دکتر سهرابی درباره ورم بینی بعد از عمل بینی توضیح می دهد

عمل جراحی بینی در هر نوع بینی که انجام شود با تورم و کبودی همراه خواهد بود. ولی میزان این ورم از فردی به فرد دیگر متفاوت است مثلا در فردی با بینی گوشتی این تورم بیشتر از فرد با بینی استخوانی می باشد. حتی ورم های شدید هم با گذشت دو ماه از بین می روند.

بینی شما در ۲ تا ۱۴ هفته اول جراحی دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهد شد. ورم بینی به تدریج در طول چند ماه اول جراحی بینی جذب خواهد شد و در نتیجه ظاهر بینی به تدریج تغییر خواهد کرد. دکتر سهرابی نکات لازم را در این زمینه ارائه می دهد.

وقتی گچ بینی پس از یک هفته برداشته شود، بینی شما متورم به نظر می آید که امری طبیعی است. معمولا در هفته دوم بعد از جراحی بینی، ورم و کبودی بینی به اندازه کافی فروکش خواهد کرد به طوری که یک فرد با نگاهی سرسری ممکن است متوجه نشود که بر روی بینی شما عمل جراحی صورت گرفته است.

بینی شما ممکن است برای چند ماه متورم و پف دار به نظر بیاید . بعد از ۳ الی ۴ ماه ورم بینی شما جذب خواهد شد اما ممکن است در عکس همچنان کمی پف دار به نظر بیاید.

برای اینکه شکل نهایی بینی شما مشخص شود حدودا یکسال زمان لازم است. ورم بینی می تواند در طول این زمان باقی بماند به خصوص در نوک بینی و در ناحیه ای که برآمدگی قسمت استخوانی بینی برداشته شده است. پس از حذف برآمدگی، ورم در مرکز قسمتی که برآمدگی آن برداشته شده است بیشتر خواهد بود که معمولا این قسمت بیشتر از قسمت های دیگر متورم خواهد شد و تا چند ماه باقی می ماند بیشتر بیماران نگران این هستند که ورم برای همیشه باقی بماند.

دکتر سهرابی: برای کاهش سریع تورم بینی این نکات را رعایت کنید:

– بعد از عمل بینی حدالامکان سرتان را بالا یا راست نگه دارید.

– تا 48 ساعت بعد از عمل بینی به هنگام استراحت روی چشم ها و اطراف بینی تان کمپرس سرد بگذارید.

– به مدت حداقل دو هفته بعد از عمل بینی، موقع خواب دو بالش زیر سر خود قرار دهید تا سرتان بالاتر از تنه قرار گیرد.

– چسب زدن در منطقه نوک بینی و پل بینی می تواند به طور قابل توجهی ورم بینی را کاهش دهد.