گوش دادن به حرف های مختلف در مورد غذاها و مکمل های غذایی؛ و شما بر این باورید که این غذاها می توانند همه چیز را از تمرکز شدید برای افزایش حافظه تا توجه و عملکرد مغز انجام دهند. اما آیا واقعا جواب می دهند؟ هیچ انکار نمی کنیم که همانطور که سال های عمر ما می گذرد، سن بدنی ما هم با ما همراه است. خبر خوب این است که اگر شما نوشیدنی ها و غذاهای “هوشمند” را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، می توانید شانس خود را برای حفظ یک مغز سالم افزایش دهید.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

1- کافئین می تواند شما را هشیار تر سازد.

هیچ گلوله جادویی برای تقویت IQ و یا هوشمندی بیشتر شما وجود ندارد. اما برخی از مواد خاص مانند کافئین می تواند شما را انرژی دهد و به شما کمک کند تا تمرکز کنید. کافئین در قهوه، شکلات، نوشیدنی های انرژی زا و بعضی از داروها یافت می شود؛ کافئین آن بیداری غیر قابل تردید را به شما می بخشد، هرچند اثر آن کوتاه مدت است. و مقدار بیشتر آن دیگر این اثر خوب را کمتر دارد: مصرف بیش ازحد کافئین می تواند شما را متلاطم و ناراحت و عصبی سازد.

2- شکر می تواند هشیاری را افزایش دهد

شکر منبع سوخت ترجیحی مغز شما است. البته نه شکر روی میز؛ منظور گلوکز است، که بدن شما طی فرآیندی از قندها و کربوهیدرات هایی که می خورید می سازد. به همین دلیل است که یک لیوان آب میوه می تواند باعث تقویت حافظه، تفکر و توانایی ذهنی در کوتاه مدت شود. با این حال، بیش از حد آن می تواند حافظه و بقیه قسمت های دیگر بدن شما را به هم بریزد. اضافه کردن شکر آسان است، اما باید بدانید که با اختلال قلبی و سایر شرایط نیز مرتبط است.

3- خوردن صبحانه برای سوخت و ساز مغز شما

برای حذف صبحانه وسوسه می شوید؟ مطالعات نشان داده اند که خوردن صبحانه ممکن است حافظه کوتاه مدت و میزان توجه را بهبود بخشد. دانش آموزانی که صبحانه می خورند معمولا از نظر توجه بهتر از دانش آموزانی هستند که صبحانه نمی خورند. مواد غذایی که در بالای فهرست غذایی محققان مغز برای صبحانه قرار دارد شامل غلات کامل با فیبر بالا، لبنیات و میوه ها هستند. فقط زیاده روی نکنید؛ محققان همچنین دریافتند که صبحانه های با کالری بالا مانع تمرکز می شوند.

4- ماهی واقعا غذای مغز است

منبع پروتئینی که با افزایش قدرت مغز مرتبط است، ماهی هایی است که دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند و کلیدی برای سلامت مغز هستند. این چربی های سالم قدرت شگفت انگیزی برای مغز دارند: یک رژیم غذایی با سطوح بالاتری از آنها با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و ریسک سکته مغزی و کاهش ذهنی روانی ارتباط دارد. به علاوه، آنها ممکن است نقش مهمی در افزایش حافظه ایفا کنند، به خصوص همانطور که سن ما بالاتر می رود. “برای سلامت مغز و قلب، دو بار درهفته ماهی بخورید.”

5- روزانه یک وعده آجیل و شکلات را اضافه کنید

آجیل و دانه ها منابع خوبی از آنتی اکسیدان ویتامین E هستند، که در برخی مطالعات با کاهش شناخت مربوط به سن، مرتبط است. شکلات تیره نیز دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی دیگر، و نیز حاوی محرک های طبیعی مانند کافئین است که می تواند تمرکز را افزایش دهد. حداقل یک بار در روز از آجیل و شکلات تیره برای به دست آوردن تمام مزایای مورد نیاز خود، با حداقل کالری، چربی و یا قند، استفاده کنید.

6- آوکادو و دانه های کامل را اضافه کنید

همه ارگان های بدن بستگی به جریان خون دارند، به خصوص قلب و مغز. یک رژیم غذایی پر از دانه های کامل و میوه هایی مانند آوکادو می تواند خطر بیماری قلبی و سطوح کلسترول بد را کاهش دهد. این باعث کاهش خطر ابتلا به پلاک در شریان ها می شود و جریان خون را افزایش می دهد و یک روش ساده و خوشمزه برای سوخت رسانی به سلول های مغزی را فراهم می کند. دانه های کامل مانند پاپ کورن و گندم کامل نیز دارای فیبر رژیمی و ویتامین E هستند. اگرچه آوکادو دارای چربی است، اما این یک چربی خوب برای شماست، که چربی غیرمستقیم است و به جریان خون سالم کمک می کند.

7- بلوبری سوپر مغذی است

تحقیقات در حیوانات نشان می دهد که بلوبری ممکن است به محافظت از مغز در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند و ممکن است اثرات شرایط مرتبط با سن مانند بیماری آلزایمر یا زوال عقل را کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان می دهد که رژیم های غذایی غنی از بلوبری، یادگیری و عملکرد عضلانی موش های مسن را بهبود می بخشد و آنها را از نظر بهبود ذهنی برابر با موش های خیلی جوان تر می سازد.

8- مزایای یک رژیم غذایی سالم

این ممکن است تلخ باشد، اما درست است: اگر رژیم غذایی شما دارای کمبود مواد مغذی ضروری باشد، می تواند توانایی شما را برای تمرکز صدمه برساند. خوردن بیش از حد یا خیلی کم می تواند تمرکز شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. یک وعده غذایی سنگین ممکن است باعث خستگی شما شود، در حالی که یک وعده بسیار کم کالری می تواند منجر به انحراف شدید از گرسنگی شود. از مغز خود بهره مند شوید: تلاش کنید تا یک رژیم متعادل خوب و پراز انواع غذاهای سالم داشته باشید.

9- ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل ها

قفسه های فروشگاه با مکمل هایی که ادعا می کنند سلامتی را افزایش می دهند، پر شده اند. اگر چه بسیاری از گزارش ها در مورد تقویت قدرت مغز با مکمل هایی مانند ویتامین B، C، E، بتا کاروتن و منیزیم امیدوار کننده است، اما مکمل تنها برای افرادی است که در رژیم غذایی آنها، مواد مغذی خاصی وجود ندارد. برخی از محققان به طور محتاطانه درباره جینسنگ، جینکو، ویتامین، مواد معدنی و ترکیب گیاهان و تاثیر آنها بر مغز خوشبین هستند، اما هنوزاثبات بیشتری لازم است.

10- برای روز بزرگ آماده شوید

آیا می خواهید بر روی توانایی خود برای قدرت تمرکز کنید؟با یک وعده غذایی ازآب میوه 100٪ ، یک نان از غلات کامل با ماهی آزاد و یک فنجان قهوه شروع کنید. کارشناسان علاوه بر مصرف غذای متعادل، این توصیه ها را نیز ارائه می دهند:

– یک خواب خوب شبانه
– هیدراته ماندن
– تمرینات ذهنی برای کمک به تیز کردن تفکر.
– مدیتیشن برای شفافیت تفکر و آرام سازی