سرگیجه

از عوامل اصلی در بروز سرگیجه می توان به کمبود ویتامین D و استرس اشاره کرد. سرگیجه یکی از شایع ترین بیماری ها در بین مردم سراسر جهان به حساب می آید و حتی می تواند علت های مختلفی داشته باشد.

یک ادیولوژیست‌ گفت: کمبود ویتامین D و استرس عامل اصلی بروز سرگیجه در افراد محسوب می‌شود.

حمید جلیل‌وند ادیولوژیست‌ اظهار کرد: سرگیجه یکی از بیماری‌های شایع در بین مردم دنیا محسوب می‌شود که علت‌های مختلفی در بروز آن نقش دارند.

وی بیان کرد: سرگیجه در اثر عفونت و بروز مشکل در گوش داخلی ایجاد می‌شود زیرا اندام‌های تعادلی و مرکز کنترل بدن در کنار قسمت داخلی گوش قرار گرفته است.

جلیل‌وند با بیان اینکه‌ سیستم تعادلی و کنترل بدن تحت عنوان سیستم دهلیزی در کنار گوش داخلی است، ادامه داد: اگر ذراتی‌ که مثل بلور‌های نمک بر روی سلول‌های دهلیزی قرار دارد در اثر بروز اتفاقی تکان بخورد، باعث ایجاد سرگیجه در افراد می‌شود.

وی تاکید کرد: یک ادیولو‌ژیست با انجام آزمایش‌هایی مانند “وی ‌ان‌ جی” حرکات چشم را در حالت‌های مختلف ارزیابی می‌کند و با استفاده از این تست و همچنین حرکات چشم متوجه گیر کردن ذرات می‌شود.

جلیل‌وند با اشاره به اینکه سیستم دهلیزی به چشم متصل بوده و هر اتفاقی که برای این سیستم بیو‌فتد در چشم نمایان می‌شود، افزود:استرس، افسردگی، گرفتن رژیم‌های سخت، کمبود ویتامین دی و بستری طولانی مدت سبب بروز سرگیجه در افراد می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان