غذا خوردن

در جدیدترین تحقیقاتی که در خصوص خوردن غذا قبل از خواب توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته است به این موضوع پی برده اند که خوردن غذا پیش از خواب باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد حافظه و اختلال شناختی می شود. در این مقاله از دکتر سلام به عوارض غذاخوردن قبل از خواب پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

بدن دارای یک ساعت درونی است که چرخه آن با نور خورشید تنظیم می شود و همان چرخه ساعت خواب را برای بدن تعیین می کند. تحقیقات نشان می دهد که غذا خوردن در زمانی که بدن به خواب احتیاج دارد، کارکرد مغز را کند می کند و باعث کاهش حافظه می شود. مرحله ابتدایی این آزمایش روی موش انجام شده است‎؛ زیرا چرخه خواب و برخی عملکردهای مغز موش کاملا شبیه انسان است.

زندگی مدرن امروزی باعث شده است که فعالیت های روزانه بدون توجه به ساعت طبیعی بدن انجام شود و این اتفاق خوبی نیست؛ زیرا هورمون ها در زمان مناسبی ترشح نمی شوند و عملکرد بسیاری از ارگان های بدن مختل می شود.

برای مثال، فعالیت کبد از ساعت 11 شب آغاز می شود و در صورتیکه فرد در این زمان بیدار و مشغول غذا خوردن باشد، کبد تنبل می شود و فعالیت خود را به درستی انجام نمی دهد. ساعت فیزیولوژیکی بدن بهترین راهنما برای تعیین زمان خواب و غذا است. نتایج این تحقیقات در انجمن علوم اعصاب واشنگتن گزارش شده است.

منبع: تدبیر و امید