635386359591433994

اشتباه نکنید اگر به خوردن غذا حتی در زمان سیری عادت کرده اید و خواه ناخواه و در اکثر مواقع به خوردن مواد خوراکی و غذایی عادت دارید و بی میل و هدف و بدون احساس سیری فقط می خوریدِ شما به مصرف مواد غذایی اعتیاددارید!

روانشناسان می‌گویند برخی افراد واقعا به غذا خوردن معتاد هستند و هیچ اراده‌ای برای کنترل پرخوری ندارند

 

اغلب ما تصور می کنیم وقتی کسی می گوید به پرخوری اعتیاد دارد و نمی تواند جلوی این عادت منفی را بگیرد، بهانه تراشی می کند تا بتواند پرخوری و اضافه وزن خود را توجیه کند اما متخصصان می گویند که اعتیاد به غذا خوردن واقعا یک اختلال است.

بررسی ها نشان می دهد زنانی که به اضافه وزن مبتلا هستند به طور غریزی با مشاهده تصاویر مواد خوراکی تحریک می شوند. همچنین این زنان اراده کافی برای جلوگیری از پرخوری ندارند.

متخصصان دانشگاه لوگزامبورگ در این رابطه اظهار داشتند: در برخی از زنانی که مورد مطالعه قرار گرفتند مشاهده شد پس از خوردن مواد خوراکی همچنان به مصرف مواد غذایی تمایل دارند که این تمایل افراطی یک اختلال است و به نوعی اعتیاد به غذا به حساب می آید.

در این بررسی از زنان شرکت کننده درخواست شد سه ساعت پس از خوردن مواد خوراکی یا بلافاصله پس از آن، روی تصویر کامپیوتری مواد خوراکی که مشاهده می کنند در سریع ترین زمان کلیک کنند. این متخصصان مشاهده کردند زنانی که با مشکلات مربوط به وزن روبرو بودند کمتر از سرعت متوسط روی تصاویر کلیک می کردند. همچنین تعدادی از زنان دارای اضافه وزن اظهار داشتند به رغم آنکه مدت زمان زیادی از وعده غذایی شان نگذشته بود با دیدن این تصاویر تمایل به خوردن داشتند.

برخی پزشکان معتقدند نوع تربیت و طبیعت و ژنتیک فرد می تواند در میزان تمایل وی به مصرف مواد خوراکی نقش داشته باشد. همچنین برخی افراد هنگام کسل شدن و در مواقع بی حوصلگی حتی وقتی سیر هستند از روی عادت، غذا می خورند.(