دکتر مقیمی: تاثیرات عمل جراحی بینی بر حس بویایی

ورم روی بینی پس از گذشت دو هفته کاهش خواهد یافت و پس از گدشت یک ماه تورم داخل بینی هم از بین خواهد رفت. در طول دورانی که ورم داخلی بینی در حال از بین رفتن است ممکن است در برخی از موارد حس بویایی در فرد کاهش یابد ولی جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا به مرور زمان این مشکل بر طرف خواهد شد.

مشکلات بویایی پس از عمل بینی از زبان دکتر مقیمی

البته در یک تا دو هفته اول پس از عمل جراحی بینی به علت وجود لخته های خون خشک شده در بینی و همین طور به علت اینکه بیمار نباید فین انجام دهد زیرا این کار باعث افزایش ریسک خونریزی از بینی می شود تا حدودی مشکلات بویایی پس از عمل بینی ایجاد می شود که این موضوع هم باعث ایجاد مشکلات تنفسی و کمتر شدن حس بویایی بیمار می شود. شستشوی مناسب و دقیق بینی با سرم طبق راهکارهایی که به شما ارائه می شود سبب تمیز شدن هر چه بهتر و سریعتر داخل بینی شده و بیمار سریعتر به حالت عادی تنفس خود بر می گردد. همانطور که قبلا ذکر شد استفاده از تامپون یا مش باعث میشود که این ترشحات و خونریزی های اولیه پس از عمل جراحی بینی جذب این مش شود و وقتی مش پس از دو تا سه روز توسط پزشک خارج شود تنفس بیمار به مراتب بهتر از وقتی است که مش پس از عمل زیبایی در بینی گذاشته نمی شود.

همانطور که قبلا ذکر شد جهت بهتر شدن حس بویایی و تنفس پس از عمل جراحی زیبایی بینی، شستشوی بینی با سرم استریل کمک کننده است جهت شستشوی بینی با سرم می بایست یک سرنگ ترجیحا با حجم بالا مثلا سرنگ ۱۰ سی سی تهیه نموده و سوزن آن را خارج کرده دور بیاندازید سپس سرم به داخل بینی بکشید و در دستشویی با فشار متوسط سرم را به داخل بینی پمپ کنید و در طول روز چندین مرتبه این کار را انجام بدهید تا هر چه سریعتر گرفتگی داخل بینی شما بر طرف گردد.

چه مدت بعد از جراحی بینی حس بویایی ما بر خواهد گشت؟

دکتر مقیمی در این باره افزود: تحقیقات علمی درباره‌ی افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده‌اند نشان داده است که ۸۶ درصد از حس بویایی آن‌ها پس ۶ ماه بازخواهد گشت این‌یک حد مطلوب است چون‌که بهبود کامل بینی شما می‌تواند یک سال به طول بینجامد تا تورم آن به‌طور کامل از بین برود.

توصیه‌ی آخر دکتر مقیمی در این زمینه

تأثیر جراحی زیبایی بینی بر حس بویایی با انتخاب جراح بینی مناسب و متبحر دیگر شما نباید نگران این موضوع باشید چرا که هنگامی‌ که تمام تورم صورت شما فروکش کرد، حس بویایی شما کاملاً به حالت عادی بر خواهد گشت. هر چند آگاهی شما از این مسئله و داشتن آرامش به روند بهبودی شما بسیار کمک خواهد کرد.