دکتر مقیمی: هر آنچه که باید درباره عمل مجدد بینی بدانید

عمل مجدد بینی دکتر مقیمی

عمل ثانویه بینی مثل عمل اولیه سختی ها ومشکلاتی را به همراه دارد، ولی این عمل با تغییر شکل بینی شما و خوش فرم کردن آن می تواند اعتماد به نفس شما را به طور چشمگیری افزایش دهد و زیبایی ظاهری را برای شما به ارمغان بیاورد.

عمل مجدد بینی

بینی که یک بار عمل شده باشد هنگامی که بخواهند برای بار دوم آن را عمل کنند به آن عمل، عمل مجدد یا عمل ثانویه می گویند.

بعضي به آن جراحی ترميمی بينی هم ميگويند، درحالی كه جراحی ترميمی بینی به مواردي گفته ميشود كه ساختار بينی بدليل تومور يا آسيب بافتی ديگری به هم ريخته باشد و جراح بخواهد آن را اصلاح كند.

تعداد قابل ملاحظه ای از بیماران، بیمارانی هستند که قبلا در جایی دیگر عمل جراحی بینی انجام داده اند ولی از نظر ظاهری یا کارکرد تنفسی از نتیجه عمل خود راضی نیستند ممکن است ایراد بینی یک عیب مختصر باشد که اصلاح آن به راحتی قابل انجام است. و یا اینکه ساختار بینی به کلی بهم ریخته باشد که کار را بسیار مشکل می کند.

كساني كه قصد انجام عمل مجدد بینی دارند بايد آگاه باشند كه اصلاح بعضی ايرادات ممكن است به راحتی ممكن باشند و در مواردی ممكن است عمل مجدد بینی مشكل باشد، بعضی موارد كه جراح اوليه قسمتی از ساختار بينی را زياد برداشته باشد، اصلاح كامل آن ممكن است غير ممكن باشد.

در كل هرچه جراحی اوليه با دستكاری بافتی كمتری همراه بوده باشد، عمل مجدد بينی احتمال موفقيت بيشتري خواهد داشت. در جراحی های مجدد بینی احتمال استفاده از غضروف گوش يا دنده وجود دارد. عمل مجدد بينی نياز به تجربه بالا و مهارت كافی دارد.

تفاوت عمل جراحی مجدد بینی با عمل اولیه

باید بدانیم که در کل تفاوت های بسیار اساسی بین این دو وجود دارد. رینوپلاستی بر اساس نظر اکثر بزرگان جراحی پلاستیک سخت ترین عمل زیبایی محسوب می شود و خودتان می توانید حدس بزنید که وقتی صحبت از عمل های بعدی روی بینی می شود این درجه سختی چقدر بیشتر می شود.

فردی که قرار است برای اولین بار تحت جراحی بینی قرار بگیرد با کلی امید و آرزو برای بهتر شدن ظاهرش با رضایت کامل به این عمل تن می دهد، در حالیکه افرادی که قرار است برای بار دوم، سوم و… عمل بینی شوند دوره ای طولانی از استرس ،اشکال در تنفس در صورت وجود، نگرانی از نظرات و انتقادات اطرافیان ، کاهش اعتماد به نفس ، بحث و جدل با جراح اول وجستجو برای اصلاح آنرا سپری کرده اند و بعبارت ساده تر از سر اجبار و نه با رضایت شخصی عمل می شوند.یادمان باشد که این مسئله مهمترین جنبه عمل مجدد است و نیازمند تعامل همه جانبه بین جراح و بیمار است.

در مورد تفاوت های تکنیکی و خود عمل جراحی هم می توان به اختصار اشاره کرد که:

۱- عمل جراحی ودستکاری بافتی در بینی که یک بار یا بیشتر عمل شده است بسیار سخت تر و پیچیده تر از عمل اولیه است .

جراح باید ساختمان بهم ریخته شده بینی در عمل اول را بازسازی کندو با ایجاد کمترین آسیب از تشدید تشکیل بافت اسکاردر بینی جلوگیری نماید.از طرفی باید مراقب باز ماندن یا بازسازی راه هویی بینی باشد.

۲- عمل دوم معمولا زمان بیشتری از عمل اول می گیرد.

۳- نیاز به دستکاری بیشتر،مدت زمان طولانی ترعمل جراحی و حضور بافت آسیب دیده قبلی معمولا” مساوی با زمان بهبودی پس از عمل طولانی تر خواهد بود که در مورد پوست های نازک تا ۶-۱۲ ماه و در مورد پوستهای کلفت ممکن است تا ۲ سال زمان ببرد.

۴- حتی در صورت انجام مناسب عمل جراحی، عواملی وجود دارند که بر نتیجه‌ی نهایی اثرات منفی دارند.

عوارض عمل مجدد بینی

از شایع ترین عوارض این عمل تورم و کبودی پوست اطراف بینی است که با تکنیک های امروزی به حداقل رسیده و قسمت اعظم آن ظرف یک هفته تا ۱۰ روز بعد از عمل برطرف می شود.

احتمال خونریزی یا عفونت (که در هر نوع عمل جراحی ممکن است ایجاد شود) در این عمل بسیار نادر بوده و در کمتر از یک درصد بیماران دیده می شود. همچنین بعد از عمل جراحی مختصر گرفتگی بینی ممکن است وجود داشته باشد که به علت تورم مخاط داخل بینی بوده و ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می شود. چسبندگی مخاط داخلی بینی بعد از جراحی نیز از عوارضی است که در کمتر از نیم درصد موارد دیده می شود.