همانطور که می دانید واریکوسل ، وریدهای واریسی بزرگی هستند که در کیسه بیضه رخ می دهند . واریکوسل در بین مردان نسبتاً شایع است و از هر 100 نفر ، 15 مرد دچار واریکوسل و 40 نفر از 100 مرد دچار ناباروری می شوند . واریکوسل بیشتر اوقات در بیضه چپ رخ می دهد . درمان واریکوسل برای حل مشکل ناباروری مردان انجام می شود . واریکوسل با جراحی درمان می شود و معمولا با بیهوشی کلی یا موضعی ( کمر به پایین ) جراحی انجام می شود .

واریکوسل,درمان واریکوسل,درمان واریکوسل جراحی

یک برش کوچک ( یک اینچی ) در شکم نزدیک به جایی که بیضه ها در نزدیکی دیواره شکم به محل اصلیشان سرازیر می شوند ، انجام می شود و ورید هایی که واریکوسل تولید می کنند شناسایی و برش داده می شوند تا جریان خون واریکوسلی را قطع کنند . برای جایگزین ، یک روش غیر جراحی به نام آمبولیزاسیون وجود دارد که می توان برای ترمیم واریکوسل انجام داد . به این صورت که یک کاتتر کوچک ( لوله نازک ) از طریق کشاله ران یا گردن وارد می کنند و این کاتتر را پیش می برند تا به واریکوسل ها برسد ، سپس با یک وسیله همانند فنر آن را مسدود می کنند .

 

چه چیزی پس از جراحی انتظار می رود ؟

درمان واریکوسل نیازی به ماندن در بیمارستان ندارد و پس از طی 4 ساعت می توانید به خانه بروید . همچنین دارو برای چند روز پس از جراحی تجویز می شود که باید مصرف کنید . شما باید 1 تا 2 روز پس از جراحی بتوانید وظایف و کارهای روزمره تان را انجام دهید و فعالیت های شدید تر را یک هفته پس از آن شروع کنید .

چرا درمان واریکوسل باید انجام شود ؟

واریکوسل درجه حرارت بیضه ها را افزایش می دهد یا سبب ایجاد جریان خون اضافی در ورید های تامین کننده بیضه ها می شود . واریکوسل به صدمه زدن و کشتن اسپرم ها کمک می کند ؛ از این رو درمان واریکوسل برای بهبود وضعیت باروری مردانی که اسپرم های صدمه دیده دارند ، انجام می شود .

میزان موفقیت جراحی واریکوسل چقدر است ؟

در حالی که برخی از محققان متوجه شده اند که درمان واریکوسل موجب افزایش نرخ باروری می شود ، برخی دیگر نیز اشاره کرده اند که این میزان درست برابر میزان افرادی که است که درمان واریکوسل را انجام نداده اند .

ریسک های جراحی واریکوسل

  • عفونت در محل جراحی
  • آب پس دادن در اسکروتوم که باید تخلیه گردد .
  • آسیب به شریان ها در ناحیه عمل

درمان واریکوسل با طب سنتی

واریکوسل,درمان واریکوسل,درمان واریکوسل طب سنتی

درمان های طبیعی مکمل گزینه های پزشکی هستند و نباید به عنوان تنها راه حل به این موضوع متکی باشید . والدین فرزندان ممکن است بخواهند ، مواد مغذی خاصی که در ادامه معرفی می کنیم را برای حمایت از سلامت وریدهای بیضه فرزندانشان استفاده کنند . اگر واریکوسل در خانواده شما اتفاق بیفتد ، استفاده از درمان طبیعی نیز بسیار مهم است .

ایده در اینجا این است که با مواد مغذی و گیاهی خاص به حمایت از سلامت دیواره رگ ها و بافت ها ، بهبود گردش خون به بیضه ها و بهبود سلامت سلولی به جهت محافظت از اسپرم و بافت های تولید مثل بپردازیم .

رژیم غذایی مناسب برای باروری

مواد غذایی که آنتی اکسیدان بالایی دارند مصرف کنید تا سلول ها را از آسیب رادیکال های آزاد محافظت کنید . به یاد داشته باشید که اسپرم ها سلول هستند .

از قرار گرفتن در معرض مواد سمی اجتناب کنید

این امر به جلوگیری از قرار گرفتن اسپرم ها در معرض مواد سمی که ممکن است وارد خون شوند ، کمک خواهد کرد .

لباس زیر بیشتری بپوشید

لباس زیری بپوشید تا درجه حرارت مناسبی برای بیضه ها فراهم شود . اگر لباس زیری استفاده کردید که در آن احساس ناراحتی داشتید ، آن را عوض کنید . این نکته مهم است .

آنتی اکسیدان و اوبیکوینول

ترکیب آنتی اکسیدان ها و اوبیکوینولCoQ10 ) از اسپرم در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند  .

واریکوسل,درمان واریکوسل,درمان واریکوسل طب سنتی

مصرف آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی

مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها را مصرف کنید نظیر : انواع توت ها ، گوجی بری ، فلفل ، برگ های سبز تیره و گیاهانی مثل جینکو بیلبوآ

روغن کبد ماهی

غنی از اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و DHA که یکی از اسیدهای چرب موجود در روغن کبد ماهی است که تاثیر قابل توجهی بر سلامت اسپرم ها دارد . هنگامی که اسیدهای چرب به مقدار کافی وجود نداشته باشند ؛ کلسترول جای اسیدهای چرب را در غشای اسپرم می گیرد . این مسئله مانع از بلوغ مناسب اسپرم می شود .

ال کارنیتین

این آمینو اسید شبیه اسید های چرب امگا است . ال کارنیتین نشان داده است که تحرک حرکتی اسپرم ها را برای مردانی که کیفیت اسپرم پایینی دارند ، بهبود می بخشد . L-Carnitine به متابولیسم اسپرم ها کمک می کند تا چربی و قند بیشتری برای انرژی دریافت کنند .

ال آرژینین ( L-Arginine )

این آمینو اسید باعث افزایش جریان طبیعی به اندام های تناسلی برای بهبود سم زدایی و همچنین خون سرشار از مواد مغذی را به اسپرم می رساند . ( پس از عمل بهترین کار استفاده از ال آرژینین است )

سلنیوم

این ماده معدنی برای تشکیل اسپرم خوب ضروری است . برای دریافت سلنیوم به آسانی می توانید روزانه 4-5 عدد آجیل برزیلی میل کنید .

گیاهان دارویی بیشتر

این گیاهان را باید روزانه به صورت موضعی بر روی ناحیه تناسلی بمالید . گیاه فندق که در اکثر داروخانه ها یا فروشگاه های بهداشتی فروخته می شود .( همچنین گیاه بوچرز بروم نیز بسیار مفید است . )

واریکوسل,درمان واریکوسل,درمان واریکوسل طب سنتی

همچنین می توانید از کالاندولا استفاده کنید . پماد کالاندولا را می توانید از داروخانه تهیه کنید و بصورت روزانه از آن استفاده نمایید که برای افزایش باروری و سلامت اسپرم مفید است .

وقتی واریکوسل و ناباروری مردان به میان می آید ، ترکیب درمان های پزشکی و طبیعی می تواند به انسان کمک کند تا باروری را بازگردانده و نسل فرزندانشان را ادامه دهند .