همه چیز در مورد بوتاکس دور چشم از زبان دکتر رحمانی

یکی از روش هایی که امروزه به منظور از بین بردن چین و چروک های صورت انجام می شود، تزریق بوتاکس است. این روش می تواند ظاهری جوانتر در افراد ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم شما را با درمان چین و چروک های اطراف چشم توسط بوتاکس آشنا نماییم.

چین و چروک های ناشی از اخم که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می شود و چروک های اطراف چشم که در موقع خنده ظاهر می شود تا حد زیادی پس از تزریق بوتاکس محو می گردد. این نوع چروک ها عمدتاً ناشی از انقباض عضلات زیر پوستی است. تزریق بوتاکس با کاهش توانایی انقباض این عضلات باعث کم شدن این چروک ها می شود.

قبل از درمان

برای تعیین اینکه شما متقاضی مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید باید با پزشک مشورت کنید. در طول مشاوره تعداد و فاصله بین جلسات درمان بطوری که بهترین تاثیر را برای شما داشته باشند، تعیین خواهد شد.

روش تزریق بوتاکس چگونه است؟

دکتر رحمانی خاطر نشان کرد تزریق بوتاکس معمولاً در مطب یا درمانگاه به صورت سرپایی انجام می‌‌شود و نیاز به بستری ندارد. از آنجا که تزریق با سوزن های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد. پس از ضد عفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند. ممکن است در محل تزریق سوزش و قرمزی خفیف ایجاد می‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. بهتر است پس از تزریق تا چند ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید و از مالیدن محل تزریق نیز پرهیز کنید تا بوتاکس کاملاً جذب عضلات محل تزریق شود.

معمولاً از یکی دو روز پس از تزریق چین و چروک‌ها به تدریج محو می‌شوند و این اثر بین 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد. پس از این مدت اثر بوتاکس کم کم از بین می‌رود و چروک‌ها دو مرتبه ظاهر می‌شوند. در این زمان می‌توان در صورت تمایل تزریق را تکرار کرد.

نتایج درمان

در ادامه دکتر رحمانی افزود نتایج درمان بوتاکس برای دور و زیر چشم‌ها تقریباً ۴ ماه و برای برخی بیماران مدت بیشتری ماندگار است. تزریق بوتاکس را می‌توان به دفعات نامحدود و در فواصل مشخص تکرار کرد (بطوری که تاثیری بر سلامت بیمار نگذارد). با تکرار درمان‌ها، تاثیرات زیبایی جوان شدن پوست برای مدت طولانی‌تری ماندگار خواهد بود.

موارد منع بوتاکس دور چشم چیست؟

در سنین زیر 18 سال و بالای 70 سال تزریق بوتاکس انجام نمی شود چراکه در سنین بالا بدلیل آتروفی عضلانی ، بصورت معکوس موجب افزایش چین و چروک ها می شود. در بیماری عصبی myastina gravis بدلیل ضعف در عضلات بدن تزریق Botox می تواند شدت بیماری را تشدید کند. همچنین در بیمارانی که در حال مصرف داروهایی که ضعیف کننده عضلات هستند مثل آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزاید( جنتامایسین ، آمیکاسین و…) و تتراسایکلین ها نیز تزریق بوتاکس انجام نمی شود.

عوارض بوتاکس

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می‌شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می‌شود، با دوزی که برای باز کردن چروک‌ها به کار می‌رود تقریباً هیچ عارضه سیستمیک مهمی ایجاد نمی‌کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق اتفاق بیفتد که پس از چند ساعت خودبه خود برطرف می‌گردد. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولاً ظرف 2-3 روز بهبود می‌یابد. وقتی فردی حساسیت به بوتاکس نشان می‌دهد، به این معنی است که آنتیژن این سم وارد مویرگ‌های ریز خونی شده و واکنش‌های پوستی نشان داده است.

عارضه جدی‌تری که گاهی در اثر تزریق بوتاکس اتفاق می‌افتد افتادگی پلک است. البته خوشبختانه این عارضه نسبتاً نادر است و در کمتر از 3% موارد اتفاق می‌افتد. افتادگی پلک معمولاً یک هفته پس از تزریق بروز می‌کند و پس از 2-3 ماه به تدریج بهبود می‌یابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتاکس گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت 6 ماه خودبه خود برطرف می‌شوند.

دوبینی، تورم پلک، سوزش چشم، خشکی چشم، ریزش اشک، کاهش تعداد پلک زدن، و افزایش حساسیت به نور نیز ممکن است رخ دهد.

کاربردهای دیگر بوتاکس

دکتر رحمانی افزود گذشته از جراحی زیبایی، بوتاکس کاربردهای مهم دیگری نیز در پزشکی دارد که عبارتند از:

– درمان انحراف چشم

– درمان بلفارواسپاسم (بسته شدن غیر ارادی مکرر پلک ها)

– درمان انقباض‌های غیر ارادی در سر و گردن

– درمان سردردهای تنشی و میگرن

– درمان تعریق بیش از حد

هزینه تزریق بوتاکس دور چشم چقدر است؟

در کلینیک های زیبایی بر اساس برند بوتاکس و موضع تزریق بوتاکس قیمت تزریق بوتاکس متفاوت می باشد. بعنوان مثال قیمت تزریق بوتاکس دور چشم به تنهایی از هزینه بوتاکس برای ابرو و پیشانی کمتر است.

آیا در زمان بارداری یا شیردهی می توان بوتاکس دور چشم تزریق کرد؟

بر اساس توصیه شرکت آلرگان که تولید کننده بوتاکس در آمریکا می باشد مشخص نیست که این دارو وارد شیر مادر می شود یا نه ولی از آنجا که بسیاری از داروها وارد شیر مادر می شوند بهتر است جانب احتیاط رعایت شود و در زمان شیر دهی  تزریق نشده و تزریق آن به تعویق افتد. در مورد تزریق بوتاکس در زمان بارداری قاطعیت بیشتری وجود دارد و پاسخ متخصصین امر به این سوال منفی است و در صورت شک به بارداری انجام تست بارداری قبل از تزریق توصیه می شود. با این وجود اگر بطور اتفاقی تزریق شده باشد و بعدا معلوم شود که فرد باردار بوده است لزوما مفهوم آن تاثیر شدید بر روی جنین نخواهد بود چراکه این موضوع برای تعدادی از بیماران رخ داده و عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است.