یوگا

در این مقاله از دکتر سلام به تفاوت میان یوگا، پیلاتس و ایروبیک پرداخته ایم. در این بخش قصد داریم تفاوت میان این سه را به علاقه مندان ورزش توضیح دهیم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

یوگا، پیلاتس یا ایروبیک؟ این سوالی است که بسیاری از علاقه‌مندان ورزش‌های سلامت و تناسب اندام از خود و حرفه‌ای‌های ورزش می‌پرسند. از وقتی این ورزشها در ایران پرطرفدار شده، فرق بین آنها هم مورد توجه و پرسش بسیاری قرار گرفته است.

خرید تجهیزات ورزشی مربوط به هر کدام هم از جمله مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

تفاوت یوگا، پیلاتس و ایروبیک

یوگا ورزشی پنج هزار ساله است و جزئی از یک سبک زندگی است که بیشتر بر تنفس و حرکات شش تمرکز دارد و با انواع تکنیک‌ها، تغذیه مناسب و روشهای زیستن همراه است. کار یوگا کمک به کشش تمام عضلات و ماهیچه‌ها و همچنین کمک به تنفس صحیح فرد است. تمرینات آن را می‌شود نشسته بر روی مت یا ایستاده انجام داد. پیلاتس بر عضلات مرکزی، پا و بازو تمرکز دارد و باعث افزایش تعادل، قدرت و مقاومت عضلات مختلف بدن می‌شود. تمرین‌ها عموماً نشسته هستند، از این رو صدمات مفصلی را کاهش می‌دهند و حرکات برای اثرگذاری تکرار می‌شوند. اما ایروبیک ورزش هوازی و پرجنب و جوشی است که وظیفه چربی‌سوزی را به عهده دارد و در عین اینکه عضلات را قوی می‌سازد، عملکرد قلب را افزایش می‌دهد و روند تنفس را تصحیح می‌کند. در حقیقت هرکدام از این ورزش‌ها مکمل و هم‌خانواده با دیگری هستند. هر سه دقت، تمرکز و آرامش را افزایش می‌دهند، باعث تقویت و هماهنگی عضلات می‌شوند و به سلامت اندام‌ها و کاهش آسیب‌ها کمک می‌کنند.

یوگا

تجهیزات ورزشی مورد نیاز

وسایل مورد نیاز یوگا، پیلاتس و ایروبیک تفاوت‌های کوچکی با هم دارند که هنگام خرید تجهیزات ورزشی باید به آن توجه داشت. خوب است بدانید یوگا و پیلاتس ورزش‌هایی هستند که بدون کفش انجام می‌شوند، جوراب‌های خود را هم در‌می‌آوریم و راحت و آسوده روی مت می‌نشینیم. مت یا زیرانداز به حفظ تعادل و جلوگیری از سر خوردن کمک می‌کند. مت در این دو ورزش چندان تفاوتی ندارد. مت یوگا و پیلاتس باید متناسب با قد شما باشد و بتوانید راحت روی آن دراز بکشید.

ضخامت آن باید حداقل ۵ میلی‌متر باشد و اگر آن را از خانه خارج می‌کنید به قابل حمل بودنش هم فکر کنید. برای هر دو ورزش باید لباس راحتی بپوشید که بدن در آن به راحتی کش بیایید اما خیلی گشاد یا تنگ نباشد.

در خرید تجهیزات ورزشی مربوط به پیلاتس علاوه بر این وسایل باید کش پیلاتس را هم بگنجانید. بسیاری از تمرینات این ورزش به کمک این کش انجام می‌شود. این کش در انعطاف و کشیدگی عضلات به هنگام ورزش نقش دارد. کش‌ها از جنس پلاستیک و با خاصیت الاستیکی، قابل حمل و معمولا دارای طولی معادل ۱۲۰ سانتیمتر و عرضی معادل ۱۵ سانتیمتر هستند. در بعضی حرکات پیلاتس توپ تناسب اندام هم به کار می‌آید اما وجودش ضروری نیست.

اما وسایل مورد نیاز ایروبیک شامل کفش مناسب، موسیقی متناسب با حرکات، وزنه و لباس راحت است. کفش ایروبیک باید سبک باشد، از پا به خوبی محافظت کند و خاصیت ضربه‌گیری داشته باشد. استپ هم در بعضی حرکات ایروبیک به کار می‌رود که شامل اسفنجی فشرده است که از آن به عنوان سکو برای برخی تمرین‌ها استفاده می‌شود.

برای خرید تجهیزات ورزشی مورد نیاز هر یک از این ورزش‌ها می‌توان در سایت دیوار جست‌وجو کرد و با بررسی دقیق، آنها را با قیمت مناسب و بی‌واسطه خریداری نمود.

منبع: ویرلن