دکتر مقیمی: کدام افراد برای جراحی بینی مناسب هستند؟

روزانه به تعداد افرادی که قصد دارند بینی خود را عمل کنند افزوده می شود. در این مطلب قصد داریم به این نتیجه برسیم که کدام دسته از افراد برای جراحی بینی مناسب هستند. با پیشرفت هایی که امروزه علم پزشکی داشته است دیگر کمتر مشکل یا بیماری وجود دارد که برای آن راه حلی وجود نداشته باشد. جراحی زیبایی بینی هم جز مشکلاتی است که با پیشرفت علم پزشکی قابل حل شده است. اما باید دید جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است و کدام افراد به جراحی بینی نیاز دارند؟

سن مناسب برای جراحی بینی از زبان دکتر مقیمی

سن مناسب جراحی زیبایی بینی زمانی است که رشد بینی کامل شده باشد. این سن در پسران 15 تا 17 سالگی و در دختران 14 تا 16 سالگی است. (سه سال کامل پس از شروع عادت ماهیانه). در افراد مسن نیز محدودیتی وجود ندارد و اگر که فرد از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشد حتی در دهه ششم زندگی نیز جراحی بینی نتیجه خوب در پی دارد.

شرایط مناسب متقاضی جراحی زیبایی بینی عبارت است از:

– دارا بودن سلامت جسمی و روحی

– سلامت جسمانی، دوره نقاهت پس از عمل جراحی را به حداقل رسانده و ریسک عوارض را کاهش می دهد. از اینرو هر زمان که جراح در مورد سلامت هریک از ارگان های حیاتی فرد تردید داشته باشد، متقاضی جراحی بینی را جهت بررسی به پزشک مربوطه ارجاع میدهد.

– سلامت روحی روانی، افرادی که دچار بیماریهای روانپزشکی هستند مثلا فردی که دچار افسردگی است یا فردی که دچار وسواس فکری و عملی است کاندید مناسب جراحی بینی نیست. باید فرد انتظارات منطقی و واقع بینانه از جراحی بینی داشته باشد. به عنوان مثال فردی که پس از جراحی زیبایی بینی انتظار معجزه و دگرگونی زندگی را دارد اصلا کاندید مناسبی نیست.

مستقل بودن از لحاظ مالی

دکتر مقیمی خاطر نشان کرد: فردی که اقدام به جراحی زیبایی بینی می کند باید از نظر تأمین هزینه جراحی مستقل باشد تا بعد از عمل تحت تأثیر فردی که هزینه عمل جراحی را پرداخته دچار نارضایت از نتیجه جراحی نگردد و مشکلاتی را برای خود و دیگران به وجود آورد. همچنین فرد باید توانایی پرداخت هزینه عمل و هزینه های بعد از عمل را داشته باشد تا طول درمان بعد از عمل را نیز کامل کند.

شرایط ظاهری و فیزیکی بینی

ضخیم و یا بسیار چرب بودن پوست بینی نتیجه مطلوب و دلخواه را برای جراحی زیبایی بینی حاصل نمی کند. در نتیجه اگر فرد پوست بینی بیش از حد ضخیم داشته باشد گزینه مناسبی برای جراحی بینی نیست.

جراحی بینی برای چه کسانی ممنوع است؟

به بیان دکتر مقیمی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یک جراحی زیبایی کاملا اختیاری است و در واقع مانعی برای انجام آن وجود ندارد، البته در در شرایطی که بیمار دچار بیماری های خاص و شرایط خاص پزشکی باشد نمی توان این جراحی را انجام داد، معمولا ممانعت به دلیل بی هوشی است که برای این جراحی لازم است.

معمولا بیماران با نارسایی های ریوی و قلبی گزینه های خوبی برای جراحی بینی نیستند.

از طرفی سن بیمار باید برای جراحی مجاز باشد جراحی بینی قبل از سن 16 سالگی به دلیل عدم تکمیل رشد بینی امکان پذیر نیست و می تواند مشکلات زیادی را برای فرد در پی داشته باشد، به طور کلی انجام جراحی زیبایی بینی برای خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال ممنوع می باشد.

ممکن است ابتلای فرد به برخی بیماری ها مانند سینوزیت در زمینه آلرژی، رینیت آلرژیک، درگیری قارچی سینوس، تومورها تا زمان بهبودی کامل زمان جراحی را به تعویق بیاندازد.

عمل زیبایی بینی

اگر متقاضی جراحی مشکل پولیپ دارد تا زمان بهبودی کامل جراحی بینی انجام ندهد در واقع قبل از جراحی بینی بیمار باید از نظر مشکلات تنفسی چک شود تا بعد از جراحی دچار عارضه نگردد یا اینکه جراحی بینی را هم زمان با جراحی رفع گرفتگی یا پولیپ انجام دهد . افراد سیگاری که مصرف بالایی دارند نمی توانند جراحی را انجام دهند و نیاز است تا دو هفته قبل از جراحی کشیدن سیگار را ترک نمایند. بیمارانی که مشکلاتی از قبیل انعقاد خون دارند یا از دارو های انعقادی همچون آسپرین و یا وارفارین مصرف می کنند حتما با مشورت پزشک جراحی انجام دهند بدن برخی از افراد کلویید ساز است، این افراد نباید جراحی بینی انجام دهند زخم های پوستی مخصوصا در ناحیه صورت یا بینی در روند جراحی خللی ایجاد می کند که ممکن است قابل درمان نباشد.

افرادی که دچار مشکلات روحی و احساسی هستند، یا افرادی که وسواس فکری دارند نیز گرینه های خوبی برای جراحی بینی نیستند، زیرا ممکن است از نتیجه جراحی ناراضی باشند.