حفظ تناسب اندام، بدن شما را در برخورد با فعالیت هایی قرار می دهد که از لحاظ سلامت و همچنین ظاهر فیزیکی، بدن را در شرایط مناسب حفظ می کند. راه های نگهداری مناسب و حفظ تناسب اندام، عبارتند از: خوردن غذای سالم، ورزش کردن و اجتناب از موادی که برای بدن مضر هستند.

1- چگونه می توانیم متناسب و سالم بمانیم؟

سلامت و تناسب اندام نقش مهمی در رفاه عمومی ما ایفا می کند. باید توازن خوبی بین ذهن، بدن و روح وجود داشته باشد. فعالیت های زیر برای سلامتی و تناسب اندام پیشنهاد می شود.

2- ورزش و بازی کنید.

هنگامی که بدن فعال است، قادر است تا خوب متابولیزه شود و فرم مناسب بدن را حفظ و نگهداری می کند. ورزش و بازی اجازه می دهد که بدن از انرژی خود استفاده کند، گردش خون را افزایش می دهد و چربی های مضر بدن را از بین می برد.

3- در کلاس های یوگا شرکت کنید.

یوگا مزایای زیادی برای تناسب اندام دارد، از قبیل انعطاف پذیری، سوختن کالری، افزایش جریان خون، تقویت سیستم ایمنی، کاهش قند خون و فواید زیاد دیگر. همه این مزایا کمک می کند تا بدن به شکل خوبی حفظ و نگه داشته شود.

4- خوردن غذا های سالم

آنچه که ما برای خوردن انتخاب می کنیم، دارای یک نقش مهمی در تناسب اندام ما می باشد. انتخاب کردن غذای مناسب منجر به خوردن مناسب و سالم می شود. بعضی از بهترین مواد غذایی که برای خوردن، “مناسب” درنظر گرفته می شود، ویتامین ها می باشد که در سبزیجات و میوه ها موجود است، و نیز پروتئین ها که در دانه های کامل و گوشت بدون چربی موجود می باشد. غذا هایی که روغن کمتری دارند بخورید، زیرا روغن بیش از حد می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد که برای بدن مضر است.

5- اجتناب از الکل و سیگار کشیدن.

این دو یعنی الکل و سیگار، نقش مهمی در قرار دادن بدن ما در معرض خطر دارند. سیگار کشیدن باعث به وجود آمدن بیماری های ریه می شود، در حالی که الکل بر کبد تاثیر می گذارد. آنها همچنین خواب ما را نیز تحت تأثیر قرار می دهند، همانطور که می دانید، خواب کافی و مناسب، برای حفظ سلامتی بدن و تناسب اندام مهم است.

6- تمرین کردن به طور منظم.

حفظ تناسب اندام با ورزش انجام می شود. برای انجام برخی از تمرینات حداقل سی دقیقه در روز وقت بگذارید. شما می توانید انتخاب کنید که به ورزشگاه بروید یا آن را به راحتی در خانه خود انجام دهید. بهترین زمان برای انجام تمرین و ورزش در هنگام صبح زود است که بدن هنوز تازه و سرحال است. ورزش باعث بهبود سلامت عمومی بدن می شود.

7- نتیجه گیری

سلامت و تناسب اندام دست در دست یکدیگر دارند؛ برای اینکه سالم باشید باید تناسب اندام نیز داشته باشید. البته فراموش نکنید که این مسئله نیز مهم است که بعضی اوقات، از برنامه منظم خود برای شرکت در فعالیت های تناسب اندام، به منظور تعامل با دیگران باید صرف نظر کنید. همچنین، مراقب آنچه میخورید باشید؛ گفته می شود : «شما چیزی هستید که می خورید.»