مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی از زبان دکتر مقیمی

یکی از مهم ترین پارامتر های عمل بینی مراقبت های پس از عمل است. اگر این مراقبت ها به صورت کامل و صحیح انجام شوند فرد بهترین نتیجه را از عمل می گیرد و نتیجه عمل رضایت بخش خواهد بود.

تورم بعد از عمل جراحی بینی

دکتر مقیمی: بعد از هر عمل جراحی ناحیه اطراف محل مورد جراحی قرار گرفته دچار کبودی و تورم می شود و عمل بینی هم از این قاعده مستثنی نیست. میزان کبودی و تورم بعد از عمل در همه افراد یکسان نمی باشد. اگر عمل بینی هم در داخل بینی صورت گرفته باشد و هم از خارج بینی میزان کبودی و تورم در صورت بیشتر خواهد بود. برای کنترل میزان تورم توجه بیمار به موارد زیر ضروری است.

1ـ بیمار باید توجه داشته باشد که بعد از عمل بینی تا حد ممکن سرش را بالا نگه داشته و تا 2 هفته بعد از جراحی برای اینکه سطح سرش بالاتر از بدنش باشد ، در هنگام استراحت از 2 بالش برای زیر سرش استفاده نماید.

2ـ استفاده از کمپرس یخ برای بیمار بسیار مهم است. بیمار می تواند در هنگام استراحت بر روی بینی و نواحی میانی صورت از آن استفاده نماید. کمپرس سرد در 2 روز اول بعد از جراحی به کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی کمک کرده و بعد از آن در کاهش درد و ناراحتی پس از عمل موثر است.

3ـ بیمار نباید در 2 روز اول جراحی خم شده یا وسایل سنگین بلند کند. این کار باعث تورم بیشتر و افزایش فشار خون شده و احتمال بروز خونریزی را افزایش می دهد.

4ـ بیمار باید مراقب باشد که بعد از عمل هیچ گونه ضربه و فشاری به بینی اش وارد نشود.

5ـ تا 4 هفته بعد از عمل جراحی ، بیمار نباید زیاد در معرض نور خورشید قرار گیرد (برای جلوگیری از خطر ایجاد هایپرپیگمنتاسیون) بنابراین بهتر است در صورت لزوم از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده نماید. مخصوصا در فصل تابستان هر 2 ساعت یک بار باید از کرم استفاده شود.

6ـ تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ، بیمار باید بعد از استحمام برای خشک کردن موهای خود از سشوار دستی استفاده کرده و از نشستن زیر خشک کن هایی که معمولا در آرایشگاه ها استفاده می شود خودداری نماید.

7ـ در روزهای اول بیمار باید توجه کند که نباید پانسمان بینی او خیس شود. پانشمان تا خیس نشود خود بخود شل نمی شود. در صورت بروز این اتفاق سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید.

8- بعد از جراحی بینی استخوانی از بالا کشیدن بینی و تنفس هوا با زور خود داری شود.

9ـ تا 2 هفته بعد از عمل بیمار باید از فین کردن خودداری نماید چرا که این کار می تواند باعث ایجاد خون ریزی شود. استفاده از اسپری سالین بهترین روش ممکن برای این منظور می باشد.

10ـ از هرگونه خاراندن بینی با دست یا دستمال پرهیز شود.

تغییر رنگ بعد از عمل جراحی بینی از زبان دکتر مقیمی

دکتر مقیمی: اگر بعد از عمل جراحی بینی دچار کمی کبودی در صورت خود شدید، جای هیچگونه نگرانی نبوده و این امر طبیعی بوده و برای بسیاری از کسانی که جراحی بینی انجام می دهند اتفاق می افتد. معمولا این تغییر رنگ بعد از 10 روز کم شده و به حالت عادی خود باز می گردد.

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

در اثر مسدود شدن مسیر هوایی بینی ، غدد موجود در بینی مقدار ترشح موکوز را افزایش می دهند. مانند زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی می شوید. در اثر گرفتگی سوراخ های بینی بعد از رینوپلاستی ، تا کاهش ورم به مدت چند روز ترشحات موکوزی افزایش می یابند. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ایجاد خون ریزی طوری دراز بکشید که سرتان بالا تر از سطح بدن باشد و بروی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. با ادامه خونریزی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

درد بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی مقدار کمی درد طبیعی است و ممکن است که پزشک برای بیمار مسکن تجویز نماید. توجه به این نکته بسیار مهم است که بیمار برای کنترل درد خود نباید از آسپیرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی حاوی Motrin مثل ایبوپروفن، ادویل و نوپرین مصرف کند چرا که این داروها با رقیق کردن خون ، می توانند باعث افزایش خون ریزی شوند.

بی خوابی بعد از عمل جراحی بینی

ممکن است در افرادی ، بی خوابی یکی از عوارض بعد از عمل جراحی باشد و پزشک برای کنترل این مساله برای خواب راحت بیمار ، آرامبخش تجویز نماید. اما باید دانست که این داروها باعث احساس ضعف و سرگیجه در روز بعد از مصرف دارو در بیمار خواهند بود. بیمار بعد از مصرف این داروها بیمار باید از رانندگی کردن یا سایر کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند خود داری نماید.

تمیز کردن بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی در صورت نیاز می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز نمایید. برای این کار یک گوش پاک کن را آغشته به این ماده نموده و به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز نمایید.

بعد از برداشتن پانسمان بینی هم ، بینی باید هر روز دو بار تمیز شود تا چربی پوست پاک شود چون در صورتی که بیمار این کار نکند چربی پوست باعث می شود که بینی مدت زمان بیشتری ورم داشته باشد. ولی باید توجه کنید که این کار کاملا به آرامی انجام گیرد.

عطسه کردن بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عملی بینی تا وقتی که پانسمان برداشته نشده است ، بیمار باید سعی کند عطسه نکند. ولی در صورتی که مجبور به این کار باشد باید عطسه را مانند سرفه فقط از طریق دهان خارج کند.

عینک زدن بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی تا وقتی که گچ روی بینی بیمار برداشته نشده است ، می تواند از عینک استفاده نماید. اما بعد از این مرحله بهتر است که تا 6 هفته عینک روی بینی قرار نگیرد. مراقبت بعد از جراحی بسیار مهم است و اگر وزن عینک روی بینی فشار وارد کند ، ممکن است باعث تغییر شکل بینی شود. توصیه می شود که بیمار بعد از جراحی بینی به جای عینک از لنز استفاده نماید.

بازگشت به کار یا محل تحصیل

یک فرد عادی می تواند 7 تا 8 روز پس از عمل جراحی بینی، روز بعد از برداشتن گچ بینی و کشیدن بخیه ها، به سر کار یا محل تحصیل بازگردد. چنانچه فرد مشکلی با حضور در اجتماع با گچ روی بینی ندارد، می تواند پس از گذشت 3 روز از عمل جراحی سر کار یا محل تحصیل برود. زمانی که فرد می تواند به سر کار بازگردد، علاوه بر میزان ورم و کبودی ایجاد شده، به میزان فعالیت فیزیکی که شغل فرد شامل می شود، بستگی دارد.