رژیم لاغری

خیلی از افراد به دنبال کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام می باشند ولی به هیچ نتیجه ای نمی رسند که این موضوع اصلا برایشان خوشایند نیست. در این مقاله از دکتر سلام توصیه های مهم برای رژیم لاغری سریع آماده کرده ایم که به کمک این توصیه ها و رعایت کردن آن ها، می توانید وزن خود را کم کنید و به تناسب اندام برسید. با ما همراه شوید.

با رعایت این نکات رژیم لاغری در طول مدت یک هفته 4.5 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.

رژیم لاغری سریع

اگر می خواهید در مدت زمان یک هفته، 4.5 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید باید از یک رژیم لاغری موثر پیروی کنید. افرادی که به مناسبت های مختلف مثل تعطیلات و یا عکس گرفتن می خواهند کاهش وزن سریع داشته باشند این نکات رژیم لاغری معجزه می کند. درحقیقت با رعایت این نکات می توانید در یک هفته نتیجه ای مثل یک رژیم لاغری 3 و یا 4 هفته ای بگیرید. البته این رژیم لاغری برای مدت زمان طولانی مناسب نیست بلکه در شروع کار می تواند انگیزه لازم را برای ایجاد تغییرات قابل تحمل وهمیشگی در برنامه ی رژیم غذایی شما ایجاد کند. کاهش وزن 4.5 کیلوگرم و یا 10 پوند در یک هفته امکان پذیر است اما باید در نظر بگیرید که این کاهش وزن به دست آمده فقط چربی خالص از دست رفته نیست. با توجه به کمبود کالری مورد نیاز برای کاهش وزن هر پوند کاملا مشخص است که در یک هفته نمی توان 4.5 کیلوگرم چربی خالص از دست داد. با این حال این به این معنی نیست که نمی توانید کاهش وزن داشته باشید و سبک تر شوید. اگرچه مقدار زیادی از 4.5 کیلوگرم وزن چربی از دست رفته است مقداری هم وزن آب از دست رفته بدن است. این نکات رژیم لاغری باعث می شود سطح انسولین پایین بیاید و بدنتان از کربوهیدرات های ذخیره شده خلاص شود. از طرفی بدن شما فقط 300 تا 500 گرم کربوهیدرات را به شکل گلیکوژن می تواند ذخیره کند. کاهش سطح انسولین باعث می شود کلیه ها سدیم اضافی را از بین ببرد و منجر به کاهش مقدار آب شود. همراه با کاهش چربی و آب ممکن است غذا و فیبر هضم نشده نیز در دستگاه گوارش کاهش یابد. در ادامه 7 مرحله برای کاهش وزن 4.5 کیلوگرم در یک هفته آورده شده است:

1. مصرف کربوهیدرات را کم کرده و بیش تر پروتئین بخورید.

می توانید با یک رژیم لاغری کم کربوهیدرات کاهش وزن سریع داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد که رژیم لاغری کم کربوهیدرات یک رژیم لاغری موثر برای لاغر شدن و بهبود سلامتی می باشد. کاهش میزان مصرف کربوهیدرات حجم آب بدن را کاهش می دهد و نفخ را از بین می برد. به همین دلیل است که افرادی که رژیم لاغری کربوهیدرات را شروع می کنند بلافاصله در صبح روز بعد تغییر را احساس می کنند. همچنین مصرف زیاد پروتئین اشتها را کاهش داده و سوخت و ساز بدن را افزایش خواهد داد. سعی کنید کربوهیدرات و شکر را برای یک هفته حذف کنید و سبزیجات کم کربوهیدرات را جایگزین کنید. تخم مرغ، گوشت بدون چربی و ماهی بیشتر مصرف کنید.

2. غذا های سالم و مقوی بخورید و غذا های ناسالم را حذف کند.

برای کاهش وزن سریع باید رژیم لاغری سالم و مقوی داشته باشید. این غذا ها سریع تر شما را سیر خواهند کرد و کالری مصرفی شما را بدون حس گرسنگی شدید کاهش خواهند داد. بیشتر پروتئین و سبزیجات با میزان کربوهیدرات پایین مصرف کنید و از غذا های فراوری شده پرهیز کنید.

3. با استفاده از نکات زیر میزان کالری مصرفی خود را کاهش دهید.

اگر میزان مصرف کالری شما از آنچه مصرف می کند کم تر نباشد کاهش وزن نخواهید داشت. در اینجا به شما خواهیم گفت چند کالری باید بخورید تا لاغر شوید.

کالری مصرفی روزانه ی خود را شمارش کنید. غذاهای مصرفی خود را وزن کرده و ثبت کنید.

فقط در وعده های اصلی غذا بخورید. میان وعده نخورید. بعد از شام هم چیزی نخورید.

ادویه و سس را حذف کنید.

بشقاب خود را با سبزیجات پر کنید.

پروتئین های کم کالری مثل مرغ و ماهی مصرف کنید.

از مصرف نوشیدنی های پر کالری پرهیز کنید. آب و نوشیدنی های بدون کالری مثل چای و قهوه بنوشید.

ورزش کردن

4. برنامه ورزشی منظم داشته باشید.

ورزش یکی از بهترین روش های لاغری و بهبود وضعیت ظاهری می باشد.

5. بیرون از باشگاه ورزشی نیز فعالیت داشته باشید.

برای سوزاندن کالری بیش تر و داشتن کاهش وزن بیش تر می توانید فعالیت روزانه ی خود را بیش تر کنید. در حقیقت این که در طول روز چقدر فعالیت دارید نقش مهمی در کاهش وزن و لاغری شما ایفا می کند. برای مثال یک شغل کارمندی و پشت میز نشستن در مقایسه با شغل هایی که فعالیت بدنی زیادی دارند حدود 1000 کالری، درکالری روزانه ی شما تفاوت ایجاد خواهد کرد. این میزان معادل 90 تا 120 دقیقه ورزش سنگین است.

6. روزه داری یک روش ساده ی دیگر برای داشتن رژیم لاغری سریع می باشد.

این روش میزان کالری مصرفی شما را کاهش خواهد داد. زیرا غذا خوردن شما را به مدت زمان خاصی محدود می کند. این نوع رژیم لاغری انواع مختلفی دارد مثلا رژیم های لاغری 16:8 و یا 20:4، یعنی مثلا در طول روز 20 ساعت چیزی نخورید و فقط 4 ساعت مهلت خوردن غذا دارید. اگر رژیم لاغری را به همراه ورزش انجام می دهید عاقلانه تر است که زمان ورزش را به ساعاتی که چیزی نمی خورید موکول نکنید.

 


بیشتر بخوانید: چکار کنیم در موقع رژیم گرفتن فقط شکم کوچک شود


 

7. با استفاده از نکات زیر از احتباس آب در بدن جلوگیری کنید.

عصاره قاصدک بخورید:

مکملی به نام عصاره قاصدک می تواند میزان احتباس آب را کاهش دهد.

نوشیدن قهوه:

قهوه منبع سالم کافئین است. تحقیقات ثابت کرده است که کافئین می تواند کمک کند چربی بیشتری بسوزانید و آب اضافی بدن را کم می کند در نتیجه کاهش وزن بیشتری خواهید داشت.

مراقب خط قرمز های خود باشید:

غذا هایی بخورید که برای بدن شما قابل تحمل است و موجب نفخ و تجمع بیش از حد آب در بدن نمی گردد.

منبع: اینفو سلامت