دکتر مقیمی: اقدامات لازم قبل از عمل جراحی بینی

قبل از برنامه ریزی عمل بینی، شما باید با جراح بینی خود برای بحث درباره عوامل مهمی که نقش تعیین کننده در موفقیت آمیز بودن عمل جراحی زیبایی بینی برای شما دارد، صحبت و مشورت کنید. در این جلسه معمولاً شما اطلاعات مفیدی را دریافت می کنید.

پیش از برنامه ریزی برای عمل بینی، شما باید با پزشک جراح خود در مورد عمل و اقداماتی که باید پیش از عمل انجام دهید صحبت کنید و پزشک در مورد عمل آگاهی کامل به شما بدهد. معمولا افراد در این جلسات اطلاعات مفیدی کسب می کنند.

یکسری نکات قبل از عمل جراحی بینی از زبان دکتر مقیمی به شرح زیر می باشد:

سابقه بیماری شما. مهمترین سوالی که دکتر قبل از عمل بینی از شما می پرسد درباره انگیزه و هدف شما از انجام عمل جراحی بینی است. از جمله نکات مهم این است که دکتر از شما درباره سابقه بیماری سوال می کند که این موضوع شامل ارائه یک تاریخچه از گرفتگی بینی، پولیپ بینی، جراحی های انجام شده و هر گونه داروی مورد استفاده است. اگر شما با مشکلات خونی همچون بیماری هموفیلی مواجه هستید، نمی توانید برای انجام عمل جراحی بینی فرد مناسبی باشید.

معاینه فیزیکی. دکتر شما یک معاینه فیزیکی کامل از بدن شما با استفاده از بررسی آزمایشات قبل از عمل بینی همچون تست خون انجام می دهد. در این حالت دکتر پوست، ناحیه داخلی و خارجی بینی شما را معاینه و بررسی می کند. معاینه فیزیکی به دکتر کمک می کند تغییرات مورد نیاز در بینی شما را مشخص کند و ویژگی های فیزیکی همچون ضخامت پوست یا قدرت غضروف بینی شما را بررسی نماید. در حقیقت این مسائل می تواند بر نتایج حاصل از عمل جراحی بینی شما تاثیر گذار باشد. معاینه فیزیکی همچنین برای تعیین تاثیر جراحی رینوپلاستی بینی بر سیستم تنفسی شما مهم و ضروری می باشد.

گاهی اوقات جراح در مراقبت قبل از عمل بینی با شما درباره انجام یک عمل جراحی برای اصلاح چانه نیز صحبت می کند. اصلاح چانه به این دلیل لازم است که گاهی اوقات کوچک بودن چانه باعث ایجاد تصور بزرگ بودن بینی می شود. در بسیاری از مواقع انجام عمل جراحی چانه ضروری نیست، اما می تواند در افزایش تناسب صورت شما نقش تعیین کننده داشته باشد.

عکس برداری

از صورت بیمار پیش از جراحی بینی عکس برداری می شود. برای اینکه جراح بینی بتواند ایرادات بینی را به شکلی دقیق بررسی کند از عکس هایی که از زوایا ی مختلف بالا و پایین ،نیم رخ و تمام رخ و همچنین در حالت هایی همچون خنده استفاده می کند و می تواند تمامی نامنظمی های بینی را مشاهده کند همچنین دیگر امر مهمی که در این عکس ها برای جراح بینی مشخص می شود هماهنگی بینی با دیگر اجزای صورت مانند چانه،لب و دهان و گونه ها می باشد. در برخی از موارد جراحی بینی به طور هم زمان در کنار جراحی های دیگر انجام می شود.

رژیم غذایی مناسب قبل از عمل جراحی

دکتر مقیمی خاطر نشان کرد: معمولا مراقبت قبل از عمل بینی بسیار حائز اهمیت است و داشتن یک رژیم غذایی متوازن و سرشار از پروتئین بهترین راه برای ترمیم زخم های ایجاد شده در بدن پس از عمل جراحی است. پروتئین نقش اساسی در بهبود بافت بدن دارد و به این منظور لازم است پروتئین مورد نیاز از منابع مناسب تهیه و مصرف شود. مواد پروتئینی مثل مرغ، تخم مرغ، سبوس، و گوشت قرمز برای این منظور ایده آل هستند. همچنین باید توجه داشت مصرف زیاد ماهی می تواند خون بیمار را رقیق کرده و احتمال ایجاد کبودی در آن بعد از عمل جراحی بینی را افزایش دهد.

بعضی از مواد غذایی که اخیراً برخی افراد آنها را مصرف می کنند، دارای سطح کربو هیدرات بالا و چربی کم هستند و نمی توانند پروتئین لازم را برای بدن تامین نمایند. در حقیقت به منظور اجتناب از چاق شدن، فرد سعی می کند از منابع غذایی دارای سطح پایین پروتئین در رژیم غذایی خود استفاده نماید. به هر حال، مقدار بهینه مصرف پروتئین 50 تا 60 گرم در روز برای خانم ها و 70 تا 90 گرم در روز برای آقایان است، یا باید در حدود نیم گرم پروتئین برای هر پوند وزن بدن توسط فرد مصرف شود.

مصرف ویتامین و مکمل های غذایی پیش از غذا

استفاده از یک مولتی ویتامین مناسب، سه هفته قبل از عمل بینی مردان و زنان، می تواند به بهبود سریع تر زخم آنها کمک نماید. شما باید سطح ویتامین بدن خود را قبل از عمل جراحی در حد بهینه تنظیم نمایید و نباید یک ویتامین خاص را بیش از حد مصرف کنید. تنها استثنا برای این موضوع ویتامین سی (C) است. در واقع نتایج مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد مقدار زیاد ویتامین سی می تواند به بهبود سریع تر زخم کمک نماید. همچنین لازم است در این زمان در ارتباط با مصرف ویتامین ای (E) مراقب باشید. مقدار زیاد ویتامین ای (بیش از 400 میلی گرم در روز) می تواند احتمال ایجاد کبودی و خون ریزی بیمار را افزایش دهد. همچنین نباید در این دوره از مکمل های هومئوپاتی استفاده شود. در این رابطه بسیاری از مکمل ها می توانند باعث افزایش کبودی و خون ریزی بیمار شوند. در این حالت با وجود تبلیغاتی که نشان می دهد مصرف این مکمل ها برای حفظ سلامت شما مفید هستند، اما بسیاری از آنها می تواند در عمل جراحی اختلال و مشکل ایجاد نمایند.

روز های قبل از جراحی بینی

– از دو هفته پیش از جراحی داروهای مانند آسپرین و بروفن که باعث رقیق شدن خون می شوند را کنار بگذارید. زیرا احتمال دارد خونریزی در حین انجام عمل زیاد شود.

– دو هفته قبل ازجراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا سیگار اکسیژن خون را كم مي نمايد و در ترميم بافتها و سلامتي ريه ها اثر منفي دارد.

– البته اکسیژن موجود در خون در حین عمل مهم بوده و مدام توسط دستگاه کنترل می شود.

– هشت ساعت قبل از جراحی بیمار نباید هیچ گونه مواد غذایی را مصرف کند اگر در زمان بیهوشی معده بیمار خالی نباشد ممکن است محتویات برگشت کرده و راه تنفسی شخص را مختل کند و پیشنهاد می شود شب پیش از جراحی غذایی سبک میل کند.

– روز قبل از عمل با یک نفر برای رساندن شما به بیمارستان یا مطب و برگرداندن شما به خانه بعد از عمل جراحی هماهنگ کنید.

– با یک نفر برای مراقبت از خود برای ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول پس از عمل جراحی هماهنگ کنید (برای این کار می توانید از خدمات یک پرستار برای ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی استفاده کنید).

– نسخه پزشک خود را قبل از عمل بینی تهیه کنید (بطور خاص تجویز پزشک برای داروهای مسکن و آنتی بیوتیک های مورد نیاز).

– از برنامه زمان بندی مناسب برای مصرف داروهای خود استفاده کنید.

– دماسنج، صابون ضد باکتری، مرهم و گاز استریل خریداری کنید.

– داروهای مورد نیاز خود را خریداری کرده و درباره مصرف آنها با دکتر خود صحبت کنید.

شب قبل از عمل بینی فضای لازم برای ریکاوری در خانه را مهیا کنید. برای مثال تعداد زیادی پشتی، کتاب، روزنامه و مجله خریداری کنید، کنترل تلویزیون، ویدیو و آهنگ های مورد علاقه خود را در دسترس قرار دهید، بخار ساز، اسپری بینی و پدهای گرمایش و کیسه آب گرم تهیه کنید، همچنین لازم است سطل دارای سرپوش برای مواقعی که ممکن است حالت تهوع به شما دست دهد، در اختیار داشته باشید.

– پرده ها را بکشید تا بتوانید در طول روز استراحت بهتری داشته باشید.

– از سوت، زنگ، واکی تاکی یا سیستم های تماس داخلی برای درخواست کمک استفاده کنید.

– گوشت لازم را برای مصرف دو هفته و به صورت یخ زده در اختیار داشته باشید. برای تغذیه از غذاهایی که سریع تهیه شده و به راحتی در دسترس هستند استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از اسنک های فوری، سوپ، غذاهای یخ زده، ماست، سوپ جو، پنیر بومی، آب میوه (برای نوشیدن راحت تر از قبل نی تهیه کنید) استفاده کنید. مطمئن شوید پروتئین کافی مورد نیاز در طول دوره درمان به بدن شما می رسد. با پزشک خود درباره استفاده از غذاهایی که حاوی سطح سدیم کمتری هستند، صحبت کنید.

– بسته های یخ را برای کاهش ورم بعد از عمل جراحی تهیه کنید (برای این کار شما می توانید از بسته های یخ زده سبزیجات یا میوه ها و موارد مانند آن نیز استفاده کنید). از گیره های بزرگ برای نگه داشتن بسته یخ در جای خود استفاده کنید.

– از مرطوب کننده، کرم های التیام دهنده زخم و ژل های مخصوص در محل بریدگی استفاده کنید. (البته در صورتی که عمل جراحی بینی شما به صورت باز انجام شده است)

– از داروهای ضد یبوست استفاده کنید. (استفاده از داروهای مسکن اغلب باعث یبوست می شود)

– از قطره چشمی استفاده کنید. (پس از هر عمل جراحی، چشم ها معمولاً دچار خشکی می شوند)

– دوش دستی و صندلی حمام برای استفاده در مواقع لازم تهیه کنید.

– از گوشی مجهز به اسپیکر در نزدیک تخت خود استفاده کنید. (قبل از خواب زنگ تلفن را قطع کنید تا در هنگام خواب به واسطه زنگ خوردن تلفن مشکلی برای شما ایجاد نشود)

– در روز عمل جراحی، از لباس های نرم و گشاد استفاده کنید که امکان در آوردن آنها به سادگی وجود داشته باشد. (یک پیراهن با دکمه در جلوی آن)

– به دستورات پزشک جراح خود در مورد رژیم غذایی و مصرف دارو و موارد مشابه دقت کنید و آن ها را به صورت کامل انجام دهید.