دکتر اکبری: نکاتی را که باید قبل از لیزر موهای زائد بدانید

اگر قصد انجام لیزر موهای زائد خود را دارید باید قبل از هرچیز اطلاعات لازم درباره این درمان را کسب کنید تا آن را با توقعات صحیح و بیشترین اثر و کمترین آسیب انجام دهید. برای اینکه بهترین نتیجه را هم از هزینه و هم از زمانی که برای انجام لیزر موهای زائد خود می گذارید بگیرید بهتر است قبل از انجام دوره لیزر موهای زائد نکاتی را مدنظر داشته باشید.

بیمار نباید موهای زائد خود در ناحیه تحت درمان را برای حداقل شش هفته قبل از لیزر درمانی موم انداخته یا بند بیندازد. در حقیقت انجام این کار باعث می‌شود مو از پیاز آن خارج‌ شده و در نتیجه لیزر نمی‌تواند پیازهای مو را برای تخریب شناسایی کند. پس بهتر است شما ناحیه مورد نظر را قبل از شروع درمان با تیغ یا قیچی اصلاح و تمیز نمایید.

در طول درمان با لیزر باید از کندن موها خودداری کنید

در این درمان، اشعه لیزر رنگدانه‌های ریشه مو را هدف قرار می‌دهد بنابراین باید فولیکول مو در پوست حضور داشته باشد تا درمان روی آن انجام شده و از بین برود. هر گونه روش برای از بین بردن موها که شامل کندن آن از ریشه باشد یعنی استفاده از موچین، وکس یا بند انداختن را نباید از یک ماه قبل از شروع درمان و در طول دوره درمان انجام دهید. اما روش‌های دیگر مثل تیغ زدن و یا استفاده از کرم‌های موبر که ریشه مو را از بین نبرد اشکالی ندارد بلکه حتما باید دو روز قبل از جلسه درمانی انجام شود تا اشعه لیزر به جای ساقه مو روی ریشه مو متمرکز شود و آن را از بین ببرد.

برای لیزر موهای زائد باید از آفتاب دوری کنید

کسانی که مدت زیادی را زیر نور آفتاب سپری می‌کنند کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد نیستند. اگر قصد انجام این درمان را دارید باید حداقل از یک ماه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی خودداری کنید و این کار را در دوره درمان نیز ادامه دهید. تیره شدن پوست تشخیص موها را برای دستگاه لیزر مشکل می‌کند و نه تنها اثر درمانی آن کم می‌شود بلکه ممکن است به پوست نیز آسیب برساند و باعث سوختن پوست یا از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی و ایجاد لکه‌های سفید در سطح پوست گردد.

همچنین انجام درمان لیزر، پوست را حساس و در مقابل اشعه خورشید آسیب پذیر می‌کند و لازم است در این دوره از ضد آفتاب قوی استفاده کنید.

اگر برنزه کرده اید، صبر کنید تا تاثیر آن از روی پوستتان برود، انجام لیزر در این زمان ممکن است باعث ایجاد تاول و سوختگی پوستی شود. توصیه می شود قبل از انجام لیزر موهای زائد، به مدت ۴-۶ هفته در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

مراحل قبل از انجام لیزر

– استفاده از چشم بند محافظ روی چشم، به منظور جلوگیری از آسیب قرنیه یا شبکیه

– اصلاح موی بخش مورد نظر به گونه ای که چند میلی متر روی پوست باشد.

– استفاده از ژل سرد یا ابزار سرد کننده مخصوص جهت محافظت از لایه های خارجی پوست و تسهیل نفوذ نور لیزر درون پوست

– برای برداشتن موهای زائد در طول دوره درمان، بهترین روش استفاده از تیغ است پس استفاده از روش هایی مانند اپیلاسیون، موچین و بند را در این زمان کنار بگذارید.

– بهترین زمان تراشیدن موها ۲ یا ۳ روز قبل از انجام لیزر می باشد.