بیائید از ابتدا شروع کنیم؛ صدای زنگ ساعت شما را از خواب بیدار می کند، اما هنوز نمی خواهید از بستر خود بیرون بیائید؛ تصمیم می گیرید دکمه تعویق ساعت را بزنید تا یک ربع دیگر بخوابید. این 15 دقیقه اضافی موجب تقویت روز شما خواهد شد، درست است؟ خیر غلط است.

اگر هر روز صبح دریک زمان مشابه، ازخواب بیدار شده و شب در یک زمان مشابه به رختخواب برگردید بهتر استراحت خواهید کرد. صبح ها گیج هستید؟ سعی کنید از یک ردیاب خواب استفاده کنید. این دستگاه پوشیدنی می تواند هنگامی که شما در یک مرحله ملایم از خواب هستید و زمانی که بیدار شدن برایتان آسانتر است، شما را بیدار کند. اشتباهات صبحگاهی زیر را مطالعه کنید؛ شاید یکی از آنها را شما نیز انجام می دهید:

1- ماندن در تاریکی

زمانی که در تاریکی کامل، سایه های صبح به آرامی کشیده می شود، ماندن در اتاق تاریک وسوسه انگیز است. اما این کار را انجام ندهید. نور روز به شما کمک می کند که ساعت بدن خود را با آن تنظیم کنید. این کمک می کند تا شما بهتر بخوابید و به بدن شما کمک می کند تا عفونت و التهاب را از بین ببرد. در خارج از منزل، نور خورشید به شما کمک می کند که ویتامین D کسب کنید، واضح تر فکر کنید و بیشتر ورزش کنید. این کار حتی می تواند شما را خوشحال تر کند. پس پرده ها را کنار بکشید؛ شروع روز جدید مبارک.

2- تا دیر وقت خوابیدن

گاهی اوقات این احساس خیلی خوبی است، به خصوص زمانی که وقت دارید. اما بهترین راه برای بهبود خواب در طولانی مدت، این است که برنامه منظم خواب خود را حفظ کنید. این بدان معنی است که شما هر روز باید در همان زمان بیدار شوید، حتی اگر شب تا دیروقت بیدار بوده اید؛ و بله، این شامل تعطیلات آخر هفته نیز می شود.

3- بلافاصله از تختخواب بیرون آمدن

هنگامی که شما از حالت دراز کشیده به حالت ایستاده می روید، نیروی جاذبه، فشار خونتان را به سمت پاها می برد، که باعث می شود ناگهان فشار خونتان کاهش یافته و کمی احساس گیجی داشته باشید. این حتی می تواند باعث شود شما ناگهان بی هوش شوید. به آرامی بنشینید و در لبه تخت بمانید، چند ثانیه به بدن خود فرصت دهید تا بتوانید در مورد یک ایده فکر کنید؛ بخصوص اگر در گذشته، سابقه سرگیجه داشته اید. این یک احتیاط ساده است که می تواند شما را از یک سقوط جدی نجات دهد.

4- ورزش منظم روزانه ندارید.

ورزش منظم به خواب، وزن، قلب و خلق و خوی شما کمک می کند. اگر این کار را اول صبح و قبل از همه کار انجام دهید، ممکن است به احتمال زیاد آن را ادامه دهید. این کار حتی می تواند کنترل هرآنچه در طی روز می خورید، را برای شما آسانتر کرده و باعث می شود تا وزن خود را حفظ کنید. برای آن از قبل برنامه ریزی کرده و لباس های تمرینی خود را از شب قبل آماده کنید.

5- مصرف قهوه بیشتر

اگر شما معمولا هر روز صبح دو فنجان قهوه می نوشید، قطع آن می تواند شما را غافلگیر کند. شما همچنین ممکن است تمرکز خوبی نداشته باشید و ممکن است حتی احساس خستگی زیاد به همراه سردرد شدید، تهوع و علائمی شبیه به آنفولانزا داشته باشید. اگر می خواهید کافئین خود را کاهش دهید، برای جلوگیری از این پاسخ ها، به آرامی آن را کاهش دهید.

6- دندان هایتان را فراموش کرده اید.

یک پرده چسبنده به نام پلاک در هر شب بر روی دندان های شما شکل می گیرد. اگر صبح زود آن را با مسواک کردن از بین نبرید، می تواند سخت تر شده و به چیزی که «تارتار» نامیده می شود، تبدیل شده و شما فقط می توانید در دفتر دندانپزشک خود از شر آن خلاص شوید. اگر پلاک و تارتار در اطراف دندان های شما زیاد شود، می تواند به ورم لثه، حفره هایی در دندان، نفس بد بو، اختلالات لثه و دیگر مشکلات بهداشتی منجر شود.

7- بلافاصله بعد از مصرف قهوه مسواک می زنید.

این اسید موجود در قهوه است. بنابراین شما واقعا نباید بلافاصله بعد از خوردن یا نوشیدن غذا های اسیدی مسواک بزنید. به عنوان مثال، برخی از مردم دوست دارند قبل از صبحانه یک لیوان آب به همراه کمی لیمو بنوشند. اسید، مینای دندان را تضعیف می کند و مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن یا نوشیدن غذاهای اسیدی، می تواند آن را از بین ببرد. کافی است به سادگی دندان های خود را قبل از صبحانه مسواک کرده و یا 30 تا 60 دقیقه صبر کنید تا اسید دندان های شما از بین برود و سپس مسواک کنید.

8- ایمیل های خود را بررسی می کنید.

این درست است که شما باید از اطلاعات ارسال شده برای خود، آگاهی داشته باشید؛ اما اگر شما دائما دستگاه های دیجیتال، ایمیل و رسانه های اجتماعی خود را چک کنید، می تواند موجب استرس و اضطراب شود. به عنوان مثال، اگر صبح و به عنوان شروع کار، اول ایمیل خود را چک کنید، ممکن است فشاربیشتری برای ادامه کار داشته باشید؛ درنتیجه نتوانید از صبحانه خود لذت ببرید. زمانی را در صبح برای متصل نبودن به رسانه های دیجیتالی مانند ایمیل، درنظر بگیرید. درابتدا ممکن است انجام این کار به کمی تلاش نیاز داشته باشد، اما می تواند شما را خوشحالتر کند و حتی ممکن است به شما کمک کند تا کارهای بیشتری را در بلند مدت انجام دهید.

9- روز خود را بدون برنامه ریزی شروع می کنید.

اگر روز خود را بدون تفکر درباره چرایی و چگونگی انجام کارهایتان شروع کنید، ممکن است آنچه را که سعی در دستیابی به آن دارید، و نیز معنای زندگی خود را از دست بدهید. فرقی نمی کند که آیا این کار، خانواده، و یا شیوه زندگی است؛ مهم این است که آنچه را برای شما مهم است، کشف کنید و مطمئن شوید که کارهایی که هر روز انجام می دهید به شما در رسیدن به این راه کمک می کند. اولویت های خود را تنظیم کنید، یک لیست تهیه کنید و پیشرفت خود را در پایان روز بررسی کنید.

10- در مشکلات روزانه باقی می مانید.

هنگامی که شما برنامه ای برای مقابله با مشکلات روز دارید، بگذارید آنها بروند و لحظه ای را برای چیز های خوبی که در زندگی شما وجود دارند، سپاسگزار باشید. افرادی که این کار را انجام می دهند، به خصوص در مقایسه با کسانی که فقط بر مشکلاتشان تمرکز می کنند، اغلب شادتر، سالم تر و از روابط خود، بیشتر راضی هستند. آن را در یک دفترچه خاطرات بنویسید یا فقط آنها را در سر خود نگه دارید، آنچه مهم است، این است که شما آن را انجام می دهید.

11- فراموش می کنید که زمانی را برای آرام ماندن در نظر بگیرید.

سکوت کردن و چند دقیقه آرام ماندن بخصوص هنگام صبح به شما برای تمام روز کمک می کند. شما می توانید به سادگی بر نفس خود تمرکز کنید و اجازه بدهید افکار دیگری غیر از تنفس بروند. این تمرین می تواند سطوح هورمون استرس یا کورتیزول را پایین آورده و ممکن است به کاهش شرایط اضطراب، درد، فشار خون بالا، بی خوابی و سردرد میگرنی کمک کند.

12- حذف وعده صبحانه

افرادی که به طور منظم صبحانه می خورند، تفکر واضح تر و چربی کمتری داشته و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی کمتری دارند. آنها همچنین بطور منظم ورزش می کنند و یک رژیم غذایی سالم تر دارند. بنابراین از یک صبحانه سالم لذت ببرید؛ این یک راه آسان و لذت بخش برای یک شروع خوب برای روز شما است.

13- خوردن شیرینی زیاد

دونات ها و سایر شیرینی های ساخته شده از آرد سفید، مواد مغذی کمی دارند و به سرعت فشار خون شما را بالا می برند. این می تواند شما را خسته، تحریک پذیر و بیشتر گرسنه سازد. پروتئین به دست آمده از تخم مرغ یا “کربوهیدرات های پیچیده” با فیبر و مواد مغذی بیشتر، بلغور جو دوسر یا سایر غلات، میوه ها و سبزیجات، همگی طول می کشد تا هضم شوند، گرسنگی شما را تامین می کند و جریان مداوم انرژی را برای شما فراهم می کند.این بهترین صبحانه است.

14- فراموش کردن کرم ضد آفتاب

این می تواند به محافظت از پوست شما در برابر سرطان و چین و چروک های ناشی از اشعه UV کمک کند؛ هر زمان که در زیر نور خورشید قرار دارید، حتی اگر ابری باشد، از آن استفاده کنید. بهتر است 15 دقیقه قبل از اینکه از منزل خارج شوید، پوست خود را با کرم ضدآفتاب بپوشانید. مدتی زمان می برد تا پوست آن را جذب کند. اگر بعد از 2 ساعت هنوز زیر نور خورشید هستید، باید آن را تجدید کنید، یا اگر شما زیاد عرق می کنید یا به شنا می روید، باید زودتر از دوساعت آن را تجدید کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح