتال، که همچنین به عنوان سرطان روده شناخته می شود، سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود.

اکثریت سرطانهای کولورکتال از یک پولیپ روده شروع می شوند، رشدی که در قسمت داخلی روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. فقط برخی از انواع پولیپ ها – شناخته شده به عنوان آدنوم – می توانند سرطانی شوند.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، بیش از 95 درصد سرطانهای کولون و رکتال، آدنوکارسینوما هستند،(سرطان هایی که در سلول های غدد درون روده و مقعد شروع می شوند(.

انتظار می رود در سال جاری 96،830 مورد جدید سرطان روده بزرگ، 40،000 موارد جدید سرطان رکتوم و 50،310 مرگ و میر ناشی از این سرطان ها باشد.

اما علائم و نشانه سرطان روده چیست؟

سرطان روده بزرگ
عوامل خطرزای سرطان روده

اگرچه سرطان روده در جوانان نیز وجود دارد، حدود 9 نفر از 10 نفر مبتلا به این بیماری بیش از 50 سال سن دارند.

افراد دارای سابقه پولیپ و کسانی که سابقه خانوادگی سرطان کولون و سایر سرطان ها را دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ یا راست روده هستند.

مطالعات قبلی نیز نشان داده است که افراد سیاه پوست بیشترین میزان بروز سرطان کولورکتال و بالاترین مرگ و میر مربوط به این بیماری را در مقایسه با سایر گروه های نژادی در ایالات متحده دارند. اما معلوم نیست دلیل این مساله چیست.
اگر چه این عوامل خطر را نمی توان تغییر داد، اما عوامل متعددی وجود دارد که می تواند برای کاهش خطر سرطان کولورکتال تغییر یابند.
سیگار کشیدن اغلب به عنوان علت سرطان ریه شناخته شده است. اما مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری بلند مدت نیز در معرض ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند و در مقایسه با افراد غیر سیگاری نیز بیشتر از این بیماری می میرند.
رژیم غذایی همچنین می تواند یک عامل خطرزا برای سرطان باشد. سال گذشته، medicalnewstoday گزارش داد که گوشت قرمز و فرآوری شده خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش می دهد.
انجمن سرطان آمریکا معتقد است که خوردن رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی میوه ها، سبزیجات و غلات کامل و مقدار کمی گوشت قرمز و فرآوری شده ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.
تحقیقات گذشته نشان داده است که فعالیت بدنی روزانه ممکن است 50٪ خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش دهد.

هشدارهای پزشکی در مورد سرطان روده بزرگ

دکتر ریچارد ویندر، کارشناس ارشد سرطان، در انجمن سرطان آمریکا، می گوید:

” بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده، غربالگری منظم این بیماری است”

سرطان روده
اهمیت غربالگری منظم سرطان روده

هر کس می تواند خطر ابتلای خود به این بیماری و یا مرگ را از طریق غربالگری به موقع کاهش دهد.

چرا این مساله خطر را کاهش می دهد؟ از آنجا که شایع ترین یافته های حاصل از غربالگری پولیپ پیش سرطانی است، نه یک سرطان. اگر پولیپ را حذف کنیم، از سرطان جلوگیری می کنیم.

دستورالعمل های غربالگری سرطان کولون در ایالات متحده توصیه می کنند که همه مردان و زنان باید از 50 سالگی تا سن 75 سالگی غربالگری منظم انجام دهند.

افرادی که در معرض خطر بالاتری از بیماری هستند، مانند افرادی که دارای سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال هستند، باید از سن 40 سالگی یا در 10 سال قبل از این سن، غربالگری را انجام دهند.

میزان تکرار مورد نیاز غربالگری وابسته به روش غربالگری است.

مجموعه ای از آزمایشات موجود برای تشخیص وجود سرطان کولورکتال وجود دارد.

هشدارهای پزشکی در مورد سرطان روده بزرگ

غربالگری منظم

تست هایی که می توانند هر دو پولیپ و سرطان را تشخیص دهند عبارتند از:

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر

روش مورد استفاده برای دیدن داخل کولون و رکتوم، هر 5 سال توصیه می شود.

کولونوسکوپی

بررسی کولون با دوربین، هر 10سال توصیه می شود.

باریم انما

استفاده از اشعه ایکس برای کولون و رکتوم، هر 5 سال توصیه می شود
کولونوسکوپی کامپیوتری (CT) / کولونوسکوپی مجازی

تصاویر دقیق کولون و رکتوم با استفاده از یک اسکنر CT، هر 5 سال توصیه می شود.

غربالگری سرطان روده

دکتر لورا پورتر، مشاور پزشکی اتحاد اتحاد سرطان کولون، در صحبت با medicalnwestoday، خاطر نشان کرد که علیرغم شایع بودن سرطان کولورکتال، یکی از قابل درمان ترین سرطان هاست در صورتی که زود شناسایی شود.

او افزود:

” ابتلا به سرطان کولورکتال ابتدا با علائم کمی ایجاد می شود. سرطان کولون زمانی که زود تشخیص داده شود تا 90٪ قابل درمان است . این بدین معناست که باید آن را از طریق غربالگری توصیه شده قبل از ایجاد نشانه ها شناسایی کرد تا درمان سرطان روده آسانتر شود.

هشدارهای پزشکی در مورد سرطان روده بزرگ
افزایش آگاهی در مورد سرطان روده

در نوامبر سال گذشته ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها گزارشی منتشر کرد که در آن نشان داده شد که با وجود تاثیر گذاری بسیار زیاد غربالگری سرطان روده در نجات یافتن جان افراد ، بیش از 20 میلیون فرد بالغ بالای 50 سال پروسه غربالگری را تاکنون طی نکرده اند.

اگرچه بروز کلیه سرطان کولورکتال در سال های اخیر عمدتا به علت غربالگری کاهش یافته است، ، دکتر وندر گفت که شکی وجود ندارد که کار های بیشتری باید برای افزایش آگاهی درموردسرطان و تشویق مردم به انجام غربالگری انجام بگیرد.

دکتر ویندر به ما گفت که یکی از اهداف NCCRT این است که تا سال 2018 میزان غربالگری سرطان کولورکتال را تا 80٪ برساند. طبق گزارش علائم حیاتی CDC، میزان تشخیص های فعلی 65.1٪ است

اینفوسلامت