دکتر بهروزی: در مورد بلیچینگ دندان چه می دانید؟

 

دندان‌های سفید و درخشان می تواند لبخند شما را چند برابر زیبا کند، اما این موضوع تنها مزیت دندان‌های درخشان نیست، دندان‌های درخشان سلامت دهان و دندان را نیز بهبود می‌ بخشند. دندان‌های سفیدتر لبخندی شادتر و سالم‌تر را خلق می‌کند. به علاوه زمانی که برای سفید کردن و بلیچینگ دندان‌ها هزینه می‌کنید، انگیزه بیشتری برای مراقبت از دندان‌ها پیدا می‌کنید.

درمان سفید کردن دندان

تشخیص مناسب بودن سفید کردن دندان (بلیچینگ) توسط دندانپزشک در هنگام مشاوره اولیه انجام میگیرد. بر اساس تشخیص سه رویکرد کلی برای سفید شدن دندان‌ها وجود دارد:

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی که به بلیچینگ روی یونیت دندانپزشکی یا بلیچینگ قدرتی نیز موسوم است.

– استفاده از سیستم‌های سفید کننده دندان دارای تری تحت نظارت دندانپزشک

بلیچینگ در خانه با استفاده از خمیردندان و کیت‌های مخصوص درمان سفید کردن دندان در منزل

سفید کردن دندان با لیزر در کلینیک دندانپزشکی دکتر بهروزی

سفید کردن دندان با لیزر صرفاً باید در دندانپزشکی و توسط متخصص انجام شود. گارد یا ژل محافظ قبل از زدن عامل بلیچینگ روی لثه‌ها به کار برده می‌شود. عامل بلیچینگ مستقیماً روی دندان‌ها زده می‌شود، سپس با لیزر گرم می‌شود تا تاثیرگذاری آن افزایش یابد و درمان سریع‌تر انجام شود. در این درمان از ژل سفید کننده قوی استفاده می‌شود که با لیزر فعال می‌شود و نتایجی چشمگیر و آنی را به دست می‌دهد. دندانپزشکان از ژل پراکسید هیدروژن در دامنه غلظتی 25 تا 40 درصد استفاده می‌کنند. با توجه به غلظت بالای آب اکسیژنه باید احتیاط  شود تا حساسیت دندان کاهش یابد و از آسیب دیدن لب‌ها، لثه‌ها و دیگر بافت‌های دهان جلوگیری شود. ماندگاری بلیچینگ دندان با لیزر 6 ماه تا یک سال است. البته مدت زمان سفید ماندن دندان‌ها تا حد زیادی به نوع تغذیه هر فرد و البته تلاش وی در رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. امروزه بسیاری از متخصصین ارتودنسی از لیزر بافت نرم برای افزایش دادن کارایی درمان ارتودنسی و راحت‌تر کردن درمان استفاده می‌کنند.

سفید کردن دندان با استفاده از تری‌های مخصوص

یک روش پرکاربرد و قدیمی برای بلیچینگ دندان استفاده از سیستم‌هایی دارای تری است که دندانپزشک آنها را در مطب تهیه می‌کند. یک تری شبیه به گارد دهانی در مرحله نخست با محلول سفیدکننده ژل مانندی پر می‌شود که حاوی عامل سفید کننده بلیچینگ است. سپس تری روی دندان‌ها گذاشته می‌شود و مدتی، معمولاً چند ساعت در روز یا شب‌ها روی دندان‌ها باقی می‌ماند. این وسیله با توجه به شدت لکه‌ها و میزان سفید کردن دندان‌ها 4 هفته یا بیشتر به کار برده می‌شود.

بلیچینگ خانگی

دکتر بهروزی در این مورد بیان داشت: تمام خمیر دندان‌ها به دلیل دارا بودن خاصیت سایندگی ملایم به از بین بردن لکه‌های سطحی کمک می‌کنند، اما این محصولات حاوی عامل بلیچینگ نیستند. خمیردندان‌ها رنگ دندان را تقریباً یک درجه روشن‌تر می‌کنند، حال آن که لیزر دندان‌ها را سه تا هشت درجه روشن‌تر می‌کند.

نوارها و ژل‌های سفید کننده‌ی بر پایه پراکسید را می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد. دستور کلی مصرف آنها استفاده دو بار در روز به مدت دو هفته است. نتایج اولیه پس از چند روز مشاهده می‌شود و ماندگاری نتیجه نهایی حدود 4 ماه است.