download (1)

در تازه ترین مصاحبه با مایک هاپکینز فضانوردی که تازه ماموریت خورا به پایان رسانده بود،متوجه شدیم،عرق بدن این فضانوردان مرطوب شده پس از بازیافت، به آب آشامیدنی تبدیل شده است!

“مایک هاپکینز” که به تازگی از ماموریت  166 روزه خود در ایستگاه بین المللی فضایی، به زمین بازگشته است در یک مصاحبه با عنوان “هر چه می خواهی بپرس”، برخی از رازها را در مورد فضا فاش کرد از جمله اینکه فضای رایحه و بوی خاص خود را دارد.

وی گفت: “فضا بو و رایحه دارد. منظورم در داخل ایستگاه فضایی نیست؛ وقتی یک وسیله حامل در کنار ایستگاه فضایی پهلو می گیرد، فضایی بین ایستگاه بین المللی و آن وسیله نقلیه ایجاد می شود که وقتی فشار تعدیل و دریچه باز شد، می توان این بو را که شبیه یونیزاسیون فلزی است، حس کرد.

به گفته وی این بو کاملا منحصر به فرد و بسیار مشخص و واضح است. هاپکینز از دیگر حقایق در مورد زندگی در فضا گفت: فضانوردان عرق می کنند، گهگاه عصبی می شوند، غذایشان آن قدرها هم بد نیست.

اما نکته قابل تاملی که وی به آن اشاره کرد این بود که او و همکارانش عرق تنشان را می نوشند تا آب بدنشان حفظ شود. به گفته وی حوله هایی که با عرق بدن این فضانوردان مرطوب شده درون دستگاهی قرار داده می شود که به شیوه میعان، آب آنها را جمع آوری کرده و پس از بازیافت، به آب آشامیدنی تبدیل می کند. این فضانورد ادامه داد: علاوه بر خانواده ؛ میوه تازه و دوش گرفتن چیزهای ساده ای که در فضانوردان بسیار دلتنگ آنها می شوند.