میگرن های بنیادین

میگرن به سردرد مزمن، طولانی مدت و شدیدی گفته می شود. این عارضه با علائمی مانند سرگیجه،خستگی و مشکلات بینایی نیز همراه است. اکثر پزشکان به این عارضه ها میگرن های بنیادین می گویند. علائم و نشانه های میگرن های بنیادین را در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد. این اختلال با کمی تغییر در سبک زندگی و برخی روش های پیشگیرانه قابل درمان خواهد بود. در ادامه راهنمایی های پزشکی در این رابطه را بخوانید.

میگرن ها سردردهای شدیدی هستند که اغلب با حالت تهوع و حساسیت به نور همراه هستند. میگرن های بنیادین (بن جمجمه) نوعی میگرن هستند که ممکن است سبب شوند شخص به اختلالات دیداری دچار شود.

محققان مطمئن نیستند چه چیزی سبب میگرن های بنیادی می شود، اما درمان هایی برای پیشگیری و کاهش شدت آنها موجود است.

علائم و نشانه های میگرن های بنیادی

– میگرن بنیادی بر بینایی تاثیر می گذارد و سبب ایجاد هاله ای از نورهای چشمک زن، نقاط و یا خطوط در میدان دید می شود.

– میگرن های بنیادی گونه ی نادری از میگرن ها هستند که در ساقه مغز شروع می شوند. میگرن عصبی ممکن است باعث انقباض عروق مغزی شوند که سبب محدود شدن جریان رسیدن خون به مغز میشود.

– شرایط دیگری همچون رگ های غیر مستقیم نیز می تواند باعث محدود شدن جریان خون شود.

– میگرن های بنیادین میتوانند حواس فرد، خصوصا بینایی را تحت تاثیر قرار دهند. این پدیده مربوط به میگرن های به همراه هاله ی نور می شود. میگرن بنیادین ممکن است سبب شود که یک شخص یک سری خطوط، نورهایی چشمک زن و یا نقاطی ببیند. درد حاصل از میگرن های بنیادین ممکن است قبل و یا حین این علائم روی دهد.

تشخیص میگرن های بنیادی

میگرن های بنیادین ممکن است یک یا هر دو طرف سر را در بر بگیرند. دیدن هاله های نور حاصل از میگرن ممکن است یک ساعت بطول بیانجامد تا کاملا از بین برود و برطرف شود. اما میگرن خودش ممکن است بین ۴ ساعت تا چندین روز به طول بیانجامد. شخص معمولا با ابتلا به میگرن بنیادین احساس خستگی شدید می کند.

کسانی که میگرن های بنیادین را تجربه می کنند باید همچنین از علائم ایجاد هاله نور، که به عنوان هشداری برای یک میگرن پیش رو است آگاه باشند. بعضی از داروهای مسکن و تحریک کننده میتوانند قبل از اینکه درد غیر قابل کنترل شود، مفید واقع شوند.

پیشگیری از میگرن های بنیادی

یک دکتر ممکن است داروهای جلوگیری کننده برای کاهش احتمال گرفتن میگرن تجویز کند. این دارو ها شامل:

– تزریق بوتاکس

– داروهای پیشگیری کننده

– ضد افسردگی ها

میگرن های بنیادین

درمان میگرن های بنیادی

افراد همچنین با تغییر سبک زندگی خود میتوانند خطر ابتلا به میگرن های بنیادین را کاهش دهند. این تغییرات شامل:

– پرهیز از مصرف خوراکی های محرک همچون الکل و کافئین

– مرتب ورزش کردن

– استراحت کردن و ریلکس کردن برای کمک به کاهش استرس

– داشتن رژیم غذایی متعادل

– داشتن خواب منظم

– حذف نکردن وعده های غذایی

اگر فردی شروع به احساس علائم میگرن های بنیادین کرد باید دست از فعالیت بکشد و فورا به مکانی آرام و تاریک برود. همچنین ممکن است ترجیح بدهند قبل از اینکه درد میگرن شروع شود. داروهای پیشگیری کننده مصرف کنند.


در این باره بیشتر بخوانید: تغذیه برای مقابله با میگرن


برگردان: نرگس فردوس فرد

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.