لمینت دندان دکتر بهروزی

داشتن یک لبخند زیبا تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و جذابیت شما دارد. اغلب افراد دوست دارند تا دندان هایی سفید و یک دست داشته باشند اما متاسفانه به برخی دلایل دندان های آنها از شکل ظاهری مناسبی برخوردار نیست. استفاده از لمینت از جمله روش هایی است که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا زیبایی دو چندانی را به دندان های خود ببخشید. در ادامه به بررسی کامل لمینت دندان خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

لمینت چیست؟

لمینت دندان یکی از روش های درمانی و زیبایی جدید است که برای رفع مشکلات ظاهری دندان و برگرداندن زیبایی لبخند بدون انجام عملیات ارتودنسی استفاده می شود. لمینت دندان برای افرادی که زمان برای انجام درمان های طولانی مدت اعم از ارتودنسی را ندارند، گزینه مناسبی است که البته هزینه آن نیز برای افراد مد نظر است. لمینت تاثیر بسیار زیادی در طرح لبخند افراد دارد که نتیجه بسیار شگفت انگیزی روی ظاهر خواهد داشت

انواع لمینت از زبان دکتر بهروزی

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم)

این لمينت دندان سرامیکی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته می شوند. هزینه ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم)

در مقابل لمینت سرامیکی، كامپوزيت دندان قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام می شود) ، میزان پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ  دندانهای دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان تر از روش دیگر است.

مناسب ترین افراد برای انجام لمینت

دکتر بهروزی در این باره گفت: باید بدانید که لمینت مشکلات دندان های قدامی را رفع کرده و کاربرد داشته و اگر دندانی با ضایعات زیادی همراه نباشد پس فقط درمان در حیطه ی مینای دندان بوده . یکی از شرایط مهمی که هست نبودن عادت های دهانی بیمار است که دندان قروچه میتواند باعث شکستگی های دندانی که لمینت شده شود و به مرور زمان به آن آسیب وارد کند.

دکتر بهروزی: افرادی که نباید از لمینت استفاده کنند

– بیمارانی که دندان قروچه می کنند و یا عدت های جویدنی دارند.
– دندان های ناسالمی داشته باشد و به این دلیل نمی تواند انتخاب درستی برای به کار گذاشتن لمینت داشته باشد و یا مشکلات عفونت های لثه ای داشته باشد و یا حجم زیادی از دندان هایش پوسیده باشند و قبل از آن باید مشکلات دندان ها رفع شود و بعد از آن اقدام به گذاشتن این پوسته کرد و به مراتب همین درمان قیمت لمینت دندان تغییر کرده و هر کدام از ترمیم و درمان ها جداگانه تعیین می شوند.
– اگر سایش مینای دندان شدید باشد انجام دادن لمینت با شکست رو به رو می شود و فقط هزینه ی درمان از دست می رود و انتخاب درستی نبوده و در صورت به کار گذاشتن لیمنت دندان باید بهداشت دهانی توسط بیمار انجام گیرد و قبل از آن ملاحظه ی لازم جهت نگهداری دندان داده شود.

– با رعایت کردن اصول بهداشتی و نحوه ی درست مسواک و استفاده از نخ دندان و خمیر دندان ها و دهانشویه هایی که توسط دندانپزشک تجویز می شود می تواند به سالم ماندن لمینت کمک کند.
– از وارد کردن ضربه و فشار و شکستن اجسام سفت با دندانی که درمان شده خودداری کرده و مواد سخت مثل تخمه و یخ و جویدن ناخن باید اجتناب گردد زیرا درصورت آسیب دیدگی باید ترمیم انجام گیرد و قیمت لمینت دندان افزایش پیدا می کند.
– استفاده ی حداقل از مواد رنگدار در غذا و نوشیدنی ها
– بیماری که دندان قروچه می کند نمی تواند به این نوع درمان بر روی دندان های خود صورت دهد.

مضرات لمینت دندان

در ادامه دکتر بهروزی افزود: متاسفانه هزینه بالای ترمیم لمینت از جمله مواردی است که باعث نارضایتی استفاده از این روش درمانی شده است. به علت نحوه خاص کار گذاشتن لمینت ممکن است این پوشش در حین مصرف غذا و یا سایر مواد خوراکی سفت شکسته شود؛ ترمیم این پوشش هزینه گزافی را روی دست فرد خواهد گذاشت.

اگر لمینت شکسته شود باید به نزد دندانپزشک مراجعه گردد تا ترمیم لازم به صورت مجدد انجام گیرد. یکی از ترس های عمده ی بیمارانی که این درمان را انجام میدهند استرس از کنده شدنش باشد . اگر لمینت از روی دندان جدا شد و یا کنده شد باید آنرا در یک دستمال تمیز قرار داد و به نزد دکتر رفت تا درصورتی که امکان دارد آنرا مجددا نصب کند.

بعد از اینکه این درمان روی دندان انجام گرفت دیگر قابل برگشت نبوده زیرا قسمتی از دندان ساییده شده و با تراشیدن آن حالت اولیه ی را ندارد و نمای زیبایی آن کاسته شده . لمینت به این دلیل که باعث زیبایی شکل دندان میشود بیمار حالت اولیه و قبلی دندان خود را فراموش میکند و در مواردی حتی ممکن است که از یاد برده باشد که روی دندانش این پوسته بکار رفته است و با زیبا سازی ظاهر لبخند بیمار افزایش پیدا کرده و باعث شادی و اعتماد بنفس فرد شده .

از درمان های متعدد زیبایی لامینت ونیر است که با قیمت های مختلفی انجام میگیرد و با زیباتر کردن دندان های قدامی به صورت طبیعی و هم رنگ با بقیه ی دندان ها طرح لبخند را ایده آل کرده و به اصلاح امروزه آن را هنرپیشه ای کرده .
برخی از مراجعه کنندگان تمایل به کسب اطلاع از لمینت و قیمت لیمنت دندان و نوع درمان دارند و اینکه مزایا و معایب آنرا مورد بررسی قرار دهند و اینکه آیا واجد شرایط لازم برای انجام این نوع ترمیم دارند یا نه !

در توضیح اینکه لمینت یا ونیر دندانی را نوعی لایه ی نازک گویند که به سطح دندان چسبیده میشود و باعث نمادار شدن دندان ها شده و آن را طبیعی و شفاف میکند .قابل ذکر است که دندان طبیعی دارای 3 قسمت مینا ، عاج و پالپ که بافت زنده نیز گفته میشود تشکیل شده و این مینای دندان به صورت شیشه ای عاج را در بر گرفته و آنرا پوشانده است و برای بکار گذاشتن این پوسته روی دندان باید مینای دندان را تراش داد و تا حدی از آن را برداشت تا بتوان ونیر را بر آن چسباند تا نمای طبیعی بدهد و شفاف و صیقلی شود.

 

طول عمر لمینت

طول عمر لمینت دندان شما ارتباط مستقیمی با مهارت پزشک معالج شما دارد. هرچه نحوه کار گذاشتن این نوع پوشش بهنتر باشد مسلما طول عمر لمینت نیز بشتر خواهد بود و در مقابل عوامل خارجی مقاومت بیشتری از خود نشان خواهد داد. همچنین خود فرد نیز یکی از مهم ترین موارد در میزان طول عمر لمینت است! نکات مهمی در رابطه با نگهداری از لمینت توسط پزشک به شما توصیه می شود که هرچه بیشتر به رعایت این نکات بپردازید طول عمر لمینت شما بیشتر خواهد بود.

مراقبت های پس از درمان

عد از اینکه درمان انجام شد فرد باید مراقبت های دهانی لازم را به عمل آورده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها از آسیب رسیدن به آن پیشگیری گردد. اگر نیاز به جرم گیری دندان پیدا شد باید به دندانپزشک خود اطلاع داد که دندانش لیمنت است و اگر جرم گیری را با استفاده از دستگاه انجام می دهد باید احتیاط کامل را انجام دهد . استفاده کردن بی رویه از دهان شویه ها که حاوی فلوراید ها هستند میتواند روی لمینت ها تاثیر گذاشته و قبل از استفاده از دهانشویه به متخصص دندانپزشکی خود اطلاع داده تا بر اساس تجویز دکتر استفاده شود.