شنا یک راه تقریبا ایده آل برای ماندن در فرم مناسب است. اگر تا به حال شنا نکرده اید، برای شروع هنوز خیلی دیر نیست. و اگر شما دوست ندارید شنا کنید، طیف گسترده ای از تمرین های دیگری که می توانید در آب انجام دهید وجود دارد. در این مقاله، برخی از مزایای شنا کردن ذکر شده است.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

1- سلامت قلب

اگر به دنبال تمرینی هستید که ظرفیت قلب و ریه را بهبود بخشیده اما برای مفاصل شما ملایم باشد، شنا یک انتخاب عالی است. درست مثل سایر ورزش های هوازی مانند راه رفتن، شنا کردن نیز، درصورتی که آن را با سرعت انجام دهید، می تواند آمادگی قلبی عروقی و همچنین سطح کلسترول را بهبود بخشد. هدف شما باید این باشد که 20 تا 40 دقیقه با سرعت شنا کنید، که در این صورت ضربان قلب شما را حفظ می کند. به آرامی شروع کنید، در ابتدا شما ممکن است نیاز به استراحت در بین هر دوره داشته باشید. با گذشت زمان، ترجیحا با استفاده از تکان ها و سرعت های مختلف، طولانی تر کار کنید. از آنجا که استخر های شنا ارزان تر از سایر ورزش ها هستند، ضربان قلب شما بالا نمی رود. (به دلیل گرانی) در واقع به این معنی است که میزان ضربان قلب شما، در حدود 10 تا 20 ضربه در دقیقه خواهد بود.

2- کنترل بهتر قند خون و فشار خون

مطالعات متعدد نشان داده است که شنا کردن می تواند اندازه گیری های مختلف کنترل قند خون مانند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد. حتی اگر شناگران تمایل به داشتن وزن بیشتر و چربی بیشتری به طور مثال نسبت به دونده ها یا دوچرخه سواران داشته باشند، این مسئله درست و یک حقیقت است. شنا کردن در این زمینه نه تنها به این دلیل که می تواند یک تمرین هوازی را فراهم کند مفید است، بلکه همچنین به این خاطر که به دلیل مقاومت در برابر آب، عضله می سازد و آن هم به نوبه خود به کنترل قند خون کمک می کند. برخی تحقیقات دیگر نشان داده اند که شنا کردن و سایر ورزش های آبی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

3- کاهش چربی بدن

مطالعات در مورد اثرات شنا بر وزن دارای نتایج متناقضی است. در حالی که شنا گر های حرفه ای، مقدار زیادی کالری می سوزانند، (حدود 600 کالری در یک ساعت، به طور متوسط، بسته به حرکت و شدت آن دارد)، شنا گران تفریحی تمایل دارند تا نسبت به سایر فعالیت های هوازی، به طور مثال ورزش هایی مانند دویدن، دوچرخه سواری و یا پیاده روی سریع، وزن کمتری را از دست بدهند. این ممکن است به این دلیل باشد که آب سرد باعث می شود تا گرمای بسیار بیشتری از بدن خارج شود تا هوایی با همان دما. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در ساعات اولیه پس از شنا، اشتهای فرد افزایش پیدا می کند.

شما زمانی که حرکات پروانه یا کرال سریع را انجام می دهید، کالری بیشتری خواهید سوزاند؛ بعد حرکات سینه و پشت (به طور مثال در پروانه) وسپس شنای کرال پهلو به ترتیب دارای بیشترین میزان سوختن کالری در شناگران است. خوب است که چند حرکت مختلف برای یک تمرین تعادل خوب انجام دهید. حتی اگر شنا کردن به شما کمک نمی کند تا وزن خود را کاهش دهید، به دلیل این که تمام عضلات اصلی (بازو ها، شانه ها، باسن، پا) را تکان می دهد، می تواند به کاهش چربی بدن و دور کمر شما کمک کند. شنا همچنین یک راه خوب برای دونده ها و دوچرخه سواران است تا آموزش متقابل داشته باشند، چون از عضلات مختلف در آن استفاده می کنند.

3- تسکین آرتروز

اغلب مطالعات، شنا کردن و تمرینات درون آب را برای افرادی که مبتلا به آرتریت یا سایر مشکلات اسکلتی عضلانی هستند، مخصوصا اگر آنها دارای اضافه وزن باشند، مفید تشخیص داده اند. ورزش کردن در آب گرم، به ویژه می تواند سفتی و درد مفصلی را کاهش و انعطاف پذیری را افزایش دهد. حرکت در اطراف آب آسان تر است و آب با کاهش بار بر روی زانو و سایر مفاصل، امداد رسانی می کند.

4- کاهش دهنده درد پشت

بسیاری از انواع ورزش های ملایم برای درد پشت مناسب هستند، اما تمرینات آبزی یکی از بهترین ها است. یک مطالعه از ترکیه در سال 2009 نشان داد که ورزش های آبی بهتر از یک برنامه بر پایه حرکات زمینی کمک می کند تا درد مزمن پشتی کاهش یابد. همچنین در سال 2009، یک مقاله بررسی شده در بلژیک در توانبخشی بالینی، شواهد کافی برای نتیجه گیری در مورد این که ورزش های آبزی یک راه امن و موثر برای از بین بردن کمر درد مزمن است، به دست آورد.

و یک مطالعه سوئدی در سال 2006 نشان داد که تمرینات آبزی باعث کاهش کمر درد در زنان باردار می شود. کار در آب باعث کاهش استرس در ستون فقرات، تسکین آرامش عضلات و بهبود انعطاف پذیری مفصل می شود. نقطه ضعف آن، این است که شنا و ورزش های آبی، تمرینات تحمل وزن ندارند و در نتیجه، بر خلاف دویدن و تمرینات قدرتی، استخوان ها را به میزان اندکی تقویت می کنند.

برگردان: سیما آزادفلاح