روکش دندان دکتر بهروزی

دکتر بهروزی

داشتن یک لبخند زیبا تاثیر بسیار زیادی در میزان جذابیت و تاثیر گذاری شما بر روی دیگران خواهد داشت. اما برای داشتن یک لبخند جذاب قبل از هر چیز لازم است تا دندان هایی زیبا داشته باشید. اغلب افراد به علل مختلف که عمده ترین آنها داشتن سبک زندگی غلط است آسیب های جبران ناپذیری را به دندان های خود وارد می کنند. استفاده از روکش دندان از جمله بهترین روش ها برای ترمیم این اختلالات است. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

اگر می‌خواهید وقتی لبخند می‌زنید، با شکوه به نظر برید، باید بر روی دندانی که قسمتی ازآن در اثر پوسیدگی یا هر دلیل دیگری از بین رفته است روکش دندان قرار دهید تا شکل و اندازه نرمال دندان را حفظ کنید. استفاده از روکش دندان سبب می‌شود که دندان شما استحکام بیشتری پیدا کند و طرح لبخند بهتری داشته باشد. دو مورد از کارهایی که برای اصلاح و طراحی لبخند انجام می شود تصحیح لبخند لثه ای و افزایش طول تاج دندان و همچنین درمان تغییر رنگ لثه به منظور داشتن لثه هایی زیبا و صورتی رنگ است. با تقبل قیمت اصلاح لبخند لثه ای جراحی لثه با لیزر برای تصحیح لبخند لثه ای و طرح لبخند برای دندان های قدامی انجام می شود.

روکش دندان چیست؟

روکش  یا به عبارت دیگر پروتز دندان ثابت، که به انگلیسی  dental crown  نامیده میشود، یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای با تخریب گسترده گذاشته میشود ،تا علاوه بر حفاظت از آنها در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان نیز مجددا به آن باز گردانده شود.

انواع روکش های دندان

روکش چینی فلزی (PFM): که بخش درونی (Frame) آن از فلز و بخش بیرونی آن از جنس چینی دندانپزشکی ساخته می شود. فریم فلزی می تواند از طلا یا آلیاژهای نیکل، کروم و کبالت ساخته شود.

ژاکت کراون: که فاقد بخش پشتیبانی کننده درونی (فریم) است. این نوع روکش به دلیل توانایی کمتر در تحمل فشارهای ناشی از جویدن به دلیل فقدان فریم، در دندان های جلو کاربرد دارد. این روش به دلیل حذف لایه فلزی، شفافیت بیشتر و نیاز کمتری به تراش دندان دارد.

روکش های تمام چینی: در این روش، بخش درونی (فریم) به جای فلز از نوعی سرامیک تقویت شده به عنوان هسته مرکزی استفاده می شود. این روش گران تر از روش PFM بوده و در موارد وجود حساسیت به هر نوع فلز در بیمار یا به دلایل زیبایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر بهروزی

لومینیرز: جدیدترین روکش دندان پزشکی زیبایی مربوط به روکش های بسیار نازک می باشد و معمولاً بدون استفاده از مواد بی حسی بکار می رود لومینیرز نام دارد . این روش درمانی به واسطه نوآوری های جدید ایجاد شده در مواد ساخت دندان، امکان پذیر شده است. لومینیرز یک روش زیبایی برای دندان هایی است که دارای لک هستند و خراشیده شده، تغییر رنگ داده یا به نحو نامناسب در دهان قرار گرفته اند. از این روش درمانی همچنین می توان برای ترمیم روکش ها و پل های قدیمی دندان استفاده کرد.

لمینت: لمینت دندان یک لایه نازک از پرسلاین است که برای روکش کردن دندان های جلوی دهان به منظور درمان زردی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. روکش لامینت دندان یا ونیر یک نوع خاص از دندانپزشکی زیبایی است که در آن یک پوسته یا لایه به رنگ دندان از جنس پرسلاین یا کامپوزیت بر روی سطح خارجی دندان‌ها قرار داده می‌شود. امروزه روکش لامینت یا ونیر به خاطر ساده بودن و قابلیت استفاده در شرایط مختلف، به سرعت به یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان برای افزایش زیبایی طرح لبخند افراد تبدیل شده است.

لیتیوم: سرامیک های شیشه ای در گروه ساختارهای کریستالی و یا لیتیوم دی سیلیکات طبقه بندی می گردند که برای مثال از مواد کوارتز، لیتیوم دی اکسید، اکسید فسفر، آلومینا، اکسید پتاسیم، و سایر اجزای مانند آن ساخته می شوند. بطور کلی، این ترکیب می تواند مقاومت زیادی در بین سرامیک های شیشه ای به خاطر انبساط گرمایی کم آن در زمان ساخت داشته باشد. این نوع از سرامیک های شیشه ای مقاوم را می توان با استفاده از تکنیک های جدید شناخته شده یا روش های جدید پردازش CAD/CAM تولید کرد.

این سرامیک های شیشه ای زیبایی دو چندانی را نسبت به سایر روکش های دندانی دارند؛ علاوه بر زیبایی منحصر به فرد روکش های لیتیومی، استحکام و همچنین سهلت در کار گذاری نیز از جمله مواردی هستند که سبب تمایز این نوع روکش ها نسبت سایر روکش های دندانی می شوند. هنگامی که با ترکیب مواد متفاوت برخورد می کنیم، لیتیوم دی سیلیکات می تواند یک راهکار منحصر به فرد  برای طرح لبخند باشد که توانایی ارائه ترمیم های کاملاً زیبا با مواد سرامیکی قوی به افراد را دارد و می تواند مشکلات مربوط به استفاده از دو ماده متفاوت در ترمیم های دندان پزشکی را بر طرف کند.

دکتر بهروزی

روکش‌های ساخته شده از ترکیب فلز با پرسلاین: این روکش‌ها قوی‌تر از روکش سرامیکی یا روکش‌های ساخته شده از پرسلاین هستند. در عمل این نوع روکش‌ها می‌توانند ظاهر زیباتر در مقایسه با روکش‌های فلزی داشته باشند، اما ظاهر آن‌ها به مقدار کافی شبیه به روکش‌های همرنگ دندان نیست. در این حالت معمولاً یک خط فلزی در طول خط لثه برای سایر افراد قابل مشاهده خواهد بود. به خاطر استفاده از فلز در فرآیند ساخت، روکش‌های ساخته شده از ترکیب فلز با پرسلاین کدر بوده و ظاهر شفاف و درخشان ندارند.

روکش‌های تمام پرسلاین: این روکش‌ها در اکثر مواقع برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت مواد مورد استفاده برای ساخت این روکش‌ها باعث می‌شود دندان‌پزشک به راحتی بتواند رنگ و ظاهر روکش را با دندان‌های اطراف آن هماهنگ نماید.

روکش‌ های تمام سرامیکی: روکش‌های سرامیکی از مواد شفاف به رنگ دندان ساخته می‌شود که می‌تواند بیشترین هماهنگی را با دندان‌های اطراف خود داشته باشند. در حقیقت روکش‌های سرامیکی یک روش درمان ایده‌آل برای بیمارانی است که به دنبال ایجاد ظاهر طبیعی برای دندان‌های خود هستند یا به فلزات آلرژی و حساسیت دارند.

روکش‌های تمام رزین: روکش‌هایی که به‌طور کامل از کامپوزیت رزین ساخته می‌شوند کم‌هزینه‌تر از سایر انواع روکش‌های همرنگ دندان هستند، اما این روکش‌ها مستعد شکستگی و فرسایش بیشتر در مقایسه با سایر روکش‌ها می‌باشند.

زیرکونیای جامد (solid zirconia): روکش‌های ساخته شده از زیرکونیا می‌توانند ظاهر و ساختار یک دندان طبیعی را شبیه‌سازی کنند و به‌طور همزمان به سادگی روکش‌های ساخته شده از پرسلاین یا مواد سرامیکی در معرض فرسایش یا خوردگی قرار نمی‌گیرند.

عصب کشی و روکش دندان

زمانی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان، به شدت آسیب دیده و با ترمیمهای معمول قابل پر شدن نیست، یکی از مواردی که این موضوع را باعث میشود، بعد از عصب کشی (درمان ریشه) است. چرا که دندانی که نیاز به روت کانال دارد ، نه تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست داده بلکه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده میشود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین می رود. روکش با محافظت دور تا دور دندان آن در برابر نیروهای افقی و عمودی مستحکم ساخته و مانع از شکنندگی آن می شود.

مراحل درمان

دکتر بهروزی

مرحله اول

در این مرحله از مراحل روکش دندان دندان پزشک، دندان شما را برای روکش کردن آماده می کند. برای این کار دندان را قبل از تغییر شکل آن با استفاده از یک دریل کوچک تمیز می کند. ایده اصلی انجام این کار اطمینان از این موضوع است که دندان شما در شرایط مناسب برای درمان قرار دارد و امکان قرار دادن روکش بر روی آن وجود دارد. علاوه بر این لازم است اندازه و ظاهر دندان با روکش آن در این مرحله هماهنگی داشته باشد. در ادامه دندان پزشک یک الگو از دندان های شما تهیه کرده و برای آزمایشگاه جهت ساخت قالب ارسال می کند. از این قالب برای ساخت روکش دندان استفاده می شود. در این زمان ممکن است از شما خواسته شود از یک روکش موقت دندان تا زمان آماده شدن روکش نهایی استفاده کنید.

مرحله دو: 

در این مرحله روکش جدید ساخته شده بر روی دندان شما قرار داده می شود. دندان پزشک در این مرحله سطح دندان را با اسید خراش می دهد تا بتواند یک سطح زبر بر روی آن ایجاد کند. انجام این کار باعث می شود روکش دندان بطور محکم به دندان بچسبد. دندان پزشک در ادامه روکش را بر روی دندان شما قرار می دهد و از شما می خواهد مناسب بودن آن را قبل از چسباندن روکش به دندان بررسی کنید.
به هر حال مراحل فوق فقط برای روکش کردن یک دندان استفاده می شود. به این ترتیب اگر شما به دنبال روکش کردن چند دندان خود هستید، لازم است این روش درمانی بر روی هر یک از دندان ها مطابق مراحل فوق در چند جلسه درمانی انجام شود.

هزینه روکش دندان

خوشبختانه استفاده از روکش های دندانی بسیار گسترده است و دست شما را در انتخاب باز می گذارد. با استفاده از این روش شما قادر خواهید بود تا متناسب با نیاز و توانایی مالی خود، بهترین روش را برگزینید. عوامل مختلفی در تعیین هزینه درمان شما دخیل خواهند بود که از جمله می توان به پزشک معالج و جنس روکش اشاره کرد.