قارچ

همه دوست دارند که پیر نشوند و دنبال راهی برای جلوگیری از پیری هستند. برای اینکه از پیری پیشگیری کنید باید یک رژیم غذایی مناسبی داشته باشید که قارچ یکی از ارکان اصلی این رژیم غذایی باشد. در این مقاله از دکتر سلام به تاثیر قارچ برای پیشگیری از پیر شدن پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

پیری دورانی است که انسان همواره در طول تاریخ به دنبال راهی برای فرار از آن بوده است. سال هاست دانشمندان علوم مختلف در تلاش هستند تا راهی برای جلوگیری از بروز علائم پیری پیدا کنند و در این مسیر موفق به شناخت عواملی شده اند که کمک بسیاری به محقق شدن یکی از قدیمی ترین آرزوهای انسان می کند.

یکی از راه هایی که نقش قابل توجهی در عدم بروز نشانه های پیری ایفا می کند رعایت یک رژیم غذایی صحیح است. رژیمی که به گفته محققان یکی از ارکان اساسی آن قارچ باشد. نتایج به دست آمده از آخرین تحقیقات انجام شده، حکایت از آن دارد که قارچ غنی ترین منبع نوعی از آنتی اکسیدان است که ارگوتیونین نامیده می شود. با این حال آنچه به قارچ خاصیت ویژه ای می بخشد، وجود نوع دیگری از آنتی اکسیدان با عنوان گلوتین است که چندان شناخته شده نیست.

زمان اکسید شدن غذا در بدن به منظور تولید انرژی نوعی از رادیکال های آزاد شکل می گیرند که نه تنها اغلب سمی هستند بلکه موجب تسریع بروز نشانه های پیری می شوند. اگرچه سازوکار بدن به نحوی است که تا حدی قدرت مقاومت برابر این نوع از رادیکال ها دارد؛ ولی وجود آنتی اکسیدان هایی نظیر آنچه در قارچ وجود دارد این روند را به تأخیر می اندازد. اهمیت این مسئله تا حدی است که برخی مطالعات نشان داده اند، کنترل رادیکال های آزاد به شکل شگفت آوری طول عمر حیوانات را افزایش داده است.

علی رغم چنین تأثیر بی نظیری اغلب قارچ ها فاقد چنین موادی هستند؛ چراکه به صورتی مصنوعی پرورش می یابند و این مسئله باعث کاهش خاصیت قارچ می شود. علاوه بر قارچ، دیگر ماده غذایی که می تواند به حفظ جوانی کمک شایانی کند گشنیز است، سبزی بسیار خوش عطر که اگر به صورت خام مصرف شود می تواند منجر به کندی روند نشانه های پیری شود. بنابراین، اگر از علاقه مندان سبزیجات نیستید ولی خواستار عمری طولانی هستید بهتر آن است که مصرف این دسته از خوراکی ها راسبزیجات را در رژیم غذایی خود فراموش نکنید.

منبع: شفقنا